SEVERÁK REKORDŮM PŘÁL A V CÓRDOBĚ 45,4 °C

7.9.2016 6:46 | Autor: Jan Horák

Štětín, polsky Szczecin, se v noci z pondělí na úterý tak trochu zbavil oblaků. Když se k tomu přidala stále ještě přítomná masa chladnějšího vzduchu, bylo výsledkem svěží jitro – v minimu 8,6 °C. Rtuť teploměru by pravděpodobně slétla ještě níže, v brzkých rodinách však oblačnosti zase trochu přibylo. Zde doznívající severák nové rekordy nepsal, však už i v pondělí 6. září 2010 bylo chladněji, a to přesně 3,0 °C.

To na území Morawy, v polském dialektu synonymum pro českou Moravu, byl vstup do úterka ještě o něco skromnější – teplota vzduchu poklesla na 6,9 °C. Ptáte-li se, zda se jedná o průměrnou minimální hodnotu celého územního celku, nebo jestli jde o konkrétní místo na Moravě, tak odpověď zní: ani jedno. Opět trocha slovíčkaření, oněch 6,9 °C bylo naměřeno v australském městě Morawa. Ani zde rekordní událost nenastala, roku 1999 se tu ochladilo na 3,0 °C. A tím jsme se vrátili do polského Štětína za jeho 3,0 °C ze 6. září 2010. Štětínem se už ale zabývat nebudeme, stejně tak zapomeneme na celou Evropu a Asii. Vrátíme se totiž zpět do Austrálie, jmenovitě do té Západní.

Právě tady totiž severák rekordům přál. Definujme:

Hrubým odhadem 1 000 km jihozápadně od jihozápadu Západní Austrálie se v úterý zdržoval střed poměrně rozlehlé tlakové níže. Jsme nad oceánem, nikdo tu nežije, tak nerozebírejme například to, kam až klesal tlak vzduchu. Podstatné je, že vnější část této cyklóny zasahovala až nad Západní Austrálii. V podstatě celý zbytek australského území byl od východu omýván anticyklónou se středem poblíž Sydney. Severem severní strany této tlakové výše byl vzduch dopravován od města Townsville až nad pouštní písek na východě Západní Austrálie. Tu jej odchytla zmiňovaná oblast nižšího tlaku vzduchu a dále jej hnala až k Velkému australskému zálivu. V centru Západní Austrálie díky tomu padaly rekordy – vzduch měl dost času na výhřev. A teď už konečně k věci.

Městečko Laverton (cca 700 km severovýchodně od Perthu) čítající plus mínus 400 obyvatel zažilo nejžhavější 6. září v roce 1961 (27,4 °C) a 2014 (31,6 °C). Letos ve 14 hodin 32,3 °C, v maximu 32,7 °C.

Vydá-li se kdo z Lavertonu směr jihozápad, po několika desetitisících metrů může dorazit do dalšího malého městečka zvaného Leonora (něco kolem 700 obyvatel). Tady bylo o úterní 14. hodinu zaznamenáno 32,1 °C (Tmax 33,0 °C), což bez problému stačilo na zdolání 32,0 °C ze 6. září 1989. Z pátku 6. září 1957 pak pochází totální minimum tohoto dne, činí 2,8 °C. Teplotním stropem celé první třetiny jara je 37,7 °C (28. září 1980) a funkci protikladu zastává 12. září 2004 (1,8 °C).

Rekordní trio uzavírá zlatokop jménem Mount Magnet (cirka 500 obyvatel). Ten totiž překonal netropických 29,3 °C ze 6. září 2013, a to tropickými 30,9 °C. Jde ale o letištní plochu, neletištní meteostanice pozorovala 6. září 1989 až 32,7 °C. Protože ale se seznamem teplot končí v sezóně 1997, může jí být 6. září 2016 lidově řečeno ukradené.

A na závěr španělská Córdoba: Pondělních 45,1 °C, nové totální zářijové maximum, v úterý nakonec opravdu padlo. Novým zářijovým teplotním stropem je nyní 45,4 °C. Vskutku horký podzimní den…

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 20. LISTOPAD

REKORDY NA 20. LISTOPAD

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ZE ZIMY DO JARA

ZE ZIMY DO JARA

V pondělí bude proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 300 m...

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

PATNÁCTISTUPŇOVÉ DUO V ČÍNSKÉM CHARBINU

Severočínský Charbin jako takový je domovem pro více než...


PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

PÁTEČNÍ PCHJONGJANG HOSTIL PRVNÍ POPRAŠEK

Pomineme-li vůdce Kim Čong-una a jeho pravé ruce a...

REKORDY NA 19. LISTOPAD

REKORDY NA 19. LISTOPAD

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

ZIMA SE BUDE HLÁSIT O SLOVO

V sobotu bude polojasno až oblačno, během dne přibývání oblačnosti...


REKORDY NA 18. LISTOPADU

REKORDY NA 18. LISTOPADU

Na sobotu 18. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující...

REKORDY NA 17. LISTOPAD

REKORDY NA 17. LISTOPAD

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

KOLAPS VĚTRNÉ TURBÍNY NA ANT. STANICI MAWSON

Na území dnes cca patnáctitisícového města Shipley ležícího na...