PRVNÍCH -40 °C A „PĚKNÝ“ AŽ PŮLMETR SNĚHU

14.11.2016 10:47 | Autor: redakce

 

 

Po letní pauze premiérových alespoň -40,0 °C se v roce 2015 událo 8. listopadu (tj. o druhou neděli 11. měsíce), když v pozdním večerním čase rtuť teploměru poklesla až pod -41,0 °C (na začátku 9. listopadu zrod Tmin -42,0 °C). Vzhledem k tomu, že průměrná nejnižší denní teplota 8. listopadu odpovídá -36 °C, se jednalo o podprůměrnou hodnotu, nicméně k narození nového rekordu to nestačilo – 8. listopad byl nejkrutější v r. 1952, kdy přinesl až -53,6 °C.

Řeč je o ruské vísce Ojmjakon, která je známa především díky svým -71,2 °C z r. 1924. Letos se zde úvodních poletních přinejmenším -40,0 °C konalo 13. listopadu, takže stejně jako loni o druhou neděli předposlední dvanáctiny roku. I tentokrát bylo nejchladněji pozdě večer, avšak k prvotnímu tečování a následně i prolomení meze -40,0 °C došlo už brzy ráno – kolem 4. hodiny až -40,4 °C.

Ani v tomto případě se však o rekordní záležitost nejednalo, neb čtvrtek 13. listopadu 1997 srazil teplotu vzduchu až k -48,6 °C.

Ojmjakonskou nedělní nejvyšší denní teplotou bylo -35,1 °C, dlouhodobý průměr je přitom o 5 °C vyšší. V teplotně maximálním ohledu byl nejextrémnější 13. listopad 2006, jenž nabídl až -13,2 °C.

Život v Ojmjakonu je především v zimě opravdu drsný, o tom ale podrobněji až někdy jindy. Nyní se vydejme na Ukrajinu, jmenovitě do města známého jako Ternopil.

V Ternopilu v neděli 13. listopadu 2016 terno vskutku bylo, a to kvůli tlakové níži postupující přes Ukrajinu do Ruska. Byly s ní spojené vydatné srážky – na její východní straně dešťové a smíšené, na té severní a západní výhradně sněhové. Ternopil leží na západě Ukrajiny – měl tedy to štěstí, že se v závěru druhého listopadového týdne ocitl na sněhem překypující západní straně zmiňované cyklóny.

Dle slov ternopilské synoptické meteorologické stanice tu v neděli ráno leželo 8 cm sněhu s tím, že ještě v sobotu podvečer pršelo a na zemi nebylo nic. V průběhu nedělních dopoledních, odpoledních a také i večerních hodin však sněžení pokračovalo – do 20. hodiny připadlo přes 20 cm sněhu. Celková výška sněhové pokrývky tak hravě zavítala do rozpětí 30 až 40 cm, přičemž čerstvý vítr způsobil, že se místy jednalo až o více než 50 cm. Ladovská zima jak vyšitá…

Extrémní příděl sněhu samozřejmě trochu komplikoval život, nejvíce samo sebou v dopravě, problémy se ale nevyhnuly ani rozvodné síti elektrické energie.

Být tato oblast nižšího tlaku vzduchu situována více na západ, mohla by i u nás, bezesporu za předpokladu dovolení ze strany „naší“ oblasti vyššího tlaku vzduchu, nastat zajímavá situace… Tak třeba někdy příště. Závěrem pohled na zasněžený Ternopil: https://www.youtube.com/watch?v=KUd97AvpQPQ

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

JAK O SEBE PEČOVAT

JAK O SEBE PEČOVAT

Přehled šesti nejnebezpečnějších rizik, které vám ohrožují...

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

PONDĚLÍ ODSTARTUJE OPTIMISTICKY

misticky. Počasí ve střední Evropě ovlivňuje výběžek vyššího tlaku...

REKORDY NA 23. KVĚTNA

REKORDY NA 23. KVĚTNA

připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní rekordy. Minimum 2,2°C...


HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

HICUJÍCÍ CENTRAL PARK

Přestože je meteorologická stanice sídlící v newyorském Central Parku...

SMUTNÉ HANIMAADHOO

SMUTNÉ HANIMAADHOO

Přestože v pozemském ráji jménem Maledivy turistická sezóna stejně...

PROZŘETELNOST V PARNU

PROZŘETELNOST V PARNU

Úchvatný titulek. Co je jeho obsahem? Slovo prozřetelnost v tomto...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky. Nejvyšší...

REKORDY NA 22. KVĚTNA

REKORDY NA 22. KVĚTNA

Na pondělí 22. května připadají z měření Praha-Klementinum...

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

EXTRÉMNÍ POČASÍ V JAR

V Jihoafrické republice pomalu finišuje meteorologický podzim, což v...