Na Moravě silně sněžilo, sníh působil komplikace hlavně v dopravě.

28. 1. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.6.2019 21:49
ǀ
Lukáš

Během rána postupoval přes Moravu zvlněný frontální systém. Zejména na jižní a střední Moravě během rána intenzivně sněžilo, sníh působil komplikace hlavně v dopravě. Mnoho autobusových spojů jezdilo opožděně, problémy byly i s MHD v Brně, Olomouci či Zlíně. Koordinátor hromadné dopravy na Jižní Moravě vyhlásil kalamitní stav. Dopoledne srážky postupovaly dále na severovýchod. Vzhledem k teplotám nad bodem mrazu sníh postupně taje, v noci může namrzat.

Obecně

  • Přes Moravu postupoval zvlněný frontální systém
  • Na mnoha místech nasněžilo i přes 10 cm nového sněhu
  • Sníh působil komplikace hlavně v dopravě

Fotografie

Záznam on-line reportu:

13:25 – Sněhové srážky již postupně slábnou, teploty se na Moravě i nadále drží kolem jednoho stupně Celsia , v průběhu odpoledne se ještě může mírně oteplit. Během noci očekáváme na Moravě teploty opět pod bodem mrazu, roztátý sníh tak může namrzat.

 

13:10 – Hasiči v Jihomoravském kraji dnes v souvislosti se silným sněžením řešili 26 událostí, nejvíce v okrese Brno – venkov

Statistika počtu událostí v čase 0-12 hodin v Jihomoravském kraji

Dopravní nehody 20 událostí
Odstraňování nebezpečných stavů 2 události
Odstraňování překážek 2 události
Odstraňování stromů 2 události

 

12:50 – Nejvíce sněhu leží v Krkonoších na Labské boudě (235 cm) a na Luční boudě (217 cm), v Beskydech na Lysé hoře (211 cm). Výška sněhu byla naměřena ráno v 07:00, vzhledem k aktuální situaci očekáváme, že zejména v Beskydech připadne 10 – 20 cm nové sněhové pokrývky.

12:40 – Srážky již pozvolna opouští Jihomoravský kraj, v následujících hodinách očekáváme sníh / déšť se sněhem ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.(Radar – Opera, Eumet)

12:25 – Silné sněžení se vyskytuje také na území Olomouckého kraje, Koordinátor integrovaného dopravního systému v kraji informuje, že některé spoje mohou mít výraznější zpoždění, žádný spoj však nebyl zrušen. V oblastech Jesenicko, Zábřežsko a Šumpersko jedou autobusy téměř bez zpoždění. (prostejov.eu)

12:15 – Srážky postupují dále na severovýchod, teploty se na Moravě pohybují kolem jednoho stupně Celsia, výraznější oteplení již zde neočekáváme. Během noci se ochladí opět pod bod mrazu.

12:00 – Ve Zlíně se teplota pohybuje kolem jednoho stupně Celsia, i nadále však zde sněží (kamera: zlin.cz). V Brně již sněžit přestalo.

11:45 – Od jihu postupují do Zlínského kraje další srážky, v nejnižších polohách již mohou být smíšené. (Radar – Opera, Eumet)

11:30 – Nejvyšší srážkový úhrn byl prozatím naměřený na stanici Hluk (okr. Uherské Hradiště). Všeobecně se uvádí, že 1 mm = 1 cm sněhu. To však úplně neplatí v případě, když je sníh prachový či naopak velmi mokrý. (tabulka: hydro.chmi.cz)

11:17 – V Jihomoravském kraji i nadále sněží, na silnicích leží vrstva rozbředlého sněhu. (Kamera: Brněnské komunikace)

11:05 – Hasiči v Brně museli odstraňovat napadaný sníh z nafukovací sportovní haly. (Twitter)

10:50 – Na Moravě postupně teploty přesahují bod mrazu, oteplovat se bude i nadále. Napadaný sníh tak začne postupně tát, což bude působit komplikace hlavně v noci – roztátý sníh může namrzat.

10:40 – Hlavní silniční tahy jsou na Moravě udržovány, může však na nich ležet vrstva rozbředlého sněhu. Správa a údržba silnic doporučuje řidičům zvýšenou opatrnost na celém území. (ŘSD) 

10:30 – Silné sněhové srážky se dnes budou vyskytovat také na Slovensku, připadnout zde může až 25 cm sněhu. (Radar – Opera, Eumet)

10:20 – Teploty se prozatím na Moravě pohybují pod bodem mrazu, v Čechách stoupají již k +3°C

10:10 – Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje musel vyhlásit kalamitní stav. Většina autobusů nabírá velké zpoždění, linky navíc jezdí nepravidelně. Cestujícím je doporučeno využívat vlakové spoje.

10:00 – Sněhové srážky se vyskytují takřka na celé Moravě, v nejnižších polohách již mohou postupně přecházet v déšť či déšť se sněhem. (radar Windy.cz)

 

 

 

Sledujte nás také na Facebooku

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 13.10.2019

Začátek týdne bude jasný a teplý, ve středu přibude oblačnosti i srážek

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 12.10.2019

V neděli na jihu Čech naměříme až 26 °C

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 11.10.2019

Spojené státy ochromila mimořádná zimní bouře

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 11.10.2019

O víkendu bude v Čechách tepleji než na Moravě, naměříme až 25 °C