SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

27.10.2016 8:22 | Autor: Jan Horák

Dvě tropické tlakové níže byly nad vodami světových oceánu k vidění o letošní 26. říjen. Jedna, ta o dost vyspělejší, v Tichém oceánu relativně nedaleko Mexika, druhá v bengálském výběžku Indického oceánu. Bengálským výběžkem je samo sebou myšlen Bengálský záliv mezi Indií a Myanmarem (Barmou).

Seymour a Kyant. Aneb jména těchto dvou tropických cyklón. Obě jsou z českého úhlu pohledu poněkud exotická, jinými slovy z nich jednoznačně nevyznívá, která je pacifická a která bengálská, tak se na ně podívejme trochu více zblízka.

Seymour je hurikán – a v tuto chvíli už je jasno, neboť v Indickém oceánu hurikány nejsou. Ve středu odpoledne, přesněji někdy kolem 13:30 stále ještě SELČ, se tento oblačný vír svým středem nacházel u 120. západního poledníku a 17. severní rovnoběžky, takže zhruba 1 200 km jihozápadně od jižního pobřeží mexického Kalifornského poloostrova. Produkoval přitom vítr o rychlosti kolem 230 až 240 km/h, dle pravidel Saffir-Simpsonovy stupnice byl tím pádem ve stádiu plně vyzrálého hurikánu 4. kategorie.

Dle prognóz, přinejmenším podle těch středečních, by však pevninu ohrozit neměl – prozatím to vypadá, že po dosažení vrcholné fáze svého života začne rychle ztrácet síly a že se v nejbližších dnech zhroutí nad otevřeným Tichým oceánem v bezpečné vzdálenosti od Mexika.

Kyant je tropická bouře. Po středečním obědě, jmenovitě okolo 13:30 SELČ, svou vnější vysokou oblačností tečovala východní pobřeží Indie. Už na satelitních snímcích bylo vidět, že nikterak enormně silná není – do typického víru s okem plus mínus uprostřed měla docela daleko. Co se tempa jejích větrů týče, šlo o 90 až 100 km/h, tudíž čistokrevná tropická bouře. Modely mají jasno – zasáhne jižní Indii, avšak „pouze“ v podobě tropické bouře či tropické deprese. Žádná katastrofa by se tedy na tomto decentně přelidněném subkontinentu konat neměla.

Závěrem zavítejme na severozápad jihoafrického Severního Kapska. Pobřeží této části JAR ve středu odpoledne opět zahalila nízká oblačnost – zkondenzovaný vlhký oceánský vzduch, jako obvykle. V přímořském městě Port Nolloth díky tomu ve 14 hodin hlásili zataženo a svěžích 15,6 °C. O 90,7 km dále směrem na severovýchod bylo na jihoafricko-namibijském pomezí, konkrétně ve vísce Vioolsdrif, jasno a rtuť teploměru se nacházela na nesvěžích 41,9 °C. Na 90 km tedy rozdíl 26,3 °C. Stejná vzdušná odloučenost panuje také například mezi Prahou a Libercem – představa, že by ve stejnou chvíli bylo v Praze 16 °C a v Liberci 42 °C (nebo naopak), je opravdu „sci-fi“.

Teplotní kontrasty mezi těmito lokalitami jsou velmi časté, nicméně ten středeční odpolední patřil k těm dosti výrazným.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...