SKANDINÁVSKÉ POHOŘÍ BIČOVAL ORKÁN

3.10.2015 8:52 | Autor: redakce

 

Oblast vyššího tlaku vzduchu sedící nad střední Evropou způsobila, že noc ze čtvrtka 1. října na pátek 2. října byla v České republice chudá na oblačnost a že povětrnostní situace byla nanejvýš klidná. Nastaly tak velice vhodné podmínky pro noční odevzdávání tepla (radiační ochlazování) a páteční minima byla velmi nízká.

K nejchladnějším bodům evropského srdce patřily Jizerské hory, které stejně jako ve čtvrtek zamířily až k -10°C. Zima ale byla také v nížinách, Chomutovsko hlásilo v minimu 1°C, poblíž jezera Most byl v Kopistech zaznamenán -1°C (přímo v Mostě se minima pohybovala kolem 1 až 2°C), na stanici v Ústí nad Labem, která oproti té v Kopistech neleží v „důlku“, nebylo méně než 4.2°C, Liberec slevil na lehce mrazivých -0.4°C, Brno nešlo pod 3.0°C, Ostrava na tom byla shodně jako Chomutovsko (0.7°C) a nedaleko Thomayerovy nemocnice bylo v Praze-Libuši naměřeno 1.5°C.

Páteční odpoledne už bylo o poznání příjemnější, teploty se povětšinou pohybovaly kolem 15 až 19°C, sem tam byla atakována i dvacítka, a to třeba v Doksanech (ráno ale až -1.7°C). V dalších dnech se budou minima zvedat, jednat přibude oblačnosti a také nás bude ofukovat teplejší vánek.

Zatímco na Čechy v pátek dohlížela anticyklóna, u Seveřanů byl k vidění významnější tlakový gradient spojený s tlakovou níží se středem nejdříve nad územím známém jako Vesterály (souostroví v severní části Norska, cca 200 km severně od severního polárního kruhu mezi městy Bodø a Tromsø).

Vesterály hlásaly v pátek dopoledne pokles tlaku vzduchu až na 985 hPa, metropolitní Oslo bylo ve stejnou dobu na 1015 hPa a takové Drážďany na 1028 hPa. Pásmo zhuštěných izobar mezi Dánskem a severem Skandinávie na synoptických mapách dávalo jasně najevo, že sever starého kontinentu čeká svižné západní až severozápadní proudění. Konkrétně ve Skandinávském pohoří z toho byl orkán, větrno však bylo na vícero místech.

Stekenjokk (Švédsko, cca 1040 m.n.m.): Jde o oblast situovanou západně od města Storuman, při řádění cyklóny Hilde v listopadu 2013 tu byl registrován náraz větru o rychlosti až 56 m/s, tj. 202 km/h. Tak bouřlivě tady sice o tento pátek nebylo, přesto ale o adrenalin postaráno bylo – poryvy větru dosahovaly rychlosti až okolo 43 m/s, tj. 155 km/h. Stabilní tempo větru odpovídalo plus mínus 30 m/s, tj. 108 km/h, a to při teplotách kolem 1 až 2°C, smyslový vjem tak dělal cirka -9°C.

Rørvik: V dopoledních a částečně i odpoledních hodinách provázely toto norské město údery větru o rychlosti v okruhu 22 až 24 m/s, tj. 79 až 86 km/h, díky tomu zde panovaly prakticky stejné podmínky jako v úvodu druhé poloviny listopadu 2013, kdy sem bouře Hilde donesla poryvy větru o rychlosti okolo 23 až 25 m/s, tj. 83 až 90 km/h.

Nejsilnějších nárazů větru se v pátek dočkaly vrcholky Skandinávského pohoří, které byly bičovány větrem o rychlosti přes 40 m/s, tj. 144 km/h. V níže situovaných lokalitách se povětšinou jednalo o rozumnějších 15 až 20 m/s, tj. 54 až 72 km/h.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...