SILNÁ SRÁŽKOVÁ AKTIVITA NA ZÁPADĚ MARYLANDU

31.7.2017 5:42 | Autor: Kamil Sojka

Hlavně v pátek 28. července, ale taktéž v sobotu 29. července byl západ Marylandu (a sousední Delaware a Washington, D.C.) terčem relativně hluboké tlakové níže (1000 až 1005 hPa), která mířila na východ až severovýchod do Atlantického oceánu, avšak jen pozvolna, zásluhou čehož panující situace připomínala zimní období, pro které jsou „pobřežní“ cyklóny a s nimi spojené plošnější (a silnější) srážkové aktivity typické.

Převážná ne-li drtivá většina marylandského západu v průběhu 48 hodin obdržela 60 až 130 mm srážek, na některých místech se však srážkové úhrny dostaly do rozmezí 150 až 200 mm. Stát se toto v zimě, v chladném vzduchu nasávaném zadní stranou cyklóny, klidně by z toho bylo 100 až 200 cm sněhu, načež by se takřka celý svět dostal do přímé konfrontace s informací, že Američané čelí sněhobílému konci světa. Protože je ale léto a exkurze sněhových vloček pod úroveň 40° s. š. je díky tomu naprosté pasé, nic takového nehrozí.

Plus mínus třicetitisícové městečko zvané Olney, jež se nachází asi 28 km severně od Bílého domu, patřilo k nejdeštivějším zákoutím Marylandu – do zdejšího srážkoměru zaparkovalo 174 mm srážek.

Kancelář Donalda Trumpa svlažilo celkem 76 mm deště.

Národní letiště Ronalda Reagana, které hraje důležitou roli v životech (východo)amerických meteorologů, během pátku a soboty hostilo dohromady 96 mm srážek. To je docela hodně, vždyť průměrným měsíčním (červencovým) srážkovým úhrnem je 95 mm. Jisté je to, že tentoroční sedmý měsíc bude ze srážkového hlediska značně nadprůměrný – zásluhou posledních dní překročil mez 230 mm, čímž se stal šestým srážkově nejbohatším červencem od počátku pozorování, jež se datuje na letopočet 1871. Největším srážkomilem je stále červenec 1886, který má na kontě 270 mm.

Majorita ze zmíněných 96 mm srážek se konala na konci pracovního týdne, a to přesně 84 mm. Takto srážkami nabytý 28. červenec se tu odehrál poprvé, atakováno bylo 74 mm z roku 1950.

Nicméně co bylo, pominulo – přestože si obyvatelé amerického hlavního města (a jeho širšího sousedství) v předchozích desítkách hodin slunečních paprsků příliš neužili, na sklonku života července 2017 jich bude více než dostatek. Ke slovu se totiž dostane rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu se srdcem kdesi u Velkých jezer. Mimoto bude teplo – po obědě až kolem 30 °C.

A stejně jako v Česku, také ve Washingtonu, D.C. se tropy očekávají i na startu srpna, na jehož konci navždy vyhasne život troposférické letní sezóny s přídomkem 2017.

Aneb podzim se blíží… Pomalu, zato jistě (zdá se, že tu někdo preferuje chladnější polovinu roku).

A že by nás v tomto týdnu, s ohledem na dosavadní chování letního údobí a očekávaný charakter teplot v nadcházejících dnech, čekal vrchol léta? No uvidíme.

 

http://savepic.ru/15092557.jpg

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

O VÍKENDU SI UŽIJEME I SLUNÍČKA

První jarní víkend bude relativně příjemný. Zatímco během pátečního...

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

BALKÁN I SEVEROVÝCHOD USA POD SNĚHEM

Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy...

REKORDY NA 24. BŘEZEN

REKORDY NA 24. BŘEZEN

Na sobotu 24. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku místy oblačno...

REKORDY NA 23. BŘEZEN

REKORDY NA 23. BŘEZEN

Na pátek 23. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

LETNÍ EXTRÉM V TEHERÁNU

Ve středu 21. 3. 2018 v 15:30 bylo v...


DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

DO ATLASU SE VRÁTIL SNÍH

Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město...

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...