RANNÍ SILNÉ KRUPOBITÍ VE SVOBODNÉM STÁTĚ (JAR)

21.10.2016 7:05 | Autor: redakce

 

 

Necelých 7 000 km jihovýchodně od senegalského Dakaru, něco málo přes 7 300 000 m jižně od řeckých Athén, přibližně 87 000 000 dm jihovýchodně od Chebu nebo taktéž zhruba 4 500 000 000 mm severně od Antarktidy. Ve čtvrtek v čase kolem 20:00 až 21:00 prošlo Plzeňským krajem malé pásmo vydatnějších srážek (silnější sprška) spojené s okluzí související s cyklónou nad Německem – její rychlostí by se zmiňovaných plus mínus 8 700 km dalo zvládnout za cca 6 a půl dne.

Smyslem užitých vzdáleností bylo poukázat na hlavní město Svobodného státu, provincie v Jihoafrické republice, kterým je několikasettisícový Bloemfontein. Ten se nejen z českého úhlu pohledu nachází vysoko v horách, jmenovitě v nadmořské výšce okolo 1 370 m n. m., takže zlehka převyšuje východočeskou Lysou horu.

Průběh 20. října 2016 byl na obou místech samozřejmě poněkud odlišný, a to hlavně kvůli tomu, že zatímco vrchol Moravskoslezských Beskyd vyhlíží poslední třetinu podzimu, Bloemfontein zanedlouho vstoupí do třetí části jara. Na Lysé hoře se čtvrteční teploty pohybovaly v průměru okolo 0 °C, kdežto v Bloemfonteinu kolem 17 °C. Lysohorská Tmax činila 2 °C (hned v úvodu noci), ta bloemfonteinská 23,3 °C (na letišti 22,4 °C). A co se Tmin týče, její zrod byl věru akční – v Bloemfonteinu rozhodně.

Přímo ve městě 14,7 °C, kousek opodál na letištním teritoriu 12,9 °C. Toť přesné znění čtvrtečního denního minima v hlavním městě jihoafrického Svobodného státu. Na první pohled pravděpodobně nic adrenalinového, nicméně opak je pravdou – jednalo se o následek poměrně intenzivního krupobití, o nějž se postarala ranní bouřka. V tomto případě jsou slova málo, použijme tedy raději dvě videa zachycující tuto troposférickou živost: https://www.youtube.com/watch?v=9p85yV4VhCM https://www.youtube.com/watch?v=-9aGnJy36-c

Vnitroměstský srážkoměr při této jiterní bouřkové aktivitě odchytil 5 mm srážek, ten letištní však čtyřnásobek, takže 20 mm srážek. Lze to tím pádem shrnout tak, že v Bloemfonteinu „napršelo“ pár desítek mm srážek. Nemalá část samozřejmě v podobě krup, byť malých.

Loňský 20. říjen byl v tomto koutě jižní Afriky suchý a letní – v minimu 18,1 °C, v maximu 29,7 °C. Předloňský 20. říjen byl oproti tomu loňskému plně slunný, neb obloha byla povětšinou jasná až skoro jasná, nikoliv oblačná. Tato skutečnost se projevila také na teplotách – v brzkých hodinách, po noci nanejvýš chudé na oblaka a vítr, byla naměřena nejnižší teplota v podobě 5,4 °C, avšak po obědě, už i kvůli svitu slunce, se rtuť teploměru vyšplhala až na 32,1 °C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...