SIBI – PO POLEDNI BEZMÁLA 50 °C, V NOCI KOLEM 36 °C

29.5.2016 8:21 | Autor: redakce

 

Památně teplá noc se v České republice konala ze středy 7. 8. na čtvrtek 8. 8. 2013, a to v Bystřici pod Hostýnem – teplota vzduchu zde neklesla pod 27,2 °C. Obdobně „příjemná“ noc se v tomto koutě evropského srdce udála také ze středy 22. 7. na čtvrtek 23. 7. 2015, kdy bylo po celou dobu 26 °C a více. Je to dost, při srovnání se světovým rekordmanem se ale stále jedná o slabý šálek kávy – na severu Ománu, ve městě Chasab, bylo v noci z neděle 26. 6. na pondělí 27. 6. 2011 minimem 41,9 °C (s ohledem na celý 27. červen nicméně denní minimum činilo „pouze“ 41,7 °C).

Údolí smrti v Kalifornii se rozhodlo Chasab napodobit, a to hned o rok později – v noci ze středy 11. 7. na čtvrtek 12. 7. 2012 (opět noc ze středy na čtvrtek!) neslevilo Údolí smrti na méně než 41,7 °C. Do té doby bylo zdejším rekordem 39,4 °C z letopočtu 1970. Středa 11. července 2012 si mimo jiné připsala desátou nejvyšší teplotu, která kdy byla v Údolí smrti registrována, a to 53 °C.

Navzdory nízké relativní vlhkosti vzduchu muselo jít o velmi náročné noci. V Česku by takovéto teplotní podmínky, byť by panovaly jen jeden den, zřejmě trochu zeditovaly číslici vyjadřující celkovou populaci České republiky. Maxima v okruhu 50 °C a minima v sousedství 40 °C jsou však v našich zeměpisných šířkách naprosto nereálná a po nějakou dobu tomu tak ještě určitě bude.

V Pákistánu a Indii takové štěstí nemají. Vrcholící období sucha sem pravidelně přinášejí extrémně vysoké teploty, a to jak přes den, tak i v noci.

Pákistánské město Sibi momentálně patří k nejžhavějším místům na Zemi a taktéž sobota 28. května toho byla důkazem.

V 5 hodin 36 °C, v 11 hodin 40 °C, k obědu 42 °C a v průběhu odpoledne až 48 °C. Přitom neustále jasno, bezvětří či pouze slabý vánek a relativní vlhkost vzduchu od 15 do 60 %. Tak ve zkratce vypadal první den posledního víkendu meteorologického jara 2016 v Sibi.

Noc z pátku na sobotu by pro leckterého Středoevropana byla osobní verzí show Kdo přežije, neboť jako v předcházejících dnech se noční teploty motaly okolo 39 až 35 °C, dnem se stalo 34 °C. Za zmínku stojí například 2. hodina a jejích nanejvýš pohodlných 37 °C. A více méně identické podmínky panují v Sibi už několik týdnů…

Nejrozpálenějším dnem roku 2016 je v Sibi středa 18. května, která všem dopřála až 51 °C. Naproti tomu tou nejsympatičtější čtyřiadvacetihodinovkou zůstává úterý 26. ledna, to nabídla Tmin -2 °C a Tmax 22 °C.

Rovněž sousední Indii trápí a trápila vedra. Žár byl tak velký, že opět vlhly silnice: https://www.youtube.com/watch?v=vwyRmORJTW4

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...