SÍLA BAJKALU ANEB ZAPADANÝ USŤ-BARGUZIN

23.11.2016 10:26 | Autor: Jan Horák

Zatímco Česko je již de facto ze 100 % bez sněhu a v prosluněných místech konkuruje jižnějším zeměpisným šířkám (připomeňme pondělní Karvinou a jejích 19 °C – kupříkladu v Catanii na východním pobřeží Sicílie bylo maximem rovněž 19 °C), tak Rusko je v podstatě celé pokryté sněhem, byť jde povětšinou „jen“ o 1 až 20 cm tlustou pokrývku.

Než však zavítáme k Bajkalu, tak ještě jedna menší východočeská vsuvka:

Ostrava hlásila v úterý ráno, jmenovitě v 9 hodin, slunečno a hlavně silně nelistopadových 15 °C. Díky tomu držela krok se severní Afrikou – například libyjská Misuráta byla v ten samý moment na 13 °C (k tomu jasno) a namátkou slunný Gabès na jihu Tuniska hovořil taktéž o 13 °C. V neděli 22. 11. 2015 v 9:00 byla situace poněkud jiná: Ostrava 0 °C, Misuráta 14 °C a Gabès 15 °C.

V minimu -11,4 °C, v 9 hodin -10 °C. Zataženo se sněhovými vločkami. Tak to zase v úvodu úterního dne vypadalo u ruského jezera Bajkal, konkrétně na jeho východním břehu, přesněji v cca sedmitisícovém městečku Usť-Barguzin.

Na počátku čtvrtka 17. 11. 2016, kdy zde leželo kolem 25 cm sněhu, tu začalo sněžit. A v následujících dnech se na tom nic nezměnilo. Ptáte-li se proč, je odpověď vcelku jednoduchá – začal sem proudit vzduch od severu, jenž měl původ v Severním ledovém oceánu. Aby se ale do Usť-Barguzinu dostal, musel překročit Bajkal. A ten ještě není úplně zamrzlý. Navíc, což je velmi důležité, pozadí Usť-Barguzinu tvoří hory – v tomto případě byl na jejich návětrné straně. Plus menší efekt jezera a bylo.

Dle zdejší synoptické meteorologické stanice tady od 17. 11. 2016 8:00 do 22. 11. 2016 8:00 (tj. za 5 dnů) nasněžilo 56 mm srážek. Není tedy divu, že výška souvislé pokrývky zaznamenala zvýšenou produkci růstových hormonů.

V sobotu (tj. 19. 11. 2016) ráno Usť-Barguzin mluvil o 67 cm sněhu – od čtvrtečního jitra, kdy byl Usť-Barguzin na nějakých 25 cm sněhu, bylo oblačností dodáno celkem 34 mm srážek. Vše samozřejmě ve formě ledových krystalků neboli sněhových vloček. V úterý (tj. 22. 11. 2016) v 8 hodin činila tloušťka sněhobílé peřiny 44 cm. Něco nám tu nehraje?

Důvod je prostý – živější vítr, jehož nárazy dosahovaly rychlosti okolo 50 až 60 km/h. Sníh byl prašný, v těchto povětrnostních podmínkách byl tedy nanejvýš snadno přemisťován. A jak je vidno, očividně se trochu sněhu přestěhovalo i z bydliště místní meteostanice. Tak jako tak, záběry z této části světa hovoří jasně – vskutku připadlo před půl metru sněhu, jinými slovy k ataku 70 cm došlo. Někde, kvůli větru, bylo samo sebou sněhu o poznání více.

Závěrem krátký pohled na Usť-Barguzin: https://www.youtube.com/watch?v=QnyMBQ5pu0s

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

Buď jste je ještě neviděli, nebo jste...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

Pokračování rozhovoru s Torgeirem Mørkem, profesionálním meteorologem, který žije...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo, na většině...


REKORDY NA 28. DUBNA

REKORDY NA 28. DUBNA

Na pátek 28. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

Konec pracovního týdne proprší - počasí v Česku bude...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

Protentokrát je naším hostem pan Torgeir Mørk, profesionální meteorolog,...


REKORDY NA 27. DUBNA

REKORDY NA 27. DUBNA

Na čtvrtek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KAM NA DOVOLENOU

KAM NA DOVOLENOU

Je pravda, že dnes je éra velkých dobrodružných objevů...

REKORDY NA 26. DUBEN

REKORDY NA 26. DUBEN

Na středu 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...