ROZHOVOR: ŽIVOT NA SIBIŘSKÉM VENKOVĚ (3/4)

7.9.2017 8:22 | Autor: Kamil Sojka

Doplňující otázky:

Máte doma lednici, mikrovlnou troubu, vanu, zkrátka součásti běžného života v raném 21. století? Pokud ne, jak s tímto „handicapem“ bojujete?

U nás doma, stejně jako u všech lidí tady, máme ledničku. Rovněž byste u nás našli mikrovlnou troubu, pračku (ačkoli pravda, že ne automatickou, to byste už chtěli moc), televizi, počítač, satelit pro příjem televizního vysílání – no zkrátka máme vše. Klasickou koupelnu s normální vanou byste tu nenašli, myjeme se v sauně. Nicméně ti, kteří žijí řekněme v luxusnějších domech, disponují běžnými (luxusními) koupelnami. Čili vůbec nám nepřijde, že bychom žili ve středověku! 🙂

V českých domácnostech je přítomnost počítače (počítačů) a připojení k (vysokorychlostnímu) internetu zcela běžným jevem. Jak je tomu u Vás ve Verchojansku?

Možná Vás to překvapí, možná ne, ale taktéž ve verchojanských domácnostech je počítač tak trochu standardem. Myslím, že ho tady mají všichni, samozřejmě s výjimkou velmi starých lidí. V dnešní době již počítače nejsou žádným luxusem, ani tady na odlehlém severu Sachy, i my je potřebujeme k práci, komunikaci s ostatními, studiu a tak dále. Co se vysokorychlostního internetu týče, tak na ten už tady můžete zapomenout, nejhorší je to večer a v noci, kdy se k internetu připojuje skoro každý. Někteří mají satelitní připojení k internetu, mohu-li být upřímná – jeho rychlost je vyšší!

Rychlost verchojanského internetu je plus mínus jaká?

Obvyklé tempo internetu ve Verchojansku se pohybuje okolo 40 až 50 Mb/s, avšak ve večerních a nočních hodinách z již řečeného důvodu klesá na 10 až 15 Mb/s. S mobilním internetem byste si zde ani neškrtli, protože je tak pomalý, že nenačtete takřka žádnou webovou stránku. Ale například pro provoz aplikace WhatsApp je dostačující.

Už v 17 letech jste odešla z domova. Mohu se zeptat, jak v Rusku vypadá školní docházka? V Česku asi následovně: základní škola 10 let (od 6 do 15 let), střední škola 4 roky (od 15 do 19 let) a vysoká škola 4 roky a více.

V ruských základných školách se studuje 11 let, do 1. třídy se zpravidla nastupuje ve věku 6,5 let. No když jsem ještě chodila do školy, ze 3. třídy jsem, spolu se všemi svými spolužáky, rázem postoupila do 5. třídy (experiment). Studium na středních školách probíhá 3 až 4 roky, na těch vyšších potom 5 až 6 let. Všechno samo sebou závisí na konkrétní profesi, kupříkladu lékaři musí na vyšších školách strávit i 8 let. Dále se vše odvíjí od formy studia (denní, dálkové a podobně).

Je pravda, že se v Rusku chodí do školy také v sobotu?

Počínaje 1. a konče 4. třídou děti chodí do školy jako jinde, to znamená od pondělí do pátku, nicméně od 5. třídy do školních lavic usedají od pondělí do soboty. Možná to jinde mají trochu jinak, ale většinou je tomu takto. Takže ano, v Rusku mládež chodí do školy i v sobotu.

Před několika lety jsem četl, že více než 40 % Rusů slaví Vánoce ve „světovém termínu“ (tj. 24. a 25. prosince). Je toto pravda, nebo ne? Kdy slavíte Vánoce Vy – klasicky v lednu, nebo taktéž v prosinci? A jak ve Verchojansku vypadá běžná vánoční večeře?

Ovšemže jsou lidé, kteří Vánoce slaví v obou termínech, čili v prosinci i lednu. Ale například u mě je to tak, že v mém blízkém okolí, jinak řečeno mezi jedinci, kteří mě obklopují, žádní takovíto lidé, kteří by Vánoce slavili také v prosinci, nejsou. Nejen v naší rodině se Vánoce odjakživa slaví v lednu, konkrétně v noci ze 6. na 7. ledna. Jelikož jsme čistokrevní Rusové, na našich svátečních talířích jsou k vidění typické ruské vánoční pokrmy: vařené brambory, pečené maso, ryby, salát zvaný селедка под шубой, olivy, ovoce a tak dále. Vánoční stůl se zpravidla neliší od toho novoročního. 🙂 Ještě bych chtěla podotknout, že stolování místního obyvatelstva – Jakuťanů – se od toho klasického národního malinko liší.

Polární den = polární noc. Není ten přibližně měsíc bez špetky denního světla depresivní?

Nepřítomnost denního světla nám deprese nezpůsobuje, jsme na to zvyklí. Slunce nám ale potom chybět začne, když už je dlouho pryč. Jakmile polární noc pozvolna končí a ono zase pomalu začne vycházet nad obzor, jsme rázem všichni šťastní, nikoho tato událost nenechá bez povšimnutí, každý si toho všimne a jásá: „Konečně vyšlo slunce!“

Ceny potravin jsou u Vás ve Verchojansku poměrně vysoké, kolik příkladem stojí: 1 kg brambor, 1 kg rýže, velký bochník chleba, máslo, 1 l mléka, 1 kg jablek, vajíčka, toaletní papír, zubní pasta…

Ceny jsou skutečně velmi vysoké, to je bohužel pravda. 🙁

Tady máte několik příkladů:

Pokračování příště.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

TEPLOTA PŮJDE NAHORU

V úterý bude oblačno až polojasno, místy občasný déšť nebo...

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

REKORDY NA 26. ZÁŘÍ

Na úterý 26. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

TROPICKÝ PRVNÍ VÍKEND PODZIMU V TORONTU

Nad Erijským jezerem, které je díky svým necelým 26 000...


LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

LEE HURIKÁNEM – PO 10 DNECH A SEBEVZKŘÍŠENÍ

Mezinárodní vesmírná stanice v neděli 24. 9. 2017...

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

MRAZOVÝ VERCHOJANSK

Na pólu chladu severní polokoule – v severosibiřském...

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

NEJDŘÍV DÉŠŤ, POSTUPNĚ SLUNÍČKO

V neděli bude zataženo až oblačno, na většině území občasný...


NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

NOČNÍ DÉŠŤ V ACAPULCU

Počínaje červnem a konče říjnem se v jihomexickém...

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

LETNÍ AŽ TROPICKÉ USA

Steskne-li Vaše srdce po letně až tropicky znějících...

VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

VÍKEND NÁS NEOHŘEJE

V pátek ve 22.01 hod začíná astronomický podzim a víkend...