SAMJIYŎN, KLDR: 02.11.15 10 °C, 02.11.16 10 CM

3.11.2016 9:35 | Autor: Jan Horák

Mezi cca 37 až 42° s. š. a zhruba 125 až 130° v. d. se na ploše o rozloze kolem 120 000 km² (tj. necelých 0,3 % objemu Asie) rozprostírá Severní Korea, oficiálně Korejská lidově demokratická republika neboli prostě KLDR. Protože je však formální název této země s ohledem na životní podmínky v ní panující poněkud zavádějící, zůstaňme raději u toho neformálního.

Na severu Severní Koreje se v Korejském pohoří nachází kraj zvaný Samjiyŏn. Ze Severní Koreje ukrajuje přibližně 1 300 km² (tj. asi 2,5násobek Prahy) s tím, že je domovem pro něco málo přes 30 000 lidí. V jeho centru se vyjma dalších skrývá letiště a jeho profesionální meteostanice (1 382 m n. m.), která je navzdory zdejšímu režimu v přímém kontaktu s celým světem.

V neděli 30. října 2016 tu ráno ležely 3 cm sněhu, což v kombinaci s nulovou oblačností a nevýrazným větrem o rychlosti do 5 km/h vyústilo ve vychlazenou nejnižší denní teplotu, jež odpovídala -13,4 °C. Tato hodnota byla nejnižší od pondělí 11. dubna, kdy bylo minimem -15,5 °C.

Poslední nedělní odpoledne a večer října 2016 se prezentoval sněhovými vločkami – do 21. hodiny byly srážkoměrem zachyceny 2 mm srážek s tím, že výška sněhové pokrývky povyrostla z oněch 3 cm na 6 cm. Sněžení ale pokračovalo až do pondělní jitra, v němž bylo zjištěno, že půdu přikrývá 12 cm tlustá přírodní sněhobílá deka.

12 cm sněhu + vítr o tempu do 8 km/h + žádná oblaka = noc z pondělí 31. října na úterý 1. listopadu = skvělé podmínky pro radiační ochlazování = Tmin -25,5 °C. Těchto úterních -25,5 °C bylo nejstudenější teplotou od pondělí 14. března, kdy teplota vzduchu poklesla až na -26,5 °C. Krásné slunné a povětrnostně klidné počasí vydrželo po celý zbytek 1. listopadu, který se nakonec s Tmax -4,5 °C stal pouze ledovým.

Ve středu ráno hlásil Samjiyŏn 10 cm sněhu – vzhledem k tomu, že v předešlých 24 hodinách rtuť teploměru permanentně pobývala v záporu, sníh neodtával, takže za tím, že se celková výška sněhu snížila o 2 cm, pravděpodobně stál svižnější vánek, jenž přemístil trochu sněhu. Nebo se někdo nudil. Těžko říci. Tak jako tak, úvod středečního dne nabídl 10 cm sněhu a šmitec.

V pondělí 2. listopadu 2015 byl Samjiyŏn v poněkud jiné situaci, byť číslice 10 byla taktéž stěžejní. Ale jinak. Jak už lze vydedukovat z titulku, šlo o teplotu, zřejmě tu denní nejvyšší? V podstatě ano, neb činila 10,8 °C. Brzké hodiny přinesly pád až na -7,9 °C, na porostu tedy asi byla k vidění „zimní rosa“, prapodivně řečeno jinovatka.

Závěrečná vsuvka:

Nejen Peking byl v úterý 1. listopadu rekordně chladný. I v Pchjongjangu, severokorejském hlavním městě, byla naměřena nebývale nízká nejnižší denní teplota. Byla o 0,2 °C nižší než ta pekingská, takže šlo o -4,2 °C. Mrazová byla i středa, avšak se svými -3,7 °C s -5,0 °C z r. 1974 nic nesvedla.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...