RANNÍ MRAZÍKY VE FRANCII A SNÍH V DÁNSKU

23.11.2015 9:49 | Autor: redakce

 

 

Úvod poslední neadventní neděle byl v Česku poměrně chladný na krkonošské Sněžce, kde rtuť teploměru poklesla až na -8°C s tím, že v odpoledních hodinách byla atakována hranice -9°C. Relativně nedaleká Pec pod Sněžkou se v brzkých nedělních hodinách dočkala -5°C, krajské Ústí nad Labem hlásilo -1°C, Doksany zaznamenaly -2°C, Praha-Ruzyně slevila na -1°C, Praha-Libuš se v minimu dočkala také -1°C, v Brně poklesla teplota vzduchu na bezmála -0.5°C a například Ostrava vychladla na -2°C, resp. -2.4°C. U našich sousedů stojí za zmínku Lomnický štít a jeho -12°C.

Mrazivé ráno panovalo o 22. listopad i ve Francii, byť ne všude. K nejchladnějším místům patřilo Francouzské středohoří, konkrétně hora Aigoual, která je bez nějakých pětatřiceti metrů stejně vysoká jako Sněžka. V neděli ráno zde bylo naměřeno až -8°C, podmínky tu tím pádem byly stejné jako na nejvyšším bodě České republiky.

V metropolitní Paříži se nad ránem konal propad až na 3°C, díky čemuž se nedělní jitro stalo tím nejchladnějším v rámci listopadu 2015 (v úvodu tohoto týdne se však budou pařížská minima motat kolem bodu mrazu). Rekord pro 22. listopad nicméně nebyl ani vzdáleně ohrožen, v roce 1902 se totiž francouzské hlavní město vydalo až k -7°C. Na 23. a 24. listopad připadá rekord z letopočtu 1998 – v prvním případě jde o -6°C, v tom druhém o -5°C.

V jiných městech ve Francii vypadalo nedělní ráno následovně: Orléans -1°C, Le Mans -3°C, Le Puy-en-Velay (±830 m.n.m.) -2°C, Mende (±930 m.n.m.) -3°C, Rodez (±580 m.n.m.) -2°C, Toulouse 4°C (nejledovější 22. listopade pamatuje Toulouse v sezóně 1988, o den dříve započala šňůra rekordně nízkých teplot, která pokračovala až do 25. listopadu: -6°C, -7°C, -8°C, -7°C a -7°C) a namátkou ještě třeba Clermont-Ferrand 1°C.

Přesuneme-li se z Francie do Dánska, zjistíme, že tu nejen mrzlo, ale i vydatně sněžilo – některé části Dánska registrovaly o víkendu vznik sněhové pokrývky pohybující se až v řádech několika desítek centimetrů, a to třeba v lokalitě známé jako Roskilde (přes 50 000 obyvatel) – tady napadlo až půl metru sněhu. Sníh nicméně působil komplikace (u některých lidí euforii) i v Kodani.

V severním sektoru Kodaně činila sobotní nejnižší hodnota -1°C a v neděli následně 0°C, přičemž maxima obou dvou víkendových dnů se motala poblíž 3°C. Loňský 21. listopad nešel pod 5°C, 22. listopad taktéž považoval za dno 5°C a žádný sníh tu samozřejmě nebyl.

Na závěr se vraťme k nám do Česka – chladnější počasí nás bude provázet také počátkem (a pravděpodobně i koncem) tohoto týdne, mnoho srážek ale nebude. Sušší počasí bude zřejmě panovat po celý týden, takže šance, že první advent bude v celém evropském srdci bílý, je prakticky nulová (nejvyšší denní teploty navíc budou povětšinou nad bodem mrazu, takže i kdyby sněžilo, žádná pravá zima by se nekonala). Pokud GFS vyjde představa (z neděle) o tomto týdnu, období od 23. do 29. listopadu bude skoupé na významnější tlakové útvary a tím i na záživnější (akčnější) počasí.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...