ROZHOVOR: BRAD NELSON, LOVEC BOUŘÍ (2. ČÁST)

7.11.2016 12:13 | Autor: Jan Horák

Pokračování rozhovoru s Bradem Nelsonem, americkým meteorologem a lovcem bouří:

Zpět k zaměstnání meteorologa. Tato otázka může znít poněkud divně, ale jaký je průměrný plat amerického meteorologa? Ptám se čistě jen pro zajímavost…

No, to samozřejmě závisí na konkrétní pozici. Meteorologové pracující pro Národní meteorologickou službu (National Weather Service) nebo jiné vládní agentury typicky vydělají až kolem 100 000 dolarů, přičemž meteorologové v médiích a soukromých sektorech začínají někde na 30 až 40 000 dolarech. Samozřejmě, že to vše záleží na dané pozici a mnoha dalších věcech.

100 000 dolarů ročně? To je měsíčně kolem 8 300 dolarů, jinými slovy zhruba 200 000 Kč – vypadá to, že američtí meteorologové létají v oblacích i mimo pracovní dobu… Takže, hurá do Spojených států honit mraky!

Klid! Není to tak jednoduché. Zaprvé vím o hodně meteorolozích, kteří startují na 20 až 25 000 dolarech a k vyšším platům se dostávají až s postupem času. A zadruhé jen někteří více specializovaní meteorologové, kteří pracují pro velké organizace a firmy, se mohou přiblížit oněm 100 000 dolarů. Řekl bych, že skutečný průměrný plat amerických meteorologů (vládní agentury) se pohybuje kolem 70 až 80 000 dolarů.

Brade, podívej, i těch 20 000 dolarů ročně (tj. nějakých 40 000 Kč měsíčně) je docela hodně… Nemálo lidí zde v Česku měsíčně vydělá jen cca 500 dolarů (tj. plus mínus 12 000 Kč), takže to pořád vypadá, že američtí meteorologové jsou tak trochu za vodou. Asi proto máte Vy Američani všichni rodinné domy…

Abych byl upřímný, jsem docela překvapený, že spousta lidí v České republice vydělá tak málo! Ale co Vaše náklady na bydlení? Většina lidí tady ve Spojených státech zaplatí za svůj byt každý měsíc 700 až 1 300 dolarů, takže to není úplně nejlevnější záležitost…

700 až 1 300 dolarů (tj. asi 17 až 31 000 Kč)? Oj, tak teď už chápu, proč máte tak vysoké platy… No vraťme se nyní raději zpět k počasí, přesněji supercelárním bouřím. Z pohledu profesionálního lovce bouří, který měsíc je nejlepší a který nejhorší? Kolik bouří si už za svou kariéru chytil?

Vrcholové období pro supercelární bouře ve Spojených státech, jmenovitě v uličce tornád, je duben až červen. Je jasné, že supercelární bouře mohou nastat i v jiných měsících, ale v těchto jsou nejčastější. Zatím jsem chytil 77 tornád a stovky supercelárních bouří.

Co Tvá rodina a Tví přátelé – nemyslí si o Tobě, že jsi blázen? Mám tím na mysli, že hodně lidí zastává názor, že lovci bouří jsou úplně mimo, protože riskují své zdraví a tak dále.

Ha, ha, ano, někteří z nich si určitě myslí, že jsem blázen! Ale je to koníček jako kterýkoliv jiný, kde je třeba mnoho času a úsilí. Někteří lidé nikdy nepochopí tu vášeň, která mě pohání k pronásledování bouří, a všechen ten adrenalin a vzrušení, které s tím souvisí. Třeba moje žena loví bouře se mnou – jaký je to dobrý řidič! Víte, pokud víte, co děláte a lovíte bouře bezpečně a zodpovědně, nemusí to nutně představovat nebezpečí pro Vaše zdraví.

Na druhou stranu, když se jde na rande a řekne se „jsem meteorolog a lovec bouří“, musí to být pro ni okouzlující, ne? Jaké jsou v tomto ohledu Tvé zkušenosti?

Je to legrační, protože to není to, co by způsobilo, že bych se své ženě zalíbil! Poté, co jsme spolu krátce chodili, zjistila, že rád pronásleduji bouře a nakonec jsem ji vzal na několik honiček. Vypadalo, že se jí to líbilo. Myslím, že mám obecně od lidí příznivější reakce.

Ve Spojených státech je hodně lovců bouří. Znáš přesný počet, alespoň přibližně? Někteří z nich vystupovali v televizních pořadech – je pravda, že jsou tito „známí“ lovci bouří bohatí? Je lovení bouří nákladné? A co Ty – snil jsi někdy o tom stát se známým lovcem bouří, nebo to je čistě jen koníček?

Nevím, jaký je přesný počet lovců bouří ve Spojených státech, ale za celé ty roky jsem zaznamenal nárůst počtu expertů. Popularita filmu „Twister“ ve skutečnosti přispěla k rozmachu v lovení bouří. Došlo už k několika nebezpečným situacím, kdy byly ucpány silnice z důvodu nedodržování pravidel silničního provozu. Kvůli stále a stále většímu počtu aut a lidí, kvůli čemuž na silnicích nastávají chaotické situace, je opravdu třeba sledovat ostatní řidiče a pozorovat dění okolo nás, abychom zajistili vlastní bezpečnost.

Většina lovců bouří vystupujících v televizi není bohatá. Řekl bych, že těmito pořady vydělají nějaké peníze, ale ne tolik, aby byli schopní to dělat tak říkajíc na plný úvazek. Osobně jsem jako lovec bouří měl čest se společností Silver Lining Tours a obvykle z toho bylo nanejvýš pár set dolarů, hlavně jen tolik, abych pokryl své náklady. Lovení bouří samo sebou nákladné je. Tyto náklady zahrnují údržbu dopravních prostředků – opravy, palivo, jídlo, počítače, mobilní internet, fotografické vybavení, držáky k fotoaparátu… Chceš-li držet krok s technologií a kvalitou videa, je nutné zařízení po nějaké době aktualizovat. Ale osobně jsem se vším spokojen!

Jaký je Tvůj nejlepší a naopak nejhorší zážitek?

Je těžké vybrat moji nejlepší zkušenost jakožto lovce bouří, mám více neuvěřitelných zážitků. Ale pokud bych měl vybrat jen jeden, bude to tornádo v kansaském Benningtonu:

http://www.eyeonthetwister.com/2013/06/29/may28/

Předchozí noc jsme strávili ve městě Salina s tím, že jsem věděl, že další den přinese silné bouře schopné zplodit nějaké to masivní tornádo. Měli jsme jet 10 mil na sever a zhlédnout první bouře produkující masivní tornáda o intenzitě EF4 (267 až 322 km/h). Krásné na tomto pronásledování bylo nejen to, že jsme museli jet poměrně daleko, ale také to, že jsme viděli celý životní cyklus tornáda – no bylo to prostě úžasné!

Předpokládejme, že se někdo z Česka rozhodne stát americkým lovcem bouří. Má šanci? Znáš nějakého lovce bouří, který není ze Spojených států ani Kanady?

Samozřejmě, že má šanci! Navrhoval bych dobrou přípravu – několik let se učit od expertů, až poté započít svou pouť lovce bouří na vlastní pěst. Ale určitě může být úspěšný jako mezinárodní lovec bouří ve Spojených státech. Je zde hodně kanadských lovců bouří, kteří k nám přicházejí během sezóny, a taktéž je tu pár lovců bouří z Evropy či Austrálie. V minulosti jsem pronásledoval bouře s Australany i Brity.

V naší rozpravě mimo rozhovor z Tebe vypadlo, že jsi také oficiální meteorolog PGA (Professional Golfers Association) a že je to někdy velmi náročné. Nechceš k tomu říci více, hlavně to, jak jsi se vůbec stal meteorologem PGA?

Ano, je tu tlak na vytváření co nejlepších a nejpřesnějších předpovědí počasí – jak jen to je možné. Zajisté jsou chvíle, kdy počasí nespolupracuje s tím, co stojí v předpovědi, ale většina lidí chápe, že prognóza je jen nejpravděpodobnější varianta a že nemusí být nutně 100% po celou dobu. Děláme však dobrou práci a máme tu dobrou pověst! Stal jsem se meteorologem PGA v roce 2007. Naše společnost získala zakázku v roce 2005 a po několika letech mě přivedli do týmu.

Na závěr – chtěl bys něco vzkázat Čechům?

Jedna věc, kterou bych chtěl dodat, je to, že nelovím bouře proto, abych viděl, jak ničí životy a majetek. Poslední věc, kterou chci vidět, je tornádo devastující dům apod. Nejraději mám bouře a tornáda, která zůstávají nad otevřenou krajinou a nikomu nekomplikují život. Už jsem také zkoušel informovat o bouřích, které pronásleduji, aby Národní meteorologická služba mohla v případě nutnosti vydat varování.

A v neposlední řadě chci poděkovat všem Čechům, kteří mají zájem o tento příběh! Opravdu oceňuji Váš zájem, a to hlavně kvůli svým českým kořenům. Dobří lidé jsou v České republice!

Tak Brade, to je vše. Ale pokud chceš ještě něco podotknout (například vtipnou příhodu, něco zajímavého ze světa americké meteorologie a podobně), můžeš.

Tradicí lovců bouří je zastavit na některé z čerpacích stanic Allsups, které jsou rozptýleny po celých pláních, a dopřát si jejich burrito. Ta rozhodně nejsou pro slabá srdce, protože mohou vést k nepořádku ve Vašem systému! Vtipkujeme, že metan uvolněný při nadýmání může pomoci vzestupným proudům a podpořit tak vznik bouřky. Je to sice jen vtip, ale mám tendenci tuto tradici dodržovat, stejně jako ty další zábavné během každé sezóny bouří.

Další tradicí je například v každé sezóně zamířit do restaurace Big Texan v texaském městě Amarillo, pokud jsme v této oblasti. Tato restaurace je lovci bouří hojně navštěvována po dobu celé sezóny, z nichž mnozí se pokoušejí sníst dvoukilový steak (72 oz Steak Challenge). Já se o to pokusil v roce 2007 a selhal jsem, ale snažil jsem se!

Bradovi fotografie bouří najdete zde

Kamil SOJKA & Brad NELSON

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...