ROPNOU PLOŠINU DIANU PROFOUKL BILL

17.6.2015 7:09 | Autor: redakce

 

 

Mexický záliv, celoročně vyhřáté přírodní koupaliště omývající břehy Mexika, Texasu, Louisiany, Mississippi, Alabamy, Floridy a Kuby , je se svou rozlohou o více jak 1 500 000 km² přibližně a silně zaokrouhleně dvoubilionkrát větší než klasická česká vana. Oproti ní je také mnohem hlubší, v maximech se jedná až o nějakých 4 300 m, což je zhruba stopětadvacetinásobek belgického krytého bazénu zvaného Nemo 33, který v tomto ohledu získal světový rekord (skoro 35 m). Co se objemu týče, tak Mexický záliv zahrnuje plus mínus 2.5 biliardy kubíků vody, to odpovídá asi 8 milionům Lipenských přehrad.

Nejzápadnější sektor Atlantického oceánu nabízí hlavně mnoho překrásných pláží a nemusí se jednat jen o Floridu či východomexický poloostrov Yucatán. Vyjma toho a mnoha jiných je Mexický záliv v období od začátku meteorologického léta do závěru kalendářního podzimu, zejména ale v jeho v první polovině, též ostře sledovaným územím ve světě počasí, a to kvůli tropickým cyklónám.

Při víkendovém vniknutí slábnoucího hurikánu Carlos do vzdušného prostoru přímořského Acapulca se nad citovaným Yucatánem zdržovala soustava masivních oblaků. Ta nakonec nad vyhřátými vodami Mexického zálivu naplnila svůj potenciál a uskupila se do celistvější podoby – výsledkem byla tropická bouře, které bylo uděleno jméno Bill.

Dobrou zprávou pro Mexičany i Američany je zajisté to, že se Bill stejně jako Ana do dějin nijak zvlášť nezapíše – ani v tomto případě se velká louže svého prvního hurikánu roku 2015 nedočkala. Bill trochu svlaží Texas včetně Houstonu, k žádné apokalypse by nicméně rozhodně dojít nemělo. V úterý odpoledne (ve 14 hod.) našeho času se Bill nacházel u texaského pobřeží a produkoval vítr o rychlosti do 90 km/h. Při své krátké pouti ke kontroverznímu americkému státu naplno zasáhl Dianu, jednu z mnoha vad na kráse těchto severoamerických vod, jímž se jinak přezdívá ropné plošiny.

Diana je situována cca 300 km východně od texaského města Brownsville, odhadem 2 500 km jihozápadně od New York City a přibližně 1 100 km severozápadně od Kuby. Tropická bouře Bill se tu začala projevovat o pozdní pondělní večer, přesněji o 23. hodinu místního času, kdy začal slanou vodou obklopenou velmi nepůvabnou stavbu omývat čerstvý vítr o tempu 12 m/s (43 km/h) s nárazy sahajícími až ke 20 m/s (72 km/h). V dalších hodinách vítr s přibližováním středu vyvinutější tropické cyklóny postupně nabíral na intenzitě a v maximech dosahoval rychlosti o 17 až 20 m/s (61 až 72 km/h) s tím, že poryvy překračovaly až 25 m/s (90 km/h).

Loňský 16. červen byl na Dianě poklidný, žádný oblačný vír tudy neprocházel a vzduch tehdy proudil rychlostí do 7 m/s (25 km/h) s údery do 11 m/s (40 km/h). Ani v dalších měsících se nic významného nekonalo, neboť na severu Mexického zálivu tropická bouře ani hurikán k vidění nebyly. To samé platilo i v letech 2013 a 2012, posledním letopočtem, ve kterém se Diana střetla alespoň s tropickou bouří, byl 2011 (tropická bouře Don).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. ÚNOR

REKORDY NA 22. ÚNOR

Na čtvrtek 22. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

DENVER BĚHEM 18 HODIN SLEVIL O 59 STUPŇŮ

Na přelomu let 1978 a 1979 se na nespočtu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude polojasno, na severovýchodě,...


NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

NEWYORSKÉ „NEVÍM, CO CHCI“ OPĚT V AKCI

Newyorský New York a islandský Reykjavík mají v letních...

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

BIHAĆ: NYNÍ PŘES 50 CM SNĚHU, AVŠAK V LÉTĚ 42 °C

Na severozápadě velehornaté Bosny a Hercegoviny, v Unsko-sanském kantonu...


REKORDY NA 21. ÚNOR

REKORDY NA 21. ÚNOR

Na středu 21. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

HNED PONDĚLÍ STUDENÉ

Nový pracovní týden začal mrazem. Teploty i v nížinách klesaly...

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

TEPLOTY V TEGWALLJONGU

Nejen „hlavní“ stadion letošních zimních olympijských her sídlí na...