PRVNÍCH TŘICET STUPŇŮ CELSIA U TATY?

18.5.2015 9:03 | Autor: Jan Horák

Odstraní-li se z českého slova „táta“ diakritické znaménko nad jeho druhým písmenem, tak vznikne „tata“. A pokud se následně u tohoto „tata“ změní velikost prvního latinského znaku, bude výsledkem „Tata“. V tomto případě už se dostáváme k menšímu městu, které leží nedaleko velkoměstské Budapešti a v němž žije 23 629 obyvatel (údaj se vztahuje k 1. lednu 2014).

Maďarská Tata se přesněji nalézá nějakých 40 km jihovýchodně od slovenských Nových Zámků a cca 70 km severozápadně od vod maďarského moře, jímž je jezero Balaton. Podnebí je tu stejně jako u nás i v širším okolím mírné s tím, že v teplejší části roku se tu kvůli přítomnosti Velké uherské nížiny teploty často šplhají výše než v evropském srdci.

K tomuto případu by mělo dojít i začátkem předposledního májového týdne, a to v úterý, kdy by se po Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Bulharsku, Rumunsku a hlavně Maďarsku měla rozlít masa prohřátého vzduchu. Ta by se mohla postarat o první dosažení Celsiovy tropické třicítky, a to nejen v Maďarsku, ale i na silně nížinatém jihozápadě Slovenska.

Loňské předposlední květnové úterý bylo teplé, nikoliv ale tropické – maďarská Tata se tehdy pohybovala nanejvýš okolo 26°C (tropy hlásila severovýchodní Evropa, třeba taková ruská vesnice Gatčina hlásila až 31°C – v tureckém Izmiru bylo přinejlepším 27°C). Poslední předposlední květnový úterní den s alespoň 30.0°C pamatuje Tata v roce 2011, tehdy se 24. květen postaral až o 31.1°C. První příčku v rámci několika předcházejících let pak ve smyslu celého pátého měsíce drží středa 2. května roku 2012, která maďarské Tatě darovala až 32.6°C. Zcela „antonymní“ výkon pak předvedl pátek 6. května letopočtu 2011, neboť se mu v raných ranních hodinách podařilo zkrotit hodnoty až na málem záporných 0.1°C (během dne se oteplilo až na 19.7°C).

Vydáme-li se z Taty směrem na jihozápad, můžeme po přibližně 75 km dorazit do dalšího maďarského města, které z českého úhlu pohledu a bez ohledu na diakritiku tak trochu odkazuje na (nej)staršího člena rodiny – Pápa.

Pápa je o něco větší než Tata, protože k 1. lednu 2014 byla domovem pro 31 268 osob. Ve světě teplot, alespoň těch loňských májových, je ale naopak menší – zatímco Tata se před rokem v poslední třetině kalendářního jara mohla radovat z dohromady 15.5°C, u Pápy to bylo o 0.6°C méně čili 14.9°C.
Větší z obou maďarských koutů v květnu 2014 nepostoupil nad 28°C – nejvíce teplým dnem byl totiž pátek 23. máje, jenž se zastavil na letních 28.4°C. Tata ta byla o něco žhavější, poněvadž ve shodnou čtyřiadvacetihodinovku tečovala 30°C (v maximu 30.0°C).

Otázka, zda-li v tom či onom či případně obou městech bude o toto úterý atakováno 30°C, bude zodpovězena za pár desítek hodin.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...