SAPPORO OBDRŽELO PŘES 50 MM SRÁŽEK – VE SNĚHU

11.12.2016 13:24 | Autor: redakce

Před předposlední adventní nedělí r. 2016 (tj. v sobotu 10. prosince) se japonské velkoměstské Sapporo ocitlo v anticyklonálně-cyklonálních kleštích. V prvním případě šlo o tlakovou výši se středem nad severovýchodem Čínské lidové republiky, v tom druhém o tlakovou níží se srdcem kousek severovýchodně od ostrova Hokkaidó, na jehož jihu Sapporo sídlí.

Z pohledu zimomilů se jednalo o tak trochu dokonalou zimní situaci – mezi přední stranou zmíněné oblasti vyššího tlaku vzduchu a zadní stranou řečené oblasti nižšího tlaku vzduchu byl do Sappora pumpován chladnější vzduch mající původ v Rusku. Srážky spojené s onou a relativně hlubokou cyklónou (v maximu až kolem 980 hPa) byly díky tomu nekapalné. Jinak řečeno sypalo, sypalo a sypalo. A ne málo.

V termínu od 9. 12. 2016 21:00 do 10. 12. 15:00 (tj. za 18 hodin) bylo sapporskou klimatickou stanicí zachyceno úctyhodných 53 mm srážek. Teploty byly v celém prostoru mezi základnou oblačností a zemským povrchem v záporu, budeme-li brát zřetel na stav ve 2 m nad zemí, tak se ve zmíněném údobí jednalo o 0 až -3 °C s tím, že permanentně mrzlo již od pátečního pozdního večera (ponor pod 0,0 °C nastal nedlouho po 22. hodině).

Že se místní spolu s turisty dočkali narození několik desítek centimetrů silné souvislé sněhové pokrývky je více než jasné, její půvab však slova vyjádřit nedokážou, takže raději použijme pár záběrů z ryze zimního sobotního Sappora: Zasněžený automobil: https://www.youtube.com/watch?v=OxYFA6npgJA Krátká procházka Sapporem: https://www.youtube.com/watch?v=rT8-Ib1OnGg Do třetice pohledem Japonců: https://www.youtube.com/watch?v=cl1uLFUbtIE

Vydatnější příděl sněhu samozřejmě trochu zkomplikoval dopravu, a to zejména tu leteckou. Vpády sněhobílých peřin jsou nicméně v Sapporu relativně časté, takže tu na ně jsou celkem dobře připraveni. Nepřekvapí tedy, že Sapporo celkovou paralýzu nezaznamenalo.

Sapporské sobotní odpolední teploty se motaly okolo -3 °C (v noci a ráno kolem 0 až -2 °C), ani omylem tím pádem nebyl ohrožen 10. prosinec 1968, který tomuto koutu Japonska dopřál až 14 °C. Už i kvůli intenzivnímu sněžení bylo zároveň nemožné, aby byl překonán 10. prosinec 1952, jenž Sapporo srazil až k -16 °C.

Prozatím se zdá, že zimní ráz počasí bude v Sapporu pokračovat také v dnech nejbližších, byť už bez významných dodávek sněhu. Pokud tedy hledáte tip na výlet, můžete vyrazit právě na sever země vycházejícího slunce.

Kamil Sojka
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ŠPICBERKY: POLÁRNÍ NOC VERSUS POLÁRNÍ DEN

111 dní bez východu slunce, 128 dní bez...

REKORDY NA 25. ÚNORA

REKORDY NA 25. ÚNORA

Na neděli 25. února připadají z měření Praha-Klementinum následující...

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

ÚNOR V LETNÍM ANEB 28 °C VE WASHINGTONU, D.C.

Nad Bermudskými ostrovy se ve středu 21. února zdržoval...


DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

DALŠÍ SNĚHOBÍLÁ NADÍLKA PRO CHORVATY A SPOL.

„Rotující“ oblast nízkého tlaku se středem nad centrálním Středomořím...

REKORDY NA 24. ÚNOR

REKORDY NA 24. ÚNOR

Na sobotu 24. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno, během dne...


PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě...

ROZLUČKY SE ZIMOU

ROZLUČKY SE ZIMOU

ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), GEM (Global...

REKORDY NA 23. ÚNOR

REKORDY NA 23. ÚNOR

Na pátek 23. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...