SAPPORO: LEDOVÝM DNEM ZAPOČAL SNĚŽNÝ FESTIVAL

7.2.2016 9:30 | Autor: Jan Horák

Na půl cesty mezi 41. a 45. severní rovnoběžkou u 141. východního poledníku leží Sapporo, s přibližně 2 000 000 obyvateli jedno z největších měst Japonska.

Přibližně 15 km pod 48. severní rovnoběžkou u 18. východního poledníku je situováno Hurbanovo, díky denní maximu 40.3 °C z 20. července 2007 nejžhavější místo Slovenska.

Zeměpisná poloha více méně stejná, charakter podnebí v podstatě rovnocenný (kontinentální / mírný), rozložení ročních období totožné… Přestože mají Sapporo a Hurbanovo v určitých meteorologických ohledech spoustu společného, jakost zim je poněkud odlišující – zejména v rámci posledních několika sezón. Tak například v zimě 2013/2014 se teploty v Hurbanovu pohybovaly souhrnně okolo +3 °C s tím, že Tmax činila 13.0 °C (20. únor, v pondělí 24. února 12.9 °C) a že Tmin odpovídala -11.2 °C (26. leden). V Sapporu se předminulá zima jako celek prezentovala -3 °C, přičemž nejtepleji bylo ve čtvrtek 5. prosince (11.0 °C) a nejchladněji v sobotu 8. února (-14.3 °C). Co se sněhu týče, Hurbanovo bylo „velmi“ zasněžené v závěru ledna – „až“ 1 cm, Sapporo naproti tomu započalo zimu souvislou sněhovou pokrývkou o tloušťce kolem 6 cm (sníh byl nicméně mokrý a brzy roztál).

V pátek 5. února 2016 nebylo v Hurbanovu po paní zimě vidu ani slechu – zem zelená, voda kapalná a odpolední teploty se vyšplhaly až na rovných 7 °C (v neděli 5. února 2012 ležely v Hurbanovu 2 cm sněhu a ráno i večer poklesla rtuť teploměru až k -13 °C, stropem bylo -5 °C). Japonské Sapporo zaznamenalo o poslední den prvního únorového pracovního týdne poněkud jiný výraz troposféry – konal se ledový den, neboť denní maximum bylo rovno -0.3 °C (v minimu -5 °C).

Páteční den však v Sapporu nebyl pouze ledovým dnem – před víkendem zde odstartoval tzv. Sněžný festival. Ten už se tu pořádá od roku 1950 (tehdy se jednalo o výstavu několika sněhových soch studentů středních a vysokých škol), letos se tedy koná jeho už 67. ročník. V přítomné době jde o velikou „turistickou atrakci“, která do Sappora pravidelně přiláká až pár milionů lidí. Probíhat bude až do čtvrtka 11. února (v Číně se zase nejbližší dny ponesou v duchu oslav nového roku).

Loňský Sněžný festival byl v Sapporu ze strany troposféry odstartován o trochu lépe – celodenní teplotní rozptyl dělal -7.4 až -2.1 °C. Přípravy ale byly horké, a to doslova – několik dnů před zahájením Sněžného festivalu 2015 totiž do Sappora zavítalo trochu teplé počasí, kdy v posledních lednových dnech stoupala maxima až k +4 °C. K tomu navíc zlehka zapršelo, připravené ledové sochy tak musely být přechodně kryty vinylovým materiálem. Celý Sněžný festival následně proběhl při nejvyšších odpoledních teplotách okolo 0 °C, výjimka nastala 7. a 8. února, a to v podobě +3 až +4 °C.

Od neděle do čtvrtka očekává Sapporo převážně záporné hodnoty, pouze v úterý a ve středy, kdy pravděpodobně zasněží, by teplota vzduchu mohla pokořit hranici až +2 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...