Rozhovor se slovenským lovcem bouří (3. část)

15. 7. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.7.2018 22:38
ǀ
Kamil Sojka

Máte nějaký úlovek, který byste mohl označit za životní?

Ano… Asi supercela nad Myjavou. Když byla velmi blízko, začala se tvořit tromba, země se ale bohužel nedotkla, takže o tornádu nemohla být řeč. I když lidi v okolí by případné tornáda asi nepotěšilo…

Našel byste v paměti nějakou bouřku, na kterou byste rád zapomněl?

Ovšemže. Není tomu tak dávno, co jsem fotil příchod bouřky od Bánovce nad Bebravou směr Trenčín. Naneštěstí jsem dorazil jakoby pozdě, už se neblýskalo. Stál jsem na rovince mezi dvěma řadami elektrických sloupů, asi 3 minuty od auta. Svítilo na mě slunko. Náhle zničehonic vlevo silný záblesk, hned na to silná rána a všechny ty dráty na sloupech zajiskřily. Střelhbitě jsem zdrhal do auta a fakticky hned na to se rozpršelo. Přitom však stále svítilo slunko, byl jsem úplně na kraji kovadliny kumulonimbu. Později jsem pomocí meteorologického radaru zjistil, že zhruba kilometr ode mě uhodil blesk. Škoda, že jsem zrovna natáčel jinou stranu, ale nevadí… Nejsilnější bouřku jsem zažil na Velké Javořině (bezmála 1 000 m n. m.) v Bílých Karpatech. Byl jsem schovaný v boudě pod vysílačem, tak silné a obrovské blesky jsem v životě neviděl. Nevýhoda byla, že dost pršelo, takže jsem musel fotit přes pootevřené dveře a nepříjemný vítr mi znemožnil použít stativ. Kdyby to šlo, nepochybuji o tom, že bych pořídil doslova brutální záběry. Hold mi nebylo přáno. Příště třeba bude!

 

 

Jak přibližně vypadá výbava profesionálního slovenského lovce bouří? Žigulík a nějaká ta kamera? Ne, teď vážně, s čím vším honíte?

S čím vším honím kumulonimby?

Autem, které mě prozatím ještě nezklamalo… Jedná se o, to vlastně říci nemohu, abych někomu nedělal reklamu, tak jako tak je to solidní nezmar. Jezdím s ním po blátě, polních cestách, loukách, frajer drží. Navzdory tomu mám obavy, že pomalu, ale zato jistě dosluhuje. Zespodu už je řádně zrezivělý… S sebou vozím pět stativů a šest fotoaparátů, ačkoli povětšinou používám jen dva až tři (v noci dva, přes den tři). Značku Vám nepovím, protože v tomto případě si ani nezaslouží, abych jim nějakou reklamu dělal. Proč? Nechtěli dát žádnou slevu – navzdory tomu, že jsem jim psal, co všechno fotím a točím. Jedna společnost mi pravda slevu dala, ale jako žádná sláva. Dostávám zprávy od lidí, že by ode mě chtěli fotky či videa, avšak samozřejmě zadarmo. Moje reakce je vždy stejná: „Běž si to nafotit/natočit sám/sama!“

 

 

Nyní menší odbočka od tématu. Vypátral jsem, že jste v minulosti sháněl peníze na řekněme filmový projekt, nevím již, oč konkrétně se jednalo. Bohužel to očividně nedopadlo dobře… Mohl byste k tomuto povědět více?

Áno, sháněl jsem přes jednu stránku „dotace“ na film Zimné Krásy Malej Fatry z Terchovej, ale jak jste naznačil, nedopadlo to tak, jak jsem si představoval. Stopka to pro mě ale nebyla, film je hotov, dostupný online (a zdarma), odezvy příznivé, ne-li přímo krásné. Momentálně připravuji další, protentokrát celoroční film o malofatranském Kľaku, to snad dopadne lépe.

Meteorologie jako taková, baví Vás? Netoužil jste někdy po tom, že se stanete profesionálním meteorologem, jenž ve volném čase bude profesionálním honičem bouřek? Povolání jménem meteorolog má přinejmenším jednu výhodu, a to tu, že se občas můžete bez úhony zmýlit. Však chyba nebyla na vaší straně, nýbrž na straně počasí. Nespočet pozemšťanů tuto profesi považuje za naprosto zbytečnou, což je dosti krátkozraké. Přitom většina z nich bezesporu předpovědi sleduje. Co Vy si myslíte o meteorolozích?

Být meteorologem? Co já vím, nad tímto jsem upřímně nikdy neuvažoval. Ale když každý den sleduji družicové snímky a radarové odrazy, vím docela přesně, kdy (a kde) bude pršet :-). Hodněkrát už jsem pověděl, že za 3 hodiny bude pršet, i když to venku tak nevypadalo, a potom skutečně pršelo.

 

 

To mi připomíná klasický scénář a určitě se netýká jen Česka: „Ti meteorologové tvrdí, že dneska bude pršet, ale na radarech h… Jsou k ničemu.“ Kdysi, když jsem byl u doktora, mi „prozradil“, že také s oblibou sleduje meteorologický radar, takže hned ví, jak bude. Dneska je hold každý meteorolog… Shodl jsem se s meteorologem ze Špicberk, kde mimochodem žádný radar není, že moderní technika meteorologům práci ulehčuje, ale zároveň ztěžuje.

Počasí prochází neustálou proměnou, ostatně právě proto je (a dost možná vždy bude) o krok napřed před meteorology i jejich přístroji. Jak podle Vás bude vypadat středoevropské počasí za dejme tomu 50, 100 let?

Ne, nelíbí se mi současný vývoj počasí v naší oblasti. Co vidím u nás mi bohatě stačí. V lesích se kosí jeden strom za druhým, těžká technika tvoří jednu cestu za druhou, pak přijde bouřka, vytopí dědiny, všude se betonuje a tak dále… Potom se jen divíme, že je moc teplo, vzduch přehřátý, trvalé srážky nepřicházejí, spodní voda utíká hlouběji a hlouběji. No nevidím to růžově.

Nějak bylo, nějak bude…

Závěrem: Chtěl byste ještě něco dodat či vzkázat našim čtenářům?

Nechť mi drží palce :-).

 

THE END

 

(Ne tak úplně, ještě zbývá jedna věc.)

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT,VÍTR ǀ 23.9.2018

Českem prošla studená fronta, vyskytly se silné bouřky

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Mohlo by vás zajímat

FOTOGRAFIE ǀ 23.10.2018

Česko zasáhne silný vítr, na horách bude v nárazech dosahovat až 30 m/s

ZE SVĚTA ǀ 23.10.2018

(Ex)superhurikán Willa

AKTUÁLNĚ ǀ 22.10.2018

Studené jitro, teploty klesly až k -11 °C

ZE SVĚTA ǀ 21.10.2018

Na Katar zaútočily… Cumulonimby