ROZPÁLENÝ MADRID DOROVNAL ROK 1994

1.7.2015 7:57 | Autor: redakce

 

 

V úterý po obědě, konkrétně o půl druhé odpoledne neboli též o půl čtrnácté, bylo v Evropě nejslunečněji v Portugalsku, ve Španělsku, ve Francii, ve wimbledonské Anglii, v Lucembursku, v Belgii, v Nizozemsku, v Itálii, ve Švýcarsku, v Brémách, v Dolním Sasku, v Severním Porýní-Vestfálsku, v Hesensku, v Porýní-Falc, v Sársku a v Bádensku-Würrtembersku. V těchto evropských sektorech dominovalo jasno a hlavně v případě Španělska a francouzské Akvitánie i vysoké hodnoty.

Teplo bude u našich západních sousedů a nesousedů také v dnech dalších, a to docela dost – na některých místech to vypadá na maxima kolem 36 až 42°C. V Česku zřejmě bude největší hic o víkendu, kdy by se nejvyšší odpolední teploty mohly pohybovat okolo 30 až 35°C s tím, že podobně nebo ještě hůře by na tom mělo být rovněž Polsko, Německo, Dánsko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Francie… Starý kontinent prostě bude žhavý.

V Madridu, přesněji v oblasti mezinárodního letiště Aeropuerto Adolfo Suárez Madrid-Barajas, bylo velmi nepříjemně už v pondělí 29. června, kdy se rtuť teploměru na zdejší letištní stanici zastavila až na rovných 40.0°C – jde o nejlepší výkon tohoto dne a zároveň o první Celsiovu čtyřicítku v měsíci červnu (pro období 1981 až 2015). Tedy ne tak úplně, v úterý 26. června roku 2012 se zde vzduch prohřál až na 39.9°C, což je z pohledu matematických zákonů definujících zaokrouhlování jasná čtyřicítka. Přesných 40°C si pak ještě připsal 30. červen letopočtu 1994, letošní 29. červen se tedy svým způsobem vrátil o jeden pár desítek let v čase.

Filozofickou otázkou by v tomto ohledu mohlo být, zda-li se někdy dávno, tj. před nástupem teploměrů a jiných moderních vymožeností, na území Česka neobjevila teplota převyšující Dobřichovických 40.4°C z 20. srpna 2012? Kdo ví…

Madrid se v letošním červnu dočkal celkem 22 tropických dnů, pouze v 8 případech tím pádem nebylo maximum vyšší než 29.9°C. Nejchladnější popoledne připadlo na pondělí 15. června se svými nanejvýš 21.3°C. Nadcházející noc se ve svém závěru postarala o červnové teplotní dno, neboť v ranních hodinách v úterý 16. června zaznamenal Madrid minimum o 11.3°C. Tropická tmavá část dne byla ve španělské metropoli k vidění třikrát – 22. června nejméně 21.1°C, 29. června ne méně než 21.7°C a 30. června hodnoty nešly pod 21.4°C.

Vrátíme-li se ještě k pondělnímu dni, tak v době dosažení oněch 40.0°C setrvávala relativní vlhkost vzduchu pod 20%, díky čemuž byla pocitová teplota na více méně shodné úrovni jako ta reálná (plus mínus 39°C). Pokud by ale v Madridu při stejném Celsiově číslu panovala totožná relativní vlhkost vzduchu jako v Praze (45 až 50%), byl by už smyslový vjem někde u 55°C. A pokud by madridská relativní vlhkost vzduchu byla při 40°C na 100%, tak bychom se dostaly někam ke 108°C. Jedná se samozřejmě o naprostou vědecko-fantastičnost, ale není všem dnům konec.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

PONDĚLÍ JEŠTĚ DEŠTIVÉ

Ještě dnes počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve...

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

V úterý bude oblačno až polojasno, místy občasný déšť...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na úterý 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

Nad Erijským jezerem, které je díky svým necelým 26 000...

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

Mezinárodní vesmírná stanice v neděli 24. 9. 2017...

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

Na pólu chladu severní polokoule – v severosibiřském...


NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

V neděli bude zataženo až oblačno, na většině území občasný...

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

Počínaje červnem a konče říjnem se v jihomexickém...

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

Steskne-li Vaše srdce po letně až tropicky znějících...