SÍLA BAJKALU ANEB ZAPADANÝ USŤ-BARGUZIN

23.11.2016 10:26 | Autor: Jan Horák

Zatímco Česko je již de facto ze 100 % bez sněhu a v prosluněných místech konkuruje jižnějším zeměpisným šířkám (připomeňme pondělní Karvinou a jejích 19 °C – kupříkladu v Catanii na východním pobřeží Sicílie bylo maximem rovněž 19 °C), tak Rusko je v podstatě celé pokryté sněhem, byť jde povětšinou „jen“ o 1 až 20 cm tlustou pokrývku.

Než však zavítáme k Bajkalu, tak ještě jedna menší východočeská vsuvka:

Ostrava hlásila v úterý ráno, jmenovitě v 9 hodin, slunečno a hlavně silně nelistopadových 15 °C. Díky tomu držela krok se severní Afrikou – například libyjská Misuráta byla v ten samý moment na 13 °C (k tomu jasno) a namátkou slunný Gabès na jihu Tuniska hovořil taktéž o 13 °C. V neděli 22. 11. 2015 v 9:00 byla situace poněkud jiná: Ostrava 0 °C, Misuráta 14 °C a Gabès 15 °C.

V minimu -11,4 °C, v 9 hodin -10 °C. Zataženo se sněhovými vločkami. Tak to zase v úvodu úterního dne vypadalo u ruského jezera Bajkal, konkrétně na jeho východním břehu, přesněji v cca sedmitisícovém městečku Usť-Barguzin.

Na počátku čtvrtka 17. 11. 2016, kdy zde leželo kolem 25 cm sněhu, tu začalo sněžit. A v následujících dnech se na tom nic nezměnilo. Ptáte-li se proč, je odpověď vcelku jednoduchá – začal sem proudit vzduch od severu, jenž měl původ v Severním ledovém oceánu. Aby se ale do Usť-Barguzinu dostal, musel překročit Bajkal. A ten ještě není úplně zamrzlý. Navíc, což je velmi důležité, pozadí Usť-Barguzinu tvoří hory – v tomto případě byl na jejich návětrné straně. Plus menší efekt jezera a bylo.

Dle zdejší synoptické meteorologické stanice tady od 17. 11. 2016 8:00 do 22. 11. 2016 8:00 (tj. za 5 dnů) nasněžilo 56 mm srážek. Není tedy divu, že výška souvislé pokrývky zaznamenala zvýšenou produkci růstových hormonů.

V sobotu (tj. 19. 11. 2016) ráno Usť-Barguzin mluvil o 67 cm sněhu – od čtvrtečního jitra, kdy byl Usť-Barguzin na nějakých 25 cm sněhu, bylo oblačností dodáno celkem 34 mm srážek. Vše samozřejmě ve formě ledových krystalků neboli sněhových vloček. V úterý (tj. 22. 11. 2016) v 8 hodin činila tloušťka sněhobílé peřiny 44 cm. Něco nám tu nehraje?

Důvod je prostý – živější vítr, jehož nárazy dosahovaly rychlosti okolo 50 až 60 km/h. Sníh byl prašný, v těchto povětrnostních podmínkách byl tedy nanejvýš snadno přemisťován. A jak je vidno, očividně se trochu sněhu přestěhovalo i z bydliště místní meteostanice. Tak jako tak, záběry z této části světa hovoří jasně – vskutku připadlo před půl metru sněhu, jinými slovy k ataku 70 cm došlo. Někde, kvůli větru, bylo samo sebou sněhu o poznání více.

Závěrem krátký pohled na Usť-Barguzin: https://www.youtube.com/watch?v=QnyMBQ5pu0s

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...