SALZBURG SE NA PŘELOMU TÝDNŮ DOČKAL 22°C

17.11.2015 8:53 | Autor: redakce

 

Také v pondělí 16. listopadu čili na startu druhé poloviny třetí třetiny podzimu nás provázelo slunečné a na roční dobu také velmi teplé počasí. Nejtepleji bylo jako obvykle v Polabí, při toku Bíliny, ve středních Čechách či na jihu Moravy. Takové severočeské Doksany atakovaly hranici 17.0°C, to samé se ale povedlo i Českým Budějovicím. Metropole jižních Čech se kolem 13. hodiny nacházela kousek pod 17.5°C, díky tomu byla teplejší než chorvatská Rijeka, která ve stejnou dobu hlásila necelých 16°C. Taktéž o něco dále ležící Zadar naměřil ve své pobřežní části ani ne 16°C, na jihu Chorvatska už ale panovaly lepší podmínky než v Českých Budějovicích – v Dubrovníku o 13. hodinu bezmála 20°C (19.5°C) a třeba v Ploče 18°C (17.9°C). Ale například ve Splitu či Hvaru na Hvaru bylo prakticky identicky jako v Českých Budějovicích, a to 17.4°C. Obloha byla všude jasná.

Nadprůměrné teploty nás budou provázet také v nejbližších dnech, kdy bude pokračovat příliv teplejšího vzduchu od jihozápadu. Proudění ale bude svižnější, což se trochu odrazí na smyslovém vnímání, a to hlavně na horách. Koncem týdne by se ke slovu mohl dostat severák spojený s tlakovými nížemi severně od nás, tak uvidíme, jak to celé nakonec dopadne…

Teď se ještě vraťme do minulosti, konkrétně do víkendu. V sobotu 14. listopadu bylo ve střední Evropě relativně dost oblačnosti, byť zrovna takové Slovensko by mohlo oprávněně protestovat. Rakouský Salzburg však nikoliv, v tomto cca stopadesátitisícovém městě ležícím zlehka nad hranicí 400 m.n.m. si o první víkendový den moc slunečních paprsků neužili. Teploty byly zásluhou velkého množství oblaků línější – mezi sobotní první minutou až 20. hodinou setrvaly v rozmezí od 7 do 11°C. Nejchladněji bylo v závěru dne, to rtuť teploměru poklesla až k rovným 5.0°C.

Následná neděle začala v Salzburgu poklidně, noc nabídla 6°C a ještě kolem 11. hodiny ukazoval teploměr nějakých 11°C. Poté ale cirkulace vzduchu nabrala rychlost – začalo foukat a fénovat. Hodnoty šly díky tomu rychle nahoru, v pravé poledne 17°C, v dalších hodinách 17 až 20°C a v podvečerním čase se při čerstvém větru o rychlosti okolo 10 m/s (36 km/h) s nárazy až 22 m/s (79 km/h) konal výstup až na 21.6°C. Ještě po 22. hodině ale Salzburg poskytoval více jak 19°C.

Divoká byla i noc z neděle na pondělí, 16. listopadu v 1 hodinu hlásil Salzburg stále 19°C a nad 17°C vydržel až do půl páté. Poté se konal citelnější propad – v čase od 5 do 9 hodin byla teplota vzduchu vzdálena od 15°C a výsledkem bylo minimum o 8.8°C. V průběhu dopoledne a odpoledne nicméně zase začal „ohřev“ a začátek druhé poloviny listopadu 2015 daroval Salzburgu až 21.6°C (na stanici přímo ve městě až 22.3°C).

Loňský 15. listopad nešel po obědě nad 13.2°C a 16. listopad posléze vystavil odpoledni stopku v podobě 9.9°C. Poslední silněji prohřátý 15. listopad se v Salzburgu konal v roce 2006, to se všichni dočkali až 16.7°C. A hned o den později, tj. 16. listopadu, se teploty vyšplhaly na 15.0°C. V porovnání s letošními rekordmany je to ale pořád „málo“. Namátkou 15. listopad letopočtu 1999 byl bílý – na zemi ležely cca 3 cm vlhčího sněhu a nejvyšší denní teploty kulminovaly na 1.3°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERNA

REKORDY NA 22. ČERNA

Na pátek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

KONEC TÝDNE PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky, ojediněle...

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

PRVENSTVÍ DOKSAN, PŘÍZNIVKYŇ TROPŮ

Jak už bylo nastíněno, přestože se stávající meteorologické...


NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

NA ARKTICKÉM OSTROVĚ KOTĚLNYJ PADL REKORD

Mezi dvěma moři – jedno je známo jako...

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

PRVNÍCH 40 °C V CÓRDOBĚ

Poprvé v tomto roce jihošpanělská Córdoba naměřila 40...

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

EXTRÉMNĚ TEPLÝ NOČNÍ WASHINGTON, D.C.

Pomineme-li Aljašku, plus minus 60 % Kanady a...


REKORDY NA 21. ČERNA

REKORDY NA 21. ČERNA

Na čtvrtek připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NOC VZHŮRU NOHAMA

NOC VZHŮRU NOHAMA

S příchodem západu slunce zpravidla přichází pád, někdy pozvolný,...

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

DNEŠNÍ REKORDNÍ RANNÍ MRÁZ V SRDCI AUSTRÁLIE

Barometr sídlící v severotasmánském Launcestonu (asi 85 000 obyv.)...