PRVNÍ EF1 V NOVÉ ANGLII A „HORKÝ“ ÚNOR V BUFFALU

1.3.2017 8:44 | Autor: Kamil Sojka

6 států, bezmála 163 000 km² (tj. cca 205 % České republiky) suché půdy, jeden jazyk a de facto jedno podnebí (navzdory přioceánské poloze kontinentální) – toť ve zkratce Nová Anglie, která dnes politicky spadá pouze a jen pod Spojené státy americké a kterou konkrétně tvoří Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island a Vermont.

V sobotu 25. 2. 2017 večer ovlivňovala počasí na severovýchodě Spojených států amerických oblast nízkého tlaku vzduchu, což už víme – jak již bylo zmíněno, kanadské město Saint John se díky její přední straně a s ní souvisejícímu přílivu oceánského tepla od jihu dočkalo rekordně teplé soboty i neděle. Nicméně pokud byste se v pátek odpoledne východoamerického času podívali na odrazy z Dopplerových radarů, zajisté byste na trase Severní Karolína – jižní Québec spatřili pásmo poměrně vydatných srážek. To bylo spjato se studenou frontou, která postupovala dále na východ. Jejím rodičem byla zadní strana oné cyklóny, která do této části světa začala nahánět chladnější pevninský vzduch od severu až severozápadu – ten násilně vytlačoval masu teplejšího vzduchu, jež sem dorazila v předešlých desítkách hodin. Výsledkem byla tvorba husté oblačnosti – ani cumulonimby nebyly výjimkou. A na jihu Nové Anglie se postaraly o přepis novoanglických meteorologických dějin.

Jak zmínil pan Breton, náš zaoceánský „komerční“ kolega, na severozápadě Massachusetts, konkrétně v širším okolí města Greenfield, byl cumulonimbus tak mocný, že vyprodukoval tornádo – naši američtí „státní“ kolegové, kteří byli následně na místo činu vysláni, dospěli k názoru, že se jednalo o plně vyzrálé tornádo o intenzitě EF1 – vítr měl dosahovat rychlosti až 177 km/h, spíše ale 130 až 160 km/h. Tornádo se v Nové Anglii sem tam zjeví, avšak ne v pokročilém stádiu zimy – jednalo se o vůbec první oficiální únorové tornádo jak na území Massachusetts, tak také celé Nové Anglie.

A teď se přesuňme do New Yorku, západního souseda Nové Anglie.

A to jmenovitě na jeho západ, přesněji do Buffala, kde se letošní únor rovněž stane legendou. Téměř jistě tou největší. V tomto případě však ne kvůli jevům spojeným s bouřkovou činností, nýbrž kvůli teplotám.

Ve dnech 1. – 26. 2. 2017 se teploty v Buffalu pohybovaly v průměru okolo 34,1 °F neboli 1,2 °C. Tím už byl vyrovnán únor 1998, jenž je (byl) nositelem titulu „nejteplejší poslední třetina zimy všech dob“. Pondělí 27. 2. 2017 se v Buffalu prezentovalo minimem 35 °F a maximem 46 °F, z čehož vyplývá průměrná denní teplota 41 °F čili 5,0 °C – dlouhodobým průměrem této čtyřiadvacetihodinovky je přitom nějakých 29 °F alias -1,7 °C, takže nepřekvapí odchylka +7 °C vyhánějící měsíční průměr nad úroveň 34,1 °F.

Vzhledem k předpokládanému teplotnímu průběhu úterý 28. 2. 2017 se zdá, že se únor 2017 nakonec osamostatní na 1. místě. Na 2. místo tím pádem sestoupí únor 1998 (1,2 °C) a na 3. místě se ocitne doposud stříbrný únor 1984 (1,0 °C). Bronzový únor 1954 (0,6 °C) tedy logicky sestoupí na 4. místo a „bramborový“ únor 1981 (0,5 °C) usedne na 5. místo. Atd.

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

IVANOFRANKIVSKÉ DUO A DEKA ANO VS. DEKA NE

Ivanofrankivské duo: Město jménem Ivano-Frankivsk se nachází na západě Ukrajiny,...

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

VYHLÍŽENÉ MONSTRUM JMENUJÍCÍ SE LAN

Ve Filipínském moři, odhadem 1 000 km východně od bezmála...


REKORDY NA 20. ŘÍJEN

REKORDY NA 20. ŘÍJEN

Na pátek 20. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

17. ŘÍJEN, NEJPOZDNĚJŠÍ LETNÍ DEN VE VRATISLAVI

Ropice v Moravskoslezském kraji a Vratislav v západním Polsku...

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

REKORDY NA 19. ŘÍJEN

Na čtvrtek 19. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


STŘEDA POD MLHOU

STŘEDA POD MLHOU

Oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou jižní, bude i nadále...

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

LETNÍ PONDĚLÍ, DOSLOVA

Po pondělním poledni jsme vstoupili do druhé poloviny meteorologického...

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

EXTRÉMNÍ VÍTR V IRSKU

Post-tropická tlaková níže Ofélie (Ophelia) se přeci jen vepsala...