RUSKÝ EXPRES DOPŘÁL MINSKU 1. LEDOVÝ DEN

29.12.2015 8:35 | Autor: redakce

 

Běloruský Minsk mohl o letošní Štědrý den slavit velký meteorologický „úspěch“, bohužel se tak ale nestalo. Ve čtvrtek 24. prosince se hlavní město Běloruska dočkalo až 9 °C (hned v úvodu dne, tj. krátce po půlnoci, v odpoledním čase nanejvýš 7 °C), což se ještě nikdy předtím nestalo, avšak ve středu 23. prosince se rtuť teploměru vyšplhala až na 11 °C, konkrétně 11.1 °C (večer). Tato hodnota už byla rekordní nejen v rámci daného dne, ale rovněž i ve smyslu celého měsíce. Kdyby tedy bylo 11.1 °C naměřeno o několik hodin později, připsal by si Štědrý den roku 2015 nové prosincové maximum, protože těchto 11.1 °C překonalo 10.3 °C z 5. prosince 1961.

Ani loňský 24. prosinec nebyl v Minsku nijak extrémně zimní, na začátku noci a následně i odpoledne se teplota vzduchu vyšplhala až na 4 °C a nad ránem nebylo méně než 2 °C. Poslední čistě zimní Štědrý den se v Minsku konal v roce 2012, to na zemi leželo přes 20 cm sněhu a teploty setrvaly po dobu všech 24 hodin v rozmezí od -18 °C do -12 °C.

Vraťme se ale zpět do přítomnosti. Po rekordně teplém 24. prosinci se metropole Běloruska trochu uklidnila a do tak vysokých Celsiových čísel už nešla. V pátek nanejvýš 4 °C, v sobotu také maximálně 4 °C, v neděli ne více jak 3 °C a v pondělí 28. prosince už po celý den mrzlo.

Postarala se o to počínající skandinávská tlaková výše, která po své přední straně začala do Minsku pumpovat chladnější vzduch ze severu. Severská anticyklóna by měla v nejbližších dnech zmohutnět a „nabobtnat“ a trochu toho chladu by se mělo dostat i k nám. Silvestr 1978 se sice rozhodně opakovat nebude, ale alespoň se ochladí a nadmíru vysoké teploty posledních dnů přestanou škádlit vegetaci. Zda-li půjde jen o několikadenní a nepříliš významnou epizodu se teprve uvidí… Teď ale zpět do Běloruska a jeho Minsku.

V prvních minutách posledního pondělního dne roku 2015 ukazoval minský teploměr -3 °C. Kdyby bylo jasno, číselný údaj digitálního teploměru by byl stále nižší a nižší, ale kvůli velké oblačnosti a vydatnějšímu sněžení se žádný prudký pád nekonal – k ránu -4 °C, přesněji -4.4 °C (v neděli pozdě večer hlásil Minsk 0 cm sněhu, v pondělí odpoledne už byla půda přikryta 10 cm tlustým bílým kobercem). Historické minimum 28. prosince tak ani omylem ohroženo nebylo, v letopočtu 1930 si totiž tato čtyřiadvacetihodinovka připsala až -30 °C. Teploty v okolí -4 °C pak provázely obyvatele Minsku i po zbytek dne.

Jednalo se teprve o první ledový den této zimy, byť jen těsně – ve čtvrtek 17. prosince v Minsku po většinu dne mrzlo, ale ve večerních hodinách byla atakována hranice 0.0 °C a po 23. hodině se konala exkurze až k půli cesty mezi 0 °C a 1 °C.

Minimálně v úterý, ve středu a ve čtvrtek budou v Minsku celodenní mrazy pokračovat, počet ledových dnů tak bude rychle stoupat. Zároveň to znamená, že ročník 2016 odstartuje v největším běloruském městě opravdu zimně. Na otázku, kdy do českých nížin (celoplošně) konečně dorazí větší množství sněhu, prozatím odpověď neexistuje.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ČERVENCE

REKORDY NA 22. ČERVENCE

Na sobotu 22. července připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude převážně oblačno, místy...

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

MOSKVA: TROPY STÁLE NĚT

Tepelný ostrov Moskvy o sobě dal (decentně) vědět také...


SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

SRÁŽKOVÉ ŽNĚ V ORLANDU

Zatímco u nás v České republice byl vstup do...

REKORDY NA 21. ČERVENEC

REKORDY NA 21. ČERVENEC

Na pátek 21. července připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VZÁCNÉ, LEČ MOŽNÉ – V PARAGUAYI VČERA MRZLO

VZÁCNÉ, LEČ MOŽNÉ – V PARAGUAYI VČERA MRZLO

V tropickém klimatickém pásu a v polohách do 400...


REKORDY NA 20. ČERVENCE

REKORDY NA 20. ČERVENCE

Na čtvrtek 20. července připadají z měření Praha-Klementinum...

NEJDŘÍV TROPY, POTÉ OCHLAZENÍ

NEJDŘÍV TROPY, POTÉ OCHLAZENÍ

Ve čtvrtek bude polojasno až skoro jasno, během dne...

290 MM SRÁŽEK V JIŽNÍ KOREJI, DEŠTIVO I V ŘECKU

290 MM SRÁŽEK V JIŽNÍ KOREJI, DEŠTIVO I V ŘECKU

Řecko = záruka spokojené dovolené u moře, tzn. slunce...