SEVEROPOLÁRNÍ LOVOZERO PŘEKONALO 20.0°C

1.6.2015 6:41 | Autor: redakce

 

Mezi Českou republikou a severoevropským poloostrovem Kola, resp. mezi českým Broumovem a ruskou Kandalakšou leží přibližně 2 050 km dlouhá vzdušná čára. Z politického hlediska se mezi těmito lokalitami nachází celkem pět států, a to Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko (bez ohledu na ruské strategické území, kterým je Kaliningradská oblast). Ve zmíněném sektoru jsou celkem tři podnebné pásy, a to mírný, kontinentální a boreální. Jedním z největších rozdílů mezi Broumovem a Kandalakšou je pak délka dne – o letní slunovrat je to plus mínus 16.5 hod. ku 24 hod. a o zimní slunovrat pak plus mínus 8 hod. ku 0 hod.

Broumov hlásil v neděli odpoledne 16°C (stanice broumovského letiště), v nepříliš blízké Kandalakše to ve stejnou dobu – v 15 hodin – bylo o 3°C více čili 19°C (stanice v jižní části města poblíž zdejšího muzea, rusky Кандалакшский Краеведческий Музей). O něco lepší podmínky měl v ruském městě na svědomí velmi teplý vzduch, který byl o poslední letošní máj rozlitý po většině evropského Ruska. Ten díky souhře oblastí s nižším tlakem pronikl také na poloostrov Kola, byť jen v omezeném množství, a Kandalakša se tak dočkala až 19°C. Ještě větší teplo ale bylo ve vesnici zvané Lovozero (rusky Ловозеро), která je situována cca 150 km severovýchodně od Kandalakši při toku řeky jménem Virma (rusky Вирма), jež ústí do přilehlého jezera – v neděli tu poprvé v tomto roce pokořili hranici 20.0°C.

Do 31. května bylo v této rusky hovořící třítisícové vísce největší teplo ve středu 20. května, kdy se rtuť teploměru vyšplhala až na 18.2°C (místní stanice v jižním a nezastavěném sektoru). V neděli byla tato hodnota prolomena ještě v závěru dopoledne a v čase oběda už teploměr ukazoval téměř 20°C. Krátce na to Celsiova dvacítka padla a i v dalších hodinách se vzduch pozvolna prohříval – maximem celého dne nakonec bylo 21.7°C.

V sobotu 31. května 2014 na tom Lovozero tak dobře nebylo, velkou oblačnost tehdy doprovodilo i několik dešťových kapek (denní příděl dešťové vody nepřesáhl 800 ml) a teplota vzduchu nedokázala přejít přes 12.3°C. Noc však nijak zvlášť chladná nebyla – její nejlepší výkon představoval 8.0°C. V pátek 31. května 2013 byla zase situace opačná, protože kombinace slunečného počasí a přílivu teplého vzduchu v té době vyústila v popoledních a vyletněných 27.1°C (v noci 6.8°C). Praha-Libuš tehdy hlásila nanejvýš 16°C (v noci 10°C), za teplem tedy bylo možné vyrazit za severní polární kruh.

Tím nejvyhřátějším (nejvydařenějším) lovozerským dnem v rámci několika posledních let byl čtvrtek 30. června roku 2011, který dokázal dojít až k těsně netropickým 29.9°C. Citovaná Praha-Libuš tehdy nešla nad 23°C a třeba takový chorvatský ostrov Hvar považoval za strop 28.5°C (stanice ve stejnojmenném městě na západě ostrova). Naopak k těm nejméně humánním dnům se v Lovozeru zařadilo pondělí 5. února roku 2007, protože zkrotilo hodnoty až k silně záporným -41.8°C (odpoledne nebylo více jak -36.7°C a zemi pokrývalo půl metru sněhu).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...