ROZHOVOR Z NEW YORKU: ANTHONY MARTELLO (4/4)

14.1.2018 11:31 | Autor: Kamil Sojka

Dokážeš si představit svůj všední život bez moderních technologií? Já asi ne…

Je těžké si představit každodenní život bez toho pohodlí poskytovaným moderností dnešních dní. Informace jsou v každém okamžiku doslova ve vašich dlaních, v podstatě na požádání. Dle mého názoru byly učiněny velké kroky a z větší části byly prospěšné neboli pozitivní. Když moderní éra vstoupila do světa počasí, tak se toto stalo extrémní skutečností, viz. například Dopplerovy radary, dále tu máme nejmodernější software pro zlepšování přesnosti předpovědních modelů i na delší období. Moderní technologie mohou být velice užitečné při předávání varování o bezprostředním nebezpečí ze strany počasí, mám na mysli to, že se potřebné informace do rukou široké veřejnosti dostanou velmi rychlým a tedy včasným způsobem, což ve výsledku může ušetřit nespočet životů!

Vraťme se přechodně v čase:

Sněhobílé Vánoce v NYC – normální, či raritní událost?

Vánoce na sněhu jsou v NYC ojedinělým jevem, každý rok máme pouze jedenáctiprocentní šanci na to, že zažijeme idylický vánoční čas. Nepamatuju se, kolik bílých Vánoc jsem ve svém životě přesně zažil, ale pokaždé byly mnohem speciálnější!

Jak vypadá typická vánoční večeře v New Yorku? V Česku je to jasné: Bramborový salát se smaženým kaprem nebo řízkem. Příští rok by Tvá rodinka mohla zkusit „českou verzi“ vánoční večer. Co myslíš?

Heleď, na štědrovečerním stole může být cokoliv! Lidé tady obvykle vaří podle toho, z jaké kultury pocházejí. Například já osobně pocházím z italské rodiny, takže naše slavnostní večeře sestává především z tradičních italských jídel s tím, že se nezapomíná ani na americkou kuchyni. A proč ne! Příští Vánoce mohu klidně požádat o zahrnutí tradičních českých pokrmů, k tomu ty naše italské a hned bychom vyzkoušeli něco úplně nového!

Hlavním dnem Vánoc je v České republice 24. prosinec, kdy po večeři následuje rozbalování dárků. A máme rovnou tři státní svátky – 24. prosinec (Štědrý den), 25. prosinec (Boží hod vánoční) a 26. prosinec (2. svátek vánoční). Vy Amíci máte k dispozici pouze jeden národní svátek. Čili není vánoční čas v České republice lepší než ve Spojených státech? Měl bys zapřemýšlet o výletu do naší malé země, a to právě krátce před Vánocemi!

Přinejmenším to zní opravdu dobře! A fakt by mi nevadilo mít další extra dny volna navíc! V Americe je tím stěžejním dnem 25. prosinec. Nicméně protože pocházím z italské rodiny, tak se u nás také praktikuje Štědrý den, tudíž 24. prosinec. Máme tradici zvanou „Hody sedmi ryb“, která spočívá v tom, že se v průběhu štědrovečerní večeře připravuje sedm odlišných druhů ryb. Jo, jo, na dva dny připadá opravdu spoustu jídla!

Co je Tvým největším vánočním přáním?

Mým největším vánočním přáním je mít doma plně provozuschopnou meteorologickou stanici! Teď vážně, bylo by vskutku skvělé na celé Zemi vidět mír a jak jsou spolu všichni šťastní.

Chtěl bys něco vzkázat českému národu?

Chtěl bych jenom říci díky za to, že se mi naskytla příležitost v podobě tohoto rozhovoru. Česká republika je věru krásná země, soudím dle obrázků, které jsem viděl, a podle toho, co jsem slyšel. Doufám, že jednoho dne budu mít možnost Vaši vlast navštívit osobně! Všem bych rád popřál velmi veselé Vánoce, hodně zdraví a šťastný nový rok!

Zpět do přítomnosti:

Prachy, prachy, prachy podruhé… Kolem 8 5000 000 lidí žije v New York City, takřka jako v celé České republice, která je ale mnohem větší, takže lze říci, že Tvoje město je něco jako malá země. Hodněkrát už mé uši slyšeli, že život v New York City vyjde draho, hlavně bydlení. Můžeš nám odmaskovat některé ceny v New York City? Přesně:

Měsíční nájemné v bytech: Záleží na velikosti a lokalitě. Zpravidla pronájem mimo Manhattan stojí méně. Kupříkladu dvouložnicový apartmán nacházející se mimo Manhattan vyjde na nějakých 2 000 dolarů (cca 43 000 Kč). Nicméně na Manhattanu by tentýž byt mohl vyjít na dvojnásobek až trojnásobek!

1 l kvalitního mléka: 1 galon (4 litry) za plus mínus 3,5 $ (76 Kč).

1 kg kvalitní rýže: Kolem 1,5 $ (33 Kč).

1 kg jablíček: Nejčastěji kolem 2 $ (45 Kč) za libru (0,5 kg).

1 kg banánků: Obvykle 0,49 $ (11 Kč) za libru (0,5 kg).

Nový iTelefon X, 256 GB: 1 149 $ (25 000 Kč).

Nová Nokyja 3310: 60 $ (1 300 Kč).

Nový notebook nižší třídy: Nejsem si jist, zda je toto zboží v USA dostupné :-).

Návštěva lékaře: Záleží na osobním plánu zdravotního pojištění, může se pohybovat od 0 $ do 70 $ (1 500 Kč), někdy ještě více.

Amputace zubu: Také dle osobního plánu zdravotního pojištění, může se pohybovat od 200 do 500 $ (od 4 400 do 11 000 Kč).

1 den ve špitále: Znovu to samé, běžně 2 300 $ (50 000 Kč).

2 300 babek (50 táců) za 24 hodin v nemocnici? No to mě…

Vítej ve Spojených státech amerických!

THE END

Několikero fotek zachycujících NYC naleznete zde.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

PÍSEČNÁ BOUŘE V JAZDU

Jazd je přibližně 0,5 milionu obyvatel čítající město. Nachází...

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

PÁR PÁTEČNÍCH TAHŮ

Jen aby se to plně slunné a bláhově teplé...

REKORDY NA 22. DUBEN

REKORDY NA 22. DUBEN

Na neděli 22. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude jasno až polojasno,...

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

O VÍKENDU NAMĚŘÍME AŽ 28 °C

Máme před sebou další nádherný víkend a já vás vítám...

REKORDY NA 21. DUBEN

REKORDY NA 21. DUBEN

Na sobotu 21. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...


SKORO TROPICKÝ LONDÝN

SKORO TROPICKÝ LONDÝN

Čtvrteční odpoledne nemělo se středním jarem nic společného, zato...

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

TEPLOST DENNÍCH MAXIM

S výjimkou Velikonoční neděle a Velikonočního pondělí je letošní...

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

PRVNÍ PŮLE JARA V ČÍSLECH

I. BLESKY Ve dnech 1. března až 15. dubna 2018...