ROZHOVOR S NOVOZÉLANĎANKOU LISOU MURRAY

31.10.2015 10:50 | Autor: Jan Horák

Nový Zéland je přibližně 3.5 krát větší než Česká republika, jeho počet obyvatel ale nijak zvlášť velký není – zatímco Čechů je něco kolem 10 500 000, tak Novozélanďanů je okolo 4 500 000. Možná právě díky řidšímu osídlení nabízí Nový Zéland to, co například Island – úchvatnou přírodní scenérii nedotčenou lidmi. Přírodní krásy Nového Zélandu vystihla například filmová trilogie Pán prstenů či některé epizody amerického Podivuhodného závodu (Phil Keoghan, který nespočetněkrát vyslovil větu: „Jste poslední tým, který dorazil…“, rovněž pochází z Nového Zélandu). My nyní trochu zabrousíme do vod novozélandského počasí a průvodcem nám bude paní Lisa Murray, meteoroložka pracující v MetService.

V úterý 1. září odstartovalo na Novém Zélandu meteorologické jaro a metropolitní Wellington naměřil v maximu 12°C. V České republice naproti tomu ve stejný den započal meteorologický podzim, ale počasí moc podzimní nebylo – vrcholila vlna veder a maxima atakovala 33°C. V Javorníku ve východních Čechách dosáhla rtuť teploměru až na 37.4°C – nejvyšší teplota, která kdy byla v Česku v září / celém podzimu zaznamenána. Jaké je historické jarní maximum na Novém Zélandu?

Bohužel neznám přesnou odpověď, ale není neobvyklé, že při východním pobřeží Nového Zélandu stoupají jarní teploty až k 32°C. Wellington se zatím takto vysokých hodnot nedočkal, nejžhavější jarní teplotou je tu 27°C a tou nejledovější 0.2°C (obě teploty byly registrovány zde v sídle MetService – v Kelburnu, předměstí Wellingtonu).

V České republice se historické jarní maximum zrodilo 16. května roku 1929, a to v Čáslavi (35.4°C). Kdy a kde se narodila vůbec nejvyšší teplota novozélandského podzimu?

Ani v tomto případě bohužel neznám přesnou odpověď, ale nejvyšší teplotou, která kdy byla na území Nového Zélandu naměřena, je 42.4°C a pochází z města Rangiora na Jižním ostrově (7. únor 1973). Ve stejný den však bylo ve městě Ruatoria na Severním ostrově dosaženo 39.2°C.

Teď k Vašemu hlavnímu městu. V periodě od pondělí 1. června do pondělí 31. srpna 2015 teploty ve Wellingtonu neklesly pod 1.7°C (13. červenec). Nicméně, tento údaj se vztahuje na letištní stanici. Byla na jiné stanici ve Wellingtonu zaznamenána ještě nižší teplota?

Nejnižší teplota tohoto roku byla ve Wellingtonu naměřena 13. července a činí -4.6°C (Wallaceville, Upper Hutt, severní předměstí Wellingtonu, které je položené výše a dále od moře).

Vůbec nejnižší teplota byla na wellingtonské letištní stanici naměřena v červenci 2001 a činí -1.1°C. Wellingtonské letiště se nachází přímo u moře, které nedovoluje teplotám klesat příliš nízko.

Jaké je historické minimum ve Wellingtonu? V Praze bylo velice chladno 31. ledna roku 1830, to se ochladilo až na -27.5°C.

V srpnu 1960 bylo ve Wallaceville naměřeno -6.7°C (oproti pražským -27.5°C docela rozdíl).

Jaké je legendární novozélandské teplotní minimum? U nás je jím -42.2°C.

Ranfurly (severní Otago) na Jižním ostrově slevilo 17. července roku 1903 až na -25.6°C (vnitrozemská stanice, která je obklopená horami). A například Ophir na Jižním ostrově se 3. července 1995 dočkal silně záporných -21.6°C.

Wellington leží poblíž 40. jižní rovnoběžky, takže zeměpisně odpovídá jižnímu Středomoří. Jak je na tom Wellington se sněhem? Dočkal se někdy sněhové pokrývky (alespoň sněhový poprašek)?

Sníh je ve Wellingtonu velice vzácný, sněhem pokrytá země se konala v srpnu 2011 a byla to velice vzácná událost.

V horách na novozélandském Jižním ostrově ale sníh vzácný není, je tu každou zimu. Jaký je vztah Novozélanďanů k lyžování?

Novozélanďané obecně milují venkovní aktivity a lyžování a snowboarding je tu velice populární.

A co Australané? Cestují k Vám do hor?

Ano, někteří Australané cestují na Nový Zéland za sněhem. Na rozdíl od Austrálie máme každý rok více sněhu a nabízíme skvělé zázemí s mnoha lyžařskými středisky, a to hlavně na Jižním ostrově.

Do Vánoc je ještě daleko, ale musím se zeptat – jaké je historické vánoční maximum ve Wellingtonu?

29.6°C z roku 2012.

V Korálovém moři a okolí vznikají tropické cyklóny, které někdy v podobě hlubších tlakových níží zasáhnou Nový Zéland. Která z nich byla v minulosti nejhorší?

Nejhorší ex-tropická cyklóna se vyskytla v roce 1936, to ještě cyklóny nedostávaly jméno. Další pozoruhodnou ex-tropickou cyklónou byla Gisele v roce 1968, která potopila loď Wahine.

Někteří Novozélanďané tvrdí, že Nový Zéland je jen jedna veliká vesnice a že se všichni navzájem znají. Je to pravda?

Není, každý nezná každého, ale když někdo s někým mluví déle, může někdy najít nějaké vzájemné vazby, a to buď přátelské nebo rodinné.

Chtěla byste něco vzkázat Čechům?

My Novozélanďané milujeme rugby – tento víkend hrajeme finále Mistrovství světa! Víme, že Češi mají rádi fotbal, ale co rugby?

Rugby nám Čechům nic moc neříká, fotbal ale ano. Náš národní tým postoupil na Mistrovství Evropy, tak nám příští rok držte palce…

Kamil Sojka & Lisa Murray

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

BRONZOMILNÝ PROSINEC V JUNEAU A NEJEN TOHLE

BRONZOMILNÝ PROSINEC V JUNEAU A NEJEN TOHLE

I. (Znovu)zrození sněhové pokrývky v Maroku Je to již sice...

REKORDY NA 17. PROSINEC

REKORDY NA 17. PROSINEC

Na neděli 17. prosince připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V neděli bude polojasno až oblačno,...


VÍKEND BUDE STUDENÝ

VÍKEND BUDE STUDENÝ

Poslední...

REKORDY NA 15. PROSINCE

REKORDY NA 15. PROSINCE

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


STŘEDEČNÍ RÁZNĚJŠÍ BOUŘKA V SINGAPURU

STŘEDEČNÍ RÁZNĚJŠÍ BOUŘKA V SINGAPURU

Městský stát čítající přibližně 5 600 000 obyvatel, pobývající na ploše...

POPRAD-GÁNOVCE VERSUS POPRAD-TATRY

POPRAD-GÁNOVCE VERSUS POPRAD-TATRY

Vydejme se protentokrát do přírodními krásami hýřící východní Evropy...

STATISTIKY IGNORUJÍCÍ TEPLOTY V KALIFORNII

STATISTIKY IGNORUJÍCÍ TEPLOTY V KALIFORNII

[caption id="attachment_66581" align="alignnone" width="300"] People gather at the...