PRVNÍCH -40 °C A „PĚKNÝ“ AŽ PŮLMETR SNĚHU

14.11.2016 10:47 | Autor: redakce

 

 

Po letní pauze premiérových alespoň -40,0 °C se v roce 2015 událo 8. listopadu (tj. o druhou neděli 11. měsíce), když v pozdním večerním čase rtuť teploměru poklesla až pod -41,0 °C (na začátku 9. listopadu zrod Tmin -42,0 °C). Vzhledem k tomu, že průměrná nejnižší denní teplota 8. listopadu odpovídá -36 °C, se jednalo o podprůměrnou hodnotu, nicméně k narození nového rekordu to nestačilo – 8. listopad byl nejkrutější v r. 1952, kdy přinesl až -53,6 °C.

Řeč je o ruské vísce Ojmjakon, která je známa především díky svým -71,2 °C z r. 1924. Letos se zde úvodních poletních přinejmenším -40,0 °C konalo 13. listopadu, takže stejně jako loni o druhou neděli předposlední dvanáctiny roku. I tentokrát bylo nejchladněji pozdě večer, avšak k prvotnímu tečování a následně i prolomení meze -40,0 °C došlo už brzy ráno – kolem 4. hodiny až -40,4 °C.

Ani v tomto případě se však o rekordní záležitost nejednalo, neb čtvrtek 13. listopadu 1997 srazil teplotu vzduchu až k -48,6 °C.

Ojmjakonskou nedělní nejvyšší denní teplotou bylo -35,1 °C, dlouhodobý průměr je přitom o 5 °C vyšší. V teplotně maximálním ohledu byl nejextrémnější 13. listopad 2006, jenž nabídl až -13,2 °C.

Život v Ojmjakonu je především v zimě opravdu drsný, o tom ale podrobněji až někdy jindy. Nyní se vydejme na Ukrajinu, jmenovitě do města známého jako Ternopil.

V Ternopilu v neděli 13. listopadu 2016 terno vskutku bylo, a to kvůli tlakové níži postupující přes Ukrajinu do Ruska. Byly s ní spojené vydatné srážky – na její východní straně dešťové a smíšené, na té severní a západní výhradně sněhové. Ternopil leží na západě Ukrajiny – měl tedy to štěstí, že se v závěru druhého listopadového týdne ocitl na sněhem překypující západní straně zmiňované cyklóny.

Dle slov ternopilské synoptické meteorologické stanice tu v neděli ráno leželo 8 cm sněhu s tím, že ještě v sobotu podvečer pršelo a na zemi nebylo nic. V průběhu nedělních dopoledních, odpoledních a také i večerních hodin však sněžení pokračovalo – do 20. hodiny připadlo přes 20 cm sněhu. Celková výška sněhové pokrývky tak hravě zavítala do rozpětí 30 až 40 cm, přičemž čerstvý vítr způsobil, že se místy jednalo až o více než 50 cm. Ladovská zima jak vyšitá…

Extrémní příděl sněhu samozřejmě trochu komplikoval život, nejvíce samo sebou v dopravě, problémy se ale nevyhnuly ani rozvodné síti elektrické energie.

Být tato oblast nižšího tlaku vzduchu situována více na západ, mohla by i u nás, bezesporu za předpokladu dovolení ze strany „naší“ oblasti vyššího tlaku vzduchu, nastat zajímavá situace… Tak třeba někdy příště. Závěrem pohled na zasněžený Ternopil: https://www.youtube.com/watch?v=KUd97AvpQPQ

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...