SALZBURG SE NA PŘELOMU TÝDNŮ DOČKAL 22°C

17.11.2015 8:53 | Autor: redakce

 

Také v pondělí 16. listopadu čili na startu druhé poloviny třetí třetiny podzimu nás provázelo slunečné a na roční dobu také velmi teplé počasí. Nejtepleji bylo jako obvykle v Polabí, při toku Bíliny, ve středních Čechách či na jihu Moravy. Takové severočeské Doksany atakovaly hranici 17.0°C, to samé se ale povedlo i Českým Budějovicím. Metropole jižních Čech se kolem 13. hodiny nacházela kousek pod 17.5°C, díky tomu byla teplejší než chorvatská Rijeka, která ve stejnou dobu hlásila necelých 16°C. Taktéž o něco dále ležící Zadar naměřil ve své pobřežní části ani ne 16°C, na jihu Chorvatska už ale panovaly lepší podmínky než v Českých Budějovicích – v Dubrovníku o 13. hodinu bezmála 20°C (19.5°C) a třeba v Ploče 18°C (17.9°C). Ale například ve Splitu či Hvaru na Hvaru bylo prakticky identicky jako v Českých Budějovicích, a to 17.4°C. Obloha byla všude jasná.

Nadprůměrné teploty nás budou provázet také v nejbližších dnech, kdy bude pokračovat příliv teplejšího vzduchu od jihozápadu. Proudění ale bude svižnější, což se trochu odrazí na smyslovém vnímání, a to hlavně na horách. Koncem týdne by se ke slovu mohl dostat severák spojený s tlakovými nížemi severně od nás, tak uvidíme, jak to celé nakonec dopadne…

Teď se ještě vraťme do minulosti, konkrétně do víkendu. V sobotu 14. listopadu bylo ve střední Evropě relativně dost oblačnosti, byť zrovna takové Slovensko by mohlo oprávněně protestovat. Rakouský Salzburg však nikoliv, v tomto cca stopadesátitisícovém městě ležícím zlehka nad hranicí 400 m.n.m. si o první víkendový den moc slunečních paprsků neužili. Teploty byly zásluhou velkého množství oblaků línější – mezi sobotní první minutou až 20. hodinou setrvaly v rozmezí od 7 do 11°C. Nejchladněji bylo v závěru dne, to rtuť teploměru poklesla až k rovným 5.0°C.

Následná neděle začala v Salzburgu poklidně, noc nabídla 6°C a ještě kolem 11. hodiny ukazoval teploměr nějakých 11°C. Poté ale cirkulace vzduchu nabrala rychlost – začalo foukat a fénovat. Hodnoty šly díky tomu rychle nahoru, v pravé poledne 17°C, v dalších hodinách 17 až 20°C a v podvečerním čase se při čerstvém větru o rychlosti okolo 10 m/s (36 km/h) s nárazy až 22 m/s (79 km/h) konal výstup až na 21.6°C. Ještě po 22. hodině ale Salzburg poskytoval více jak 19°C.

Divoká byla i noc z neděle na pondělí, 16. listopadu v 1 hodinu hlásil Salzburg stále 19°C a nad 17°C vydržel až do půl páté. Poté se konal citelnější propad – v čase od 5 do 9 hodin byla teplota vzduchu vzdálena od 15°C a výsledkem bylo minimum o 8.8°C. V průběhu dopoledne a odpoledne nicméně zase začal „ohřev“ a začátek druhé poloviny listopadu 2015 daroval Salzburgu až 21.6°C (na stanici přímo ve městě až 22.3°C).

Loňský 15. listopad nešel po obědě nad 13.2°C a 16. listopad posléze vystavil odpoledni stopku v podobě 9.9°C. Poslední silněji prohřátý 15. listopad se v Salzburgu konal v roce 2006, to se všichni dočkali až 16.7°C. A hned o den později, tj. 16. listopadu, se teploty vyšplhaly na 15.0°C. V porovnání s letošními rekordmany je to ale pořád „málo“. Namátkou 15. listopad letopočtu 1999 byl bílý – na zemi ležely cca 3 cm vlhčího sněhu a nejvyšší denní teploty kulminovaly na 1.3°C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...