SEYMOUR A KYANT A VELKÝ ROZDÍL TEPLOT NA 90 KM

27.10.2016 8:22 | Autor: Jan Horák

Dvě tropické tlakové níže byly nad vodami světových oceánu k vidění o letošní 26. říjen. Jedna, ta o dost vyspělejší, v Tichém oceánu relativně nedaleko Mexika, druhá v bengálském výběžku Indického oceánu. Bengálským výběžkem je samo sebou myšlen Bengálský záliv mezi Indií a Myanmarem (Barmou).

Seymour a Kyant. Aneb jména těchto dvou tropických cyklón. Obě jsou z českého úhlu pohledu poněkud exotická, jinými slovy z nich jednoznačně nevyznívá, která je pacifická a která bengálská, tak se na ně podívejme trochu více zblízka.

Seymour je hurikán – a v tuto chvíli už je jasno, neboť v Indickém oceánu hurikány nejsou. Ve středu odpoledne, přesněji někdy kolem 13:30 stále ještě SELČ, se tento oblačný vír svým středem nacházel u 120. západního poledníku a 17. severní rovnoběžky, takže zhruba 1 200 km jihozápadně od jižního pobřeží mexického Kalifornského poloostrova. Produkoval přitom vítr o rychlosti kolem 230 až 240 km/h, dle pravidel Saffir-Simpsonovy stupnice byl tím pádem ve stádiu plně vyzrálého hurikánu 4. kategorie.

Dle prognóz, přinejmenším podle těch středečních, by však pevninu ohrozit neměl – prozatím to vypadá, že po dosažení vrcholné fáze svého života začne rychle ztrácet síly a že se v nejbližších dnech zhroutí nad otevřeným Tichým oceánem v bezpečné vzdálenosti od Mexika.

Kyant je tropická bouře. Po středečním obědě, jmenovitě okolo 13:30 SELČ, svou vnější vysokou oblačností tečovala východní pobřeží Indie. Už na satelitních snímcích bylo vidět, že nikterak enormně silná není – do typického víru s okem plus mínus uprostřed měla docela daleko. Co se tempa jejích větrů týče, šlo o 90 až 100 km/h, tudíž čistokrevná tropická bouře. Modely mají jasno – zasáhne jižní Indii, avšak „pouze“ v podobě tropické bouře či tropické deprese. Žádná katastrofa by se tedy na tomto decentně přelidněném subkontinentu konat neměla.

Závěrem zavítejme na severozápad jihoafrického Severního Kapska. Pobřeží této části JAR ve středu odpoledne opět zahalila nízká oblačnost – zkondenzovaný vlhký oceánský vzduch, jako obvykle. V přímořském městě Port Nolloth díky tomu ve 14 hodin hlásili zataženo a svěžích 15,6 °C. O 90,7 km dále směrem na severovýchod bylo na jihoafricko-namibijském pomezí, konkrétně ve vísce Vioolsdrif, jasno a rtuť teploměru se nacházela na nesvěžích 41,9 °C. Na 90 km tedy rozdíl 26,3 °C. Stejná vzdušná odloučenost panuje také například mezi Prahou a Libercem – představa, že by ve stejnou chvíli bylo v Praze 16 °C a v Liberci 42 °C (nebo naopak), je opravdu „sci-fi“.

Teplotní kontrasty mezi těmito lokalitami jsou velmi časté, nicméně ten středeční odpolední patřil k těm dosti výrazným.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...