REKORDNÍ VEDRO V KÁHIŘE A „BIBLICKÁ“ POTOPA V SA

9.4.2016 9:50 | Autor: Jan Horák

Tlaková níže, jejíž střed se v pátek odpoledne nacházel nad jižní Itálií, si poněkud zajímavě pohrála s oblačností – řeč je o „půlkruhu“, který byl před 16. hodinou jasně zřetelný nad Velkou uherskou nížinou (viz. foto). Možná se ze strany cyklóny jednalo o jakýsi pokus o kompenzaci toho, že bylo Čechům pokaženo sledování velmi tenkého měsíčního srpku.

Celkové pole nižšího tlaku vzduchu nicméně zasahovalo až nad severní Afriku, nad Kazachstánem a přilehlým okolím byl naopak k vidění opačný barometrický jev. V praxi toto rozložení tlakových útvarů znamenalo to, že se dále na východ a jihovýchod od Česka vše točilo kolem poměrně silné advekce teplého vzduchu. Tato skutečnost se v rámci Evropy projevila na Ukrajině a jihu evropského Ruska, v obou případech se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly okolo 25 °C a leckde byl pozorován první letní den roku 2016. A to například v Krasnodaru, který se dočkal 26,2 °C (dne 8. 4. 1975 až 30,0 °C).

Teplo bylo i v Turecku, které už ale z převážné většiny spadá pod Asii. Nejrozpálenější byl turecký západ, kde se denní maxima motala až okolo tropických 30 °C. Namátkou ve městě Denizli naměřili až 31,6 °C (loňský 8. duben nešel nad 13,3 °C).
Ještě vyšší teploty však provázely Egypt, který přímo čelil saharskému vánku – vyjma přímořského severu a východu zde hlásili teploty v okruhu 38 až 42 °C.

Vedro, a to rekordní, neušetřilo ani metropolitní Káhiru, která už v 8 hodin ráno pozorovala 27 °C (v minimu se jednalo o 23,8 °C). Shodou troposférických náhod, rovněž středa 8. dubna 2015 se v egyptském hlavním městě prezentovala rekordním horkem. Tedy ne tak úplně, nejvyšší teplotou se stalo rovných 38,0 °C, čímž bylo vyrovnáno historických 38,0 °C z 8. dubna 1978. V noci tehdy rtuť teploměru poklesla k 21,0 °C a 8. hodina si připsala 31 °C, tj. o 4 °C více než letos.

Srovnáme-li ale 11. hodinou dopolední, je už situace jiná: 8. 4. 2015 35 °C, kdežto 8. 4. 2016 38 °C.
Ve dvanáct hodin středoevropského i egyptského času (země pyramid v minulých letech deaktivovala letní čas) tečovala xmilionová Káhira 38 °C s tím, že ve čtrnáct hodin už teploměr ukazoval rovných 40,0 °C. Citovaných 38,0 °C z 8. dubna 1978 bylo tím pádem zastíněno.

Jen pro zajímavost a mimo téma: Ve městě Táif, jenž je situováno v Saúdské Arábii nedaleko Mekky, se v předešlých desítkách hodin konala „biblická“ potopa. Jinými slovy blesková povodeň, za kterou stála bouřková aktivita, která byla spojena s tlakovou níží, s níž zase souvisela výrazná studená fronta, jež na konci minulého týdne začala ovlivňovat počasí na Arabském poloostrově. Ta přebarvila pouštní písek do bíla – na mnoha místech se vyskytly silné bouřky doprovázené krupobitím. Jedna taková zasáhla i metropolitní Rijád. Ale zpět k městu Táif. Video zachycující zdejší velkou vodu můžete zhlédnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=DUkuZZpOjc4

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...