ROZHOVOR: VĚDÍ DRAZÍ AMERIČANÉ, CO JE TO ČR?

15.6.2016 7:03 | Autor: Jan Horák

Dnes prohodíme několik slov s Peggy Glitto, floridskou meteoroložkou z Národní meteorologické služby (Melbourne):

Na začátek několik čísel:

Jaká je nejvyšší teplota, která kdy byla na Floridě zaznamenána? Českým maximem je 40,4 °C (104,7 °F) a pochází z pondělí 20. srpna 2012 (Dobřichovice).

Nejvyšší teplota byla 109 °F (43 °C), Monticello, 29. června 1931.

Jaká je nejnižší teplota, která kdy byla na Floridě naměřena? Českým minimem je -42,2 °C (-44 °F) a datuje se na pondělí 11. února 1929 (Litvínovice).

Nejnižší teplota byla -2 °F (-19 °C), Tallahassee, 13. února 1899.

Jaký je nejsilnější náraz větru, který kdy byl na Floridě registrován? Českým rekordem je 216 km/h (134 mph) z pátku 19. ledna 2007 (Sněžka, s 1 603 m nejvyšší bod České republiky).

Nejsilnější náraz větru byl pozorován při hurikánu Andrew v roce 1992. Anemometr tehdy zaznamenal poryv o rychlosti 165 mph (270 km/h).

Který den byl v historii Floridy nejdeštivější? V Česku 29. červenec 1897 – za 24 hodin 345 mm (13,6 palců, Nová Louka).

Nejdeštivější den byl pozorován v Key West na jihu Floridy, dne 11. listopadu 1980 tu napršelo 22,75 palců (578 mm) vody.

Který měsíc byl v dějinách Floridy tím nejdeštivějším? V Česku červenec 1897 – za 31 dnů 656 mm (25,8 palců, Nová Louka).

Nejdeštivější měsíc se konal v oblasti vojenské letecké základny Tyndall a šlo o listopad 1968 – celkový srážkový úhrn činil 49,45 palců (1 256 mm).

Kolik je na Floridě profesionálních a poloprofesionálních meteorologických stanic? V České republice jsou jich stovky.

Stejně jako u Vás, i u nás na Floridě jsou stovky profesionálních a poloprofesionálních meteostanic.

Jak jste se stala meteoroložkou? Zajímala jste se o počasí (meteorologii) už jako dítě, nebo to přišlo později?

O počasí jsem se začala zajímat už jako dítě. Vyrůstala jsem v zemědělském prostředí v okolí Chicaga, občas jsme tu měli velmi drsné zimy – kvůli sněhovým bouřím byla někdy přerušena i výuka. Většina meteorologů, které znám, se o počasí zajímala už v dětském věku.

V České republice nejsou střední školy zaměřené na meteorologii – jen vysoké školy (nejznámější je Karlova univerzita v Praze). Jak je to na Floridě?

Na Floridě taktéž nejsou střední školy věnované meteorologii. Je tu pár, které jsou věrné vědám, ale ne speciálně meteorologii.

Vaše cesta po základní škole?

Na střední jsem chodila ve velmi malém městě Malta v Illinois, v DeKalb na severu Illinois jsem následně zakotvila na vysoké škole Northern Illinois University.

Florida = jedna velká nížina. Globální oteplování a vzrůst hladiny oceánů = skutečnost. Co myslíte, bude Váš floridský dům jednou pod vodou? Florida v tomto ohledu nemá moc pěknou budoucnost… Ale samozřejmě, jsou tu státy, které jsou v mnohem horší situaci – například Maledivy.

Můj floridský dům je trochu neobvyklý, neboť je na kopci a má sklep (většina floridských domů sklep nemá). Nejníže položené části Floridy budou samozřejmě v budoucnosti stoupající hladinou oceánů postiženy nejvíce.

Florida = hodně bouřek. Viděla jste někdy na vlastní oči tornádo?

Osobně jsem viděla pouze malou vodní smršť (tornádo nad vodou). Někteří mí kolegové však lovili tornáda ve Velkých planinách a viděli opravdu velká tornáda. Muselo to být fascinující!

Florida = někdy hurikány. Byla jste někdy v oku hurikánu, například jako lovci hurikánů? Jaký byl nejhorší hurikán ve Vašem životě?

Hurikán Andrew byl sice jižně od naší konkrétní oblasti, ale byl to nejhorší hurikán, s kterým jsme měli v historii státu zkušenost. Mé osobní zkušenosti s hurikánem se datují na rok 2004, kdy naši lokalitu zasáhly hned tři hurikány (Charley, Frances a Jeanne). Měli jsme tehdy kvůli nim hodně práce, několik dnů jsme jeli nonstop!

Florida = vždy teplo. Jak to na Floridě vypadá s hmyzem? Jaký je Vás nejneoblíbenější hmyz?

Kvůli teplu je tu hodně hmyzu! Máme tu hodně komárů, much a švábů. Nicméně, mým nejméně oblíbeným hmyzem jsou štípající komáři. Jsou velmi malí a štípance několik dnů dost svědí. O předposlední květnový víkend jsem byla s dcerou u pláže. Najednou se vyrojili tito komáři a obdařili nás snad více než stovkou štípanců!

Florida = nikdy nekončící léto. Ale arktický vzduch někdy propadne také až na sever Floridy. Když je to v zimě, teploty klesají pod 0 °C (32 °F). To je normální. Ale co ohledně sněhové pokrývky – byla někdy na Floridě hlášena? Pokud ano, jak až byla vysoká? A co sněhové vločky – byly někdy viděny v jižnějších sektorech Floridy?

Sníh už na Floridě byl. Nejčastěji v nejsevernějších částech a obvykle se jednalo jen o sněhové přeháňky nebo sníh s deštěm. Nejvýraznější událost by se v tomto smyslu dala najít začátkem roku 1977, konkrétně 18. ledna. V tomto případě začalo nejdříve sněžit u města Pensacola, pak se sněžení rozšířilo taktéž na zbytek severozápadní Floridy (Panhandle). Poté začalo sněžit také dále na jihu – východně od Tampy napadlo až 5 cm sněhu (v samotné Tampě se, stejně jako v Orlandu, utvořil silnější poprašek). Avšak sněhové vločky zavítaly ještě níže – West Palm Beach se dočkalo vůbec prvního sněžení v dějinách a dokonce i na samém jihu Floridy, ve městě Homestead, se objevily vločky sněhu.

Jaké je Vaše oblíbené počasí? Pro mě sněžení a teploty kolem -2 °C (28,4 °F).

Když jsem tady na Floridě, tak je to slunečno s nižší vlhkostí vzduchu a teplotami kolem 78 °F (25,5 °C). Pokud cestuji, je situace jiná – sníh a teploty okolo 29 °F (-1,6 °C).

…Floriďanka a má ráda sníh – palec nahoru!

Počasí (klima) se mění. I v podzemí probíhají změny (poslední dobou samá zemětřesení a výbuchy sopek). Něco, co nevíme? Možná ano, možná ne, kdo ví, stejně nepoví, ne?

Je to všechno velmi zajímavé a vypadá to, že by to chtělo více výzkumu.

Když kdekoliv na světě řeknete „USA“, každý ihned ví, co to je. Ale co když ve Spojených státech amerických řeknete „Česká republika“ – ví lidé, oč jde? Můžete to zkusit na svých kolezích…

Někteří vědí, někteří ne. Většina Američanů si je vědoma toho, že Česká republika byla částí sovětského bloku, když ještě existoval Sovětský svaz, ale někteří stále ještě odkazují na staré jméno (Československo). Měla jsem to štěstí, že jsem před cca 12 lety cestovala do Prahy – zjistila jsem, že je to krásné město s velmi zajímavou architekturou a lidé byli velmi milí! Pár mých kolegů rovněž zavítalo do Prahy. A před několika lety, při výletu do maďarské metropole, jsem byla krátce na Slovensku.

No dobře, američtí meteorologové očividně vědí, co a kde je Česká republika, ale stejně si myslím, že spousta „běžných“ Američanů nemá ani ponětí o tom, ať už zeměpisně či politicky, co je Česko. Před několika lety jsem se ptal mladé Brazilky, zda ví, kde je Česká republika. A víte, co byla její odpověď? „Ovšem, že vím, kde je Česká republika, nejsem přeci Američan!“

A na závěr: Chtěla byste něco vzkázat Čechům?

Důležitá poznámka: Peggy tuto otázku zodpověděla v češtině – opět palec nahoru!, a to takto (Praha ji očividně naučila mluvit česky):

Dobrý den z Floridy!

To je vše, díky Peggy!

That’s all, thanks Peggy!

Kamil SOJKA & Peggy Glitto

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude jasno až polojasno,...

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

NEJEN NA MAURICIU CHLADNĚJI NEŽ V NORSKU

Nebývá příliš zvykem, aby Dánsko bylo prakticky jediným státem...

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

PONEJPRV NELEDOVÝ DEN NA ČELJUSKINOVĚ MYSU

0,1 °C v 16:00 aneb čtvrtek 24. 5. 2018...


REKORDY NA 26. KVĚTEN

REKORDY NA 26. KVĚTEN

Na sobotu 26. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 25. KVĚTEN

REKORDY NA 25. KVĚTEN

Na pátek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

STŘEDA PŘEBYLA 33,3 °C Z PAMÁTNÉHO KVĚTNA 2007

V průměru 26,1 °C, v minimu 12,2 °C, v...


LETEM SVĚTEM (12.)

LETEM SVĚTEM (12.)

Mekunu „dvojkou“ Předpovědní modely měly pravdou v tom, že tropická...

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

U SOMÁLSKA ZROZENA DALŠÍ TROPICKÁ CYKLÓNA

22. 5. 2018 ve 12:00 UTC (14:00 SELČ) se...

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

KÁHIRA V SEVŘENÍ NESLÝCHANÉHO PARNA

Nad Saharskou pouští se v úterý 22. května nacházelo...