Rekordní vlna veder v Moskvě

1.6.2007 15:00 | Autor: redakce

Neobyčejná vedra sužovala v těchto dnech evropskou část Ruska. Ve středu v Moskvě padl další teplotní rekord – na meteorologické stanici naměřili už dopoledne 31,9 stupně, což je nejvíc za 116 let, kdy probíhá systematické měření. Odpoledne bylo v Moskevské oblasti kolem 35 stupňů. Teplotního rekordu bylo dosaženo i na mnoha dalších místech a lékaři bijí na poplach.

Teplota je v posledních dnech podle meteorologů deset stupňů nad dlouhodobým průměrem a letošní květen se stal nejteplejším za několik posledních desetiletí. Abnormálně horké počasí pokračovalo v celém centrálním Rusku i tento týden. Odpolední maxima dosahovala až k 35 stupňům Celsia.

Moskvané zaplnili městská jezera, rybníčky a průplavy, přestože ne všechny byly vhodné pro bezpečné plavání. Plně odění lidé skákali do fontány, což porušuje ruské zákony, ale policii bylo sděleno, aby to ignorovala, dokud se opět neochladí. Dvojnásobně až trojnásobně se zvýšil prodej nápojů a zmrzlin. „Zatýkání pro opilost na veřejnosti také vzrostlo, protože lidé začali více konzumovat velké množství piva“, řekl místní policejní mluvčí Kirill Sharov.

Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko vystoupil v televizi s řadou doporučení, jak se v tyto dny chovat. Podpořil dokonce návrh liberálnědemokratického poslance Vladimira Žirinovského, který požaduje přizpůsobení pracovní doby počasí. V některých kancelářích bez klimatizace totiž dosáhla teplota až padesáti stupňů. Na druhou stranu Oniščenko klimatizaci nedoporučuje, protože příliš velké rozdíly teplot ohrožují lidské zdraví stejně jako vedra. S tím, jak lidé zapnuli své klimatizace v kancelářích a domovech, vzrostla spotřeba elektřiny, což způsobilo shoření čtrnácti transformátorů v oblasti Moskvy, informovala o tom energetická společnost. Ta také oznámila, že spotřeba energie v Moskvě stoupla o osm a v Petrohradu o dvanáct procent oproti stejnému období loňského roku. Lidé nechávají na plný výkon puštěná klimatizační zařízení a větráky, které spotřebují více energie než běžné spotřebiče.

Vypadá to ale, že Moskvané si od horkých dnů mohou oddechnout. Zatímco v předchozích dnech proudil do Moskevské oblasti teplý vzduch od jihu, a proto se odpolední maxima šplahala přes 30 stupňů, tak pátek byl ovlivněn studenou frontou, která přinese i do následujících dnů výrazné ochlazení. Například dnešní odpolední teploty vystoupí „pouze“ na 23 stupňů, zítra na 19.

more.jpg

Zdroj: Agentura AP

Sdílejte článek: FacebookTwitter

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...


STŘEDA TO ROZFOUKÁ

STŘEDA TO ROZFOUKÁ

Středa bude tím nejchladnějším a také největrnějším dnem z celého...

REKORDY NA 25. KVĚTNA

REKORDY NA 25. KVĚTNA

Na čtvrtek 25. května připadají z měření Praha-Klementinum následující...

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

TROPŮ ČAS NA HORNATÉM ZÁPADĚ SEVERNÍ AMERIKY

Zatímco v zemi české vstup do tohoto týdne musel...