SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

11.12.2016 13:24 | Autor: redakce

Před předposlední adventní nedělí r. 2016 (tj. v sobotu 10. prosince) se japonské velkoměstské Sapporo ocitlo v anticyklonálně-cyklonálních kleštích. V prvním případě šlo o tlakovou výši se středem nad severovýchodem Čínské lidové republiky, v tom druhém o tlakovou níží se srdcem kousek severovýchodně od ostrova Hokkaidó, na jehož jihu Sapporo sídlí.

Z pohledu zimomilů se jednalo o tak trochu dokonalou zimní situaci – mezi přední stranou zmíněné oblasti vyššího tlaku vzduchu a zadní stranou řečené oblasti nižšího tlaku vzduchu byl do Sappora pumpován chladnější vzduch mající původ v Rusku. Srážky spojené s onou a relativně hlubokou cyklónou (v maximu až kolem 980 hPa) byly díky tomu nekapalné. Jinak řečeno sypalo, sypalo a sypalo. A ne málo.

V termínu od 9. 12. 2016 21:00 do 10. 12. 15:00 (tj. za 18 hodin) bylo sapporskou klimatickou stanicí zachyceno úctyhodných 53 mm srážek. Teploty byly v celém prostoru mezi základnou oblačností a zemským povrchem v záporu, budeme-li brát zřetel na stav ve 2 m nad zemí, tak se ve zmíněném údobí jednalo o 0 až -3 °C s tím, že permanentně mrzlo již od pátečního pozdního večera (ponor pod 0,0 °C nastal nedlouho po 22. hodině).

Že se místní spolu s turisty dočkali narození několik desítek centimetrů silné souvislé sněhové pokrývky je více než jasné, její půvab však slova vyjádřit nedokážou, takže raději použijme pár záběrů z ryze zimního sobotního Sappora: Zasněžený automobil: https://www.youtube.com/watch?v=OxYFA6npgJA Krátká procházka Sapporem: https://www.youtube.com/watch?v=rT8-Ib1OnGg Do třetice pohledem Japonců: https://www.youtube.com/watch?v=cl1uLFUbtIE

Vydatnější příděl sněhu samozřejmě trochu zkomplikoval dopravu, a to zejména tu leteckou. Vpády sněhobílých peřin jsou nicméně v Sapporu relativně časté, takže tu na ně jsou celkem dobře připraveni. Nepřekvapí tedy, že Sapporo celkovou paralýzu nezaznamenalo.

Sapporské sobotní odpolední teploty se motaly okolo -3 °C (v noci a ráno kolem 0 až -2 °C), ani omylem tím pádem nebyl ohrožen 10. prosinec 1968, který tomuto koutu Japonska dopřál až 14 °C. Už i kvůli intenzivnímu sněžení bylo zároveň nemožné, aby byl překonán 10. prosinec 1952, jenž Sapporo srazil až k -16 °C.

Prozatím se zdá, že zimní ráz počasí bude v Sapporu pokračovat také v dnech nejbližších, byť už bez významných dodávek sněhu. Pokud tedy hledáte tip na výlet, můžete vyrazit právě na sever země vycházejícího slunce.

Kamil Sojka
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...


PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...

REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...

REKORDY NA 20. ČERVNA

REKORDY NA 20. ČERVNA

Na středu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...