RUSKÝ „TEPLÝ KLÍČ“ NIJAK ZVLÁŠŤ TEPLÝ NENÍ

13.1.2016 8:00 | Autor: Jan Horák

Na úvod menší hádanka: Leze, leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze. Co je to? Správná odpověď je samozřejmě blesk, který narazil do hromosvodu a míří do země. Je však zajisté nutné slovo železo trochu zobecnit, jinými slovy brát jej jako kov takový, nikoliv pouze jako železo samotné.

České hromosvody, ať už ty funkční anebo ty v havarijním stavu, mohou být v těchto dnech v klidu, neboť neprobíhá konvektivní sezona. A stejně je tomu i na dalekém východě, konkrétně v jižní části největší republiky Ruské federace – Jakutska (Sachy chcete-li), přesněji pak v malé obci čítající jen pár stovek obyvatel, jež leží přibližně 350 km severovýchodně od Jakutsku při dálnici P504, která pokračuje až k Ochotskému moři, resp. do města Magadan. Jmenuje se Теплый Ключ, po transformaci do češtiny „Teplý Klíč“. Přestože název města hřeje, zdejší počasí rozhodně žádného zastánce tepla nepotěší – v zimním období obzvláště.

Od začátku roku (1. ledna) až do úvodu tohoto pracovního týdne (12. ledna) se v této vísce teploty pohybovaly v průměru okolo -41 °C s tím, že nejchladněji bylo na pravoslavné Vánoce (7. ledna), kdy se po 6. hodině konal pokles až k -48.3 °C, a naopak „nejtepleji“ bylo v sobotu 9. ledna a v úterý 12. ledna, protože v obou případech bylo maximum vyšší než -34.0 °C – v sobotu se jednalo o -33.9 °C a v úterý o -33.7 °C. Celý rozebíraný časový úsek byl obohacen o stálou souvislou sněhovou pokrývku o výšce přes 30 cm. Průměrná hodnota tlaku vzduchu pak odpovídala 1019 hPa, přičemž maximem bylo 1031 hPa a minimem 1012 hPa.

Prosinec 2015 způsobil u všech českých zimomilů nemalé vrásky na obličeji, neboť byl z pohledu zimy opravdu bídný. V sibiřském „Teplém Klíči“ si na nedostatek zimní atmosféry rozhodně stěžovat nemohli, po celý prosinec byla k vidění zasněžená krajina a Celsiova čísla se zdržovala hluboko pod bodem mrazu – v průměru -38 °C. Nejdrsnějším dnem dvanáctého měsíce letopočtu 2015 se stalo úterý 22. prosince, neboť v ranním čase slevilo až na -50.5 °C (Tmax -44.0 °C). Naproti tomu tou nejméně krutou čtyřiadvacetihodinovkou loňského prosince se ukázal být pátek 4. prosince, a to z toho důvodu, že vyhnal rtuť teploměru až k -18.9 °C.

Zima 2014/2015 jako celek se v „Teplém Klíči“ prezentovala -37 °C, do největších hlubin zavítala v neděli 21. prosince, to dosáhla až na -51.2 °C (Tmax -44.7 °C), nejvlídnější tvář nasadila v úterý 10. února, a to v podobě odpoledních -9.6 °C (Tmin -27.7 °C), tlak vzduchu se v průběhu všech třech měsíců držel v rozsahu od 1014 hPa do 1051 hPa (v průměru 1030 hPa), průměrná relativní vlhkost vzduchu činila 65 % a vítr byl s průměrnou rychlostí o 3.5 km/h poněkud nevýrazný.

S příchodem ledna se začíná pomalu vyhlížet léto, tak se ve zkratce podívejme na to loňské:

V periodě od pondělí 1. června do pondělí 31. srpna 2015 zaznamenal „Teplý Klíč“ v průměru 16 °C a největší horko panovalo v pátek 10. července, kdy se vzduch prohřál až na tropických 32.7 °C. Díky tomu zde bylo větší horko než na Krétě – Iraklio v maximu 28 °C.

Přestože sibiřský „Teplý Klíč“ zeměpisně odpovídá centrální Skandinávii, pamatuje úmorná vedra. Co myslíte, jak tady vypadá teplotní maximum posledních deseti let?

A) 33.0 °C až 35.0 °C
B) 35.1 °C až 37.0 °C
C) 37.1 °C až 39.0 °C

Správná není ani jedna varianta. V neděli 24. června roku 2007 se totiž „Teplý Klíč“ rozpálil až na 39.4 °C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

Na pólu chladu severní polokoule – v severosibiřském...

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

V neděli bude zataženo až oblačno, na většině území občasný...

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

Počínaje červnem a konče říjnem se v jihomexickém...


LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

Steskne-li Vaše srdce po letně až tropicky znějících...

VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

V pátek ve 22.01 hod začíná astronomický podzim a víkend...

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...


HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...