PRVNÍ DVAAČTYŘICÍTKA V ČADSKÉM SARHU

3.2.2015 8:15 | Autor: redakce

 

 

Přibližně 1 000 km severně od rovníku leží v jižní části vnitrozemského afrického státu Čad stotisícové město jménem Sarh. Celá země pak společně se Sarhem čítá něco kolem 10 300 000 obyvatel, populačně je tak někde na úrovni České republiky, akorát s tím rozdílem, že oproti Česku je Čad asi 16 krát větší. Většina Čadu – zejména severní polovina – spadá pod Saharskou poušť, majorita Čaďanů proto pobývá v jeho jižním sektoru, kam částečně zasahuje období dešťů.

Samotný Sarh (asi 350 m.n.m.) se nachází na rozhraní podnebí sezónního tropického a polopuštního, i když se tu tedy střídá sušší období s tím mokřejším, příděl přírodní dešťové vody není nikterak veliký – dlouhodobý roční srážkový úhrn odpovídá velmi skromným 100 až 130 mm s tím, že téměř vše připadá na květen až říjen (nejvíce však prší v létě, tj. od června do srpna – v průměru „až“ 80 litrů vody). Zbytek roku pak nabízí srážky jen sporadicky nebo vůbec.

Díky rozložení dešťů a samotné zeměpisné poloze Sarhu je místním největší horko během našich zimních a hlavně jarních měsíců. V dlouholetém součtu zde na časový úsek od prosince do února připadá 27°C, březen tu vlastní 31°C, duben 32°C, květen 31°C, červen 28°C, červenec až říjen 27°C a listopad 28°C.

Od pondělí 1. prosince do pondělí 2. února zaznamenal Sarh dohromady 25.9°C, nejchladněji bylo v neděli 11. ledna, kdy se minimum dostalo až k 11°C a naopak největší horko sem zavítalo v sobotu 24. ledna, v pondělí 26. ledna, v úterý 27. ledna, ve středu 28. ledna a v neděli 1. února – v těchto 5 dnech naměřil Sarh v odpoledních hodinách 40 až 41°C. V pondělí 2. února se pak Sahr dočkal prvních 42°C. Souhrnná relativní vlhkost vzduchu vycházela čistě z přírodních poměrů – dělala 25%. Suchý vzduch tak alespoň trochu zmírňoval vedra.

Loni / předloni tady ve stejné periodě bylo celkem 26.4°C, nejvyšší hodnota padla v sobotu 1. února, a to 41°C, nejpříjemnější chvíle se uskutečnila 20. prosince a 2. ledna – v obou případech zavítala teplota vzduchu k pohodovým 12°C. Relativní vlhkost vzduchu se vešla do 40% a povětšinou panovalo bezvětří (průměrná rychlost větru odpovídala 1 m/s, tj. 4 km/h).

Celý rok 2014 přinesl do Sarhu jako celek 28°C, k nejrozpálenějším dnům patřil 18. březen s popoledními 42.6°C nebo také 30. březen se svými 42.1°C, k nejmírnějším jitrům patřilo to v úterý 18. února, kdy rtuť teploměru poklesla na 13°C (po dvanácté hodině až 37.2°C), průměrná relativní vlhkost vzduchu byla rovna 55%, k tomu dominovalo bezvětří či vánek (tj. vítr o tempu do 5 km/h) a co se tlaku vzduchu týče, ten se držel někde v rozmezí od 1000 do 1032 hPa.

Slunečné počasí s nulovými srážkami a nejvyššími odpoledními teplotami okolo 38 až 40°C by mělo Sarh provázet také v nejbližších dnech.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...