REKORDNĚ CHLADNÝ MDD V LAUNCESTONU

2.6.2015 6:40 | Autor: redakce

 

V severočeském Ústí nad Labem byl jeden z nejteplejších Mezinárodních dnů dětí k vidění v roce 1979, kdy se nejen nad srdcem Evropa zdržovala síť tlakových výší a s nimi související suché pevninské proudění, při kterém se na začátku kalendářního léta vzduch snadno prohřívá – ústecké hodnoty zamířily až k 31°C. V Polsku, Německu, Bělorusku nebo třeba také na Ukrajině tehdy v pátek 1. června padaly Celsiovy třicítky a výjimkou nebyl ani zbytek Česka. Pražské Klementinum tenkrát naměřilo něco málo přes 31.5°C, díky čemuž scházel pouhý jeden pár desítek stupňů Celsia k dorovnání záznamu z roku 1927, kdy se tu rtuť teploměru zastavila až na 31.9°C.

Letošní Mezinárodní den dětí byl sice v České republice poměrně teplý, rekordy však nelámal. Jinak tomu ale mohlo být například v Kazachstánu, konkrétně pak v Uralsku nebo také na druhém konci světa, a to přesněji v tasmánském městě Launceston – zde už na rekord došlo. V prvním případě o šlo o nerekordní teplo, v tom druhém zase o rekordní zimu.

Uralsk čítá něco kolem 230 000 obyvatel, z populačního hlediska je tedy asi dvakrát větší než naše Ústí nad Labem. V této části světa se nejvyhřátější Mezinárodní den dětí uskutečnil teprve nedávno, a to v pátek 1. června 2007 – teplota vzduchu se vyšplhala až na 35.3°C, naopak ten nejledovější první červen byl v Uralsku spatřen v letopočtu 1924 – rtuť teploměru poklesla až k 0.9°C. Loňský první den kalendářního léta byl sice se svým minimem 7.8°C také poměrně chladný, na výkon z letopočtu 1924 to ale nestačilo ani omylem (místní stanice ve východní polovině města nedaleko zdejšího onkologického centra).

První červnové pondělí tohoto roku v Uralsku nešlo pod 17°C, poněvadž bylo nejnižší hodnotou celého dne 17.8°C. V 8 hodin ráno činila teplota vzduchu 21°C, mezi 9. hodinou až polednem to bylo 22 až 30°C a odpolední čas šel vstříc 35°C. Nakonec se pozastavil na rovných 35.0°C, 1. červen 2015 tím pádem 1. červen 2007 překonat nedokázal, byť jen těsně.

O více než 13 000 km vzdálená australská Tasmánie si nyní může o tropech nechat pouze jen zdát, neboť tu společně s novým týdnem začala též meteorologická zima. Její úvodní čtyřiadvacetihodinovka byla v této ostrovní zemi docela vychlazená, a to hlavně v Launcestonu, který se nachází na severu Tasmánie a jenž je domovem pro sto tisíc lidí.

Zdejší Mezinárodní den dětí byl nejvíce prohřátý v sezóně 2013, kdy bylo dětem naděleno až 16.4°C (stanice na vnitrostátním, v případě ohledu na jednotlivé australské svazové státy mezinárodním, letišti, jenž je situováno pár kilometrů jižně od samotného města) s tím, že přímo v Launcestonu bylo až 18°C. Dvoutisící patnáctý první červen tak vysoko jako ten dvoutisící třináctý nedošel – nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly okolo skromných 9°C. Důležitá ale byla noc, ta totiž slevila až na záporných -3.4°C, a protože předtím Launceston nikdy o 152. (příp. 153.) den roku tak nízko, tj. pod mínus tři stupně Celsia, nezavítal, stal se letošní Mezinárodní den dětí tím nejvychlazenějším.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...