ROZHOVOR: KALIFORNSKÝ METEOROLOG JIMMY T.

27.2.2016 0:47 | Autor: Jan Horák

„Pokud vyrazíte do San Francisca, ujistěte se, že máte květiny ve svých vlasech. Pokud vyrazíte do San Francisca, potkáte zde milé lidi.“ Něco takového, v originále „If you’re going to San Francisco, be sure to wear some flowers in your hair. If you’re going to San Francisco, you’re gonna meet some gentle people there.“, se zpívá v písni San Francisco od Scotta McKenzieho. My se nyní do Kalifornie vydáme, avšak nikoliv do San Francisca, nýbrž do San Diega. A to konkrétně za panem Jimmym Taegerem, kalifornským meteorologem z Národní meteorologické služby (National Weather Service).

Zima končí. V České republice byla zima 2015/2016 slabá – málo sněhu i na horách, natožpak v nížinách. Jak to bylo s touto zimou v Kalifornii a San Diegu? Před několika týdny zasáhla jižní Kalifornii vlna veder, v San Franciscu i San Diegu bylo až 32 °C. Jaká je vlastně nevyšší teplota, která kdy byla v zimě (1. 12. – 28. / 29. 2.) v Kalifornii naměřena? V Česku je to 22,0 °C (Český Krumlov, 27. 2. 1994).

K sobotě 20. února, procento srážek se v Kalifornii dalo klasifikovat jako silně nadprůměrného až silně podprůměrné (v rámci období od 1. 10. 2015 do 19. 2.
2016), v závislosti na konkrétní oblasti. Naše na vláhu nejbohatší měsíce jsou únor a březen, takže mokrá sezóna ještě nekončí. Nejvyšší teplota, která kdy byla v Kalifornii v průběhu meteorologické zimy naměřena, činí 38 °C (100 °F) a byla zaznamenána 27. února 1986 ve městě Indio. Archivace teplot tu probíhá od roku 1894.

Historické teplotní minimum se v České republice zrodilo 11. 2. 1929, kdy bylo v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřeno -42,2 °C. Je však možné, že v mrazových kotlinách byla atakována hranice -50 °C. Jaké je kalifornské historické teplotní minimum?

Rekordní minimální teplota byla v Kalifornii registrována na území bývalé osady jménem Boca, a to 20. ledna 1937. Tehdy tu rtuť teploměru poklesla až na -43 °C (-45 °F). Teplotní záznamy se zde vedou od roku 1916.

V lednu 2015 se američtí meteorologové brutálně sekli – namísto předpovídané sněhové apokalypsy napadlo jen „pár“ centimetrů sněhu, takže následovala vlna kritiky. Jste sice z Kalifornie, ale jak byste okomentoval tento „epic fail“ (obrovský neúspěch)?

Předpovídání bouří může být docela obtížné, pokud předpovědní modely nezobrazují podobná řešení. V případě blizardu v lednu 2015 šlo o to, že se tato bouře oproti původním předpokladům vydala více na východ. Tím se samozřejmě posunula i pásma nejvydatnějších srážek – v tomto případě sněžení. V oblasti New Jersey a New Yorku, kde se očekávalo až přes půl metru sněhu, tak nakonec napadlo jen několik palců sněhu (do 10 až 20 cm).

V roce 1996 se v Indickém oceánu poblíž Západní Austrálie zformoval supercyklón Olivia a na ostrově Barrow byl pozorován náraz větru o rychlosti 408 km/h. Světová meteorologická organizace (WMO – World Meteorological Organization) však tento údaj oficiálně schválila až v roce 2010, tj. po 14 letech. Nepřijde Vám trochu přehnané přezkoumávat jeden údaj 14 let?

14 let je dlouhá doba. Vypadá to, že Světová meteorologická organizace k tomuto závěru dospěla poté, co skupina odborníků tuto bouři přezkoumala: https://www.wmo.int/pages/mediacentre/infonotes/info_58_en.html

Kalifornie v současnosti trpí nedostatkem srážek – co za to podle Vás může? A myslíte si, že tento problém bude stále horší a horší?

Hlavním důvodem pokračujícího sucha v Kalifornii je oblast vysokého tlaku vzduchu, která tu převládá. Ta směřuje bouře (zdroje vláhy) na sever, většina země tak v posledních letech zažívá extrémní sucha.

Spojené státy americké jsou častým podnětem k diskusím a týká se to i „meteorologických konspiračních teorií“. Nebudu konkrétně jmenovat, určitě víte, oč jde, ale otázka zní: Jaký postoj zastáváte k těmto teoriím?

Národní meteorologická služba nemá k této věci žádné oficiální vyjádření.

… Jaké je kalifornské historické teplotní maximum? V ČR je jím 40,4 °C (Dobřichovice, 20. 8. 2012).

Rekordní maximální teplota se v Kalifornii zrodila v Údolí smrti, a to 10. července 1913 (57 °C). Údaje se tu vedou od roku 1911.

Žijete v Kalifornii – pokud odečteme hory, trávíte svůj život v zemi, kde po celý rok panuje příjemné až horké počasí. Jinak řečeno zde není tak živo jako například v sektoru tornád nebo na severovýchodním pobřeží. Netoužil jste někdy po tom vykonávat práci meteorologa v jiné části Spojených států amerických? Jaké je vlastně Vaše nejoblíbenější počasí? Za sebe mohu říci jasno a 23 °C. Nebo zataženo s vydatným sněžením a -2 °C.

Já jsem popravdě žil i v jiných částech Spojených států amerických, v minulosti jsem se podílel na tvorbě předpovědí počasí pro sever Velkých planin a taktéž pro americký jihovýchod. Mým oblíbeným meteorologickým jevem je supercelární bouře, osobně ji považuji za velmi fascinující. A stále se divím, co dokáže Matka příroda vytvořit v tak krátkém časovém intervalu.

Jak to máte v Kalifornii s hmyzem? V ČR je ho dost (v létě) – mouchy, komáři, vosy, sršně, kobylky…

Nejsem moc dobře obeznámen s hmyzem v rámci celého státu, co se ale jihozápadní Kalifornie týče, máme tu nějaké komáry a mouchy, ale moc tu toho není. Máme nicméně hodně včel.

Má podle Vás smysl vydávat dlouhodobé výhledy počasí? Když například v ČR vyjde v zimě měsíční výhled počasí hovořící o tom, že následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné, neodborný tisk je schopen vydat zprávu typu „Leden nenabídne ani jeden mrazový den!“… Jak je to u Vás?

Climate Prediction Center, zkráceně CPC (http://www.cpc.ncep.noaa.gov), vydává rozšířené teplotní a srážkové předpovědi pro Spojené státy americké. Sdílíme informace s veřejností, abychom jim dali přehled o tom, co lze v budoucnosti pravděpodobně očekávat.

Jak jste se vlastně dostal k meteorologii? Já přes astronomii – pozorování noční oblohy mi časem přišlo nudné, zato mraky ne.

O počasí jsem se začal zajímat už v mladém věku. Vyrůstal jsem na jihu Floridy, byl jsem tak fascinován letními bouřemi a hurikány. Meteorologii jsem následně vystudoval na Floridské státní univerzitě.

V době letních prázdnin (v ČR červenec a srpen) jezdí Češi často za teplem do Chorvatska, Itálie, Řecka či Španělska. Kam vyrážejí Kaliforňané?

Mnoho Kaliforňanů cestuje v létě po samotné Kalifornii, od pláží přes hory až po pouště – Kalifornie toho má hodně co nabídnout. Poměrně dost lidí také cestuje na Havajské ostrovy, a to kvůli menší vzdálenosti (ve srovnání s ostatními státy).

Kalifornie je mimo jiné synonymem zemětřesení. V létě 2015 vyšel do kin katastrofický film San Andreas – myslíte si, že by se něco takového mohlo opravdu stát? Zaskočilo Vás někdy zemětřesení, ať už v práci nebo doma? Nemáte strach z toho, že žijete v zemi, která nenabízí úplně pevnou půdu pod nohama?

Velká ničivá zemětřesení a vlny tsunami jsou v Kalifornii možné, věřím však, že zmiňovaný film vidí celou skutečnost trochu přehnaně. V posledních třech letech jsem tu cítil několik malých zemětřesení, ale nejednalo se o nic zásadního.

Chtěl byste něco vzkázat Čechům?

Národní meteorologická služba usilovně pracuje na vybudování „meteorologicky více znalého a připraveného národa“, je však důležité, aby lidé na celém světě hledali informace a měli plán, jak být více připravený na jakékoliv možné přírodní katastrofy způsobené počasím. Celkové zvýšení povědomí o povětrnostních situacích povede k tomu, že se lidé budou moci nejen lépe připravit a chránit před katastrofami souvisejícími s počasím.

Kamil SOJKA & Jimmy TAEGER

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. KVĚTEN

REKORDY NA 23. KVĚTEN

Na středu 23. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až oblačno,...

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

PONDĚLNÍ DEN V ATYRAU SEŽEHL 34,1 °C Z JARA 2005

Dvousettisícové Atyrau ležící na západě Kazachstánu, hrubým odhadem 2 750...


REKORDY NA 22. KVĚTEN

REKORDY NA 22. KVĚTEN

Na úterý 22. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

SRÁŽKY UPLYNULÉHO PRACOVNÍHO TÝDNE

Ve dnech 14. 5. 2018 – 18. 5....

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

ROZDÍL TLAKU V ASII ANEB KDYŽ POMINE SEZÓNNÍ TV

Dlouhé, se světlem příliš nesympatizující, krutopřísně ledové, avšak...


TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

TROPICKÁ BOUŘE SAGAR ANEB POTŘETÍ OD R. 1966

Na přelomu předešlého a současného týdne se poblíž východního...

REKORDY NA 20. KVĚTNA

REKORDY NA 20. KVĚTNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

O VÍKENDU DEŠTNÍK I SLUNEČNÍ BRÝLE

Během víkendu budeme potřebovat jak sluneční brýle, tak také deštníky....