SEVERNÍ EGYPT POCÍTIL MOC VÁNKU ZE SAHARY

23.10.2015 18:55 | Autor: Jan Horák

Sledujete-li například předpovědní model GFS a přitom jste zároveň milovníci zimy, tak možná při pohledu na aktuální výstupy vztahující se na závěr října a úvod listopadu propadáte depresi. To v tuto chvíli ještě není vůbec nutné, vždyť teprve pomalu končí druhá třetina podzimu a na příchod zimy je tak ještě času dost. Doufejme tedy pouze, že se jižní expres v nejbližších týdnech unaví a že od prosince až do března bude trávit dovolenou daleko od teritoria střední Evropy.

Momentálně je 100% jisté pouze to, že nám rozhodně nehrozí vlny úmorných veder jako tomu bylo v letních měsících, hlavně pak v srpnu. Na severu Afriky ale ještě sezóna horkých přívalových vln neskončila a ve čtvrtek 22. října se zde zrovna jedna konala, a to třeba v severním Egyptě.

Nad Středozemním mořem seděla před pátečním dnem oblast nižšího tlaku vzduchu, která mimo jiné zasahovala až na půdu Afriky. Obyvatelé a turisté v Tunisku se díky tomu dočkali mírnějšího evropského vánku, který byl obohacen o frontální oblačnost a srážky. Oblaka spojená se studenou frontou rovněž hlásila pobřežní část sousední Libye. Na zbytku Libyjského území a v Egyptě naproti tomu úřadoval příliv velmi teplého a suchého vzduchu ze Sahary a lidé žijící na severu země pyramid se díky tomu těšili z tropických teplot, které navíc pokukovaly po přepisu dějin.

Pro názornou ukázku čtvrtečního pohybu vzduchu po severní Africe začněme v Tunisku. V Tunisu, metropoli zmiňovaného státu, dosahovala teplota vzduchu ve 14 hodin skromných 18°C, dost k tomu ale přispěla bouřka a její kapky deště. Ve městě Kajruván, jež je od Tunisu vzdáleno cca 115 km jihozápadně, bylo ve stejnou dobu polojasno a rtuť teploměru se nacházela u 23°C. Sever ostrovní Džerby (asi 220 km jihovýchodně od Kajruvánu) hlásal 22. října ve 14 hodin polojasno a 25°C. Teploty okolo 24 až 26°C rovněž naměřili na jihu Tuniska. Severozápad Libye registroval o čtvrteční 14. hodinu 25 až 30°C a při pohybu dále na východ už hodnoty pouze a jen vzrůstaly.

V osadě (a oáze) jménem Síva, která je situována na severozápadě Egypta asi 50 km východně od egyptsko-libyjské státní hranice, byl ve shodný čas patrný mírný saharský jihozápadní vítr o rychlosti okolo 6 m/s (22 km/h). Relativní vlhkost vzduchu díky tomu odpovídala pouhým 15% a teplota vzduchu byla rovna 37°C (přesně před rokem, tj. ve středu 22. října ve 14 hodin, ukazoval zdejší teploměr 29°C). Drtivá většina Egypťanů na tom byla obdobně či identicky – egyptské teploty se povětšinou motaly kolem 35 až 38°C. Turisticky aktivní Safága nedaleko Hurghady nabízela ve čtvrtek ve 14 hodin 36°C.

Teď už ale k avizovanému severu Egypta – v Káhiře byl 22. říjen velice žhavý v sezóně 2007, kdy se vzduch prohřál až na 35.8°C. Letošní 22. říjen v Káhiře dokázal prolomit hranici 35.0°C, stačilo to však k rekordnímu zápisu? Odpověď zní: 35.2°C.

Přímořská Alexandrie taktéž čelila velmi vysokým teplotám. Při pohledu do alexandrijské historie lze zjistit, že 22. říjen podal i v tomto případě nanejvýš dobrý výkon v roce 2007, kdy to dotáhl až na 34.4°C. Jak tento fakt ovlivnil tento 22. říjen? Odpověď zní: 35.8°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...