SKANDINÁVSKÉ POHOŘÍ BIČOVAL ORKÁN

3.10.2015 8:52 | Autor: redakce

 

Oblast vyššího tlaku vzduchu sedící nad střední Evropou způsobila, že noc ze čtvrtka 1. října na pátek 2. října byla v České republice chudá na oblačnost a že povětrnostní situace byla nanejvýš klidná. Nastaly tak velice vhodné podmínky pro noční odevzdávání tepla (radiační ochlazování) a páteční minima byla velmi nízká.

K nejchladnějším bodům evropského srdce patřily Jizerské hory, které stejně jako ve čtvrtek zamířily až k -10°C. Zima ale byla také v nížinách, Chomutovsko hlásilo v minimu 1°C, poblíž jezera Most byl v Kopistech zaznamenán -1°C (přímo v Mostě se minima pohybovala kolem 1 až 2°C), na stanici v Ústí nad Labem, která oproti té v Kopistech neleží v „důlku“, nebylo méně než 4.2°C, Liberec slevil na lehce mrazivých -0.4°C, Brno nešlo pod 3.0°C, Ostrava na tom byla shodně jako Chomutovsko (0.7°C) a nedaleko Thomayerovy nemocnice bylo v Praze-Libuši naměřeno 1.5°C.

Páteční odpoledne už bylo o poznání příjemnější, teploty se povětšinou pohybovaly kolem 15 až 19°C, sem tam byla atakována i dvacítka, a to třeba v Doksanech (ráno ale až -1.7°C). V dalších dnech se budou minima zvedat, jednat přibude oblačnosti a také nás bude ofukovat teplejší vánek.

Zatímco na Čechy v pátek dohlížela anticyklóna, u Seveřanů byl k vidění významnější tlakový gradient spojený s tlakovou níží se středem nejdříve nad územím známém jako Vesterály (souostroví v severní části Norska, cca 200 km severně od severního polárního kruhu mezi městy Bodø a Tromsø).

Vesterály hlásaly v pátek dopoledne pokles tlaku vzduchu až na 985 hPa, metropolitní Oslo bylo ve stejnou dobu na 1015 hPa a takové Drážďany na 1028 hPa. Pásmo zhuštěných izobar mezi Dánskem a severem Skandinávie na synoptických mapách dávalo jasně najevo, že sever starého kontinentu čeká svižné západní až severozápadní proudění. Konkrétně ve Skandinávském pohoří z toho byl orkán, větrno však bylo na vícero místech.

Stekenjokk (Švédsko, cca 1040 m.n.m.): Jde o oblast situovanou západně od města Storuman, při řádění cyklóny Hilde v listopadu 2013 tu byl registrován náraz větru o rychlosti až 56 m/s, tj. 202 km/h. Tak bouřlivě tady sice o tento pátek nebylo, přesto ale o adrenalin postaráno bylo – poryvy větru dosahovaly rychlosti až okolo 43 m/s, tj. 155 km/h. Stabilní tempo větru odpovídalo plus mínus 30 m/s, tj. 108 km/h, a to při teplotách kolem 1 až 2°C, smyslový vjem tak dělal cirka -9°C.

Rørvik: V dopoledních a částečně i odpoledních hodinách provázely toto norské město údery větru o rychlosti v okruhu 22 až 24 m/s, tj. 79 až 86 km/h, díky tomu zde panovaly prakticky stejné podmínky jako v úvodu druhé poloviny listopadu 2013, kdy sem bouře Hilde donesla poryvy větru o rychlosti okolo 23 až 25 m/s, tj. 83 až 90 km/h.

Nejsilnějších nárazů větru se v pátek dočkaly vrcholky Skandinávského pohoří, které byly bičovány větrem o rychlosti přes 40 m/s, tj. 144 km/h. V níže situovaných lokalitách se povětšinou jednalo o rozumnějších 15 až 20 m/s, tj. 54 až 72 km/h.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

RADY JAK SE NEBÁT BOUŘKY

Knihu Katastrofy - průvodce přežití je dobré si přečíst...

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

PONDĚLÍ ZAHLÁSÍ TROPY

ní tropický den letošního roku. Do Evropy střední proudí...

REKORDY NA 30. KVĚTNA

REKORDY NA 30. KVĚTNA

a připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum...


REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...