PRVNÍ DVAAČTYŘICÍTKA V ČADSKÉM SARHU

3.2.2015 8:15 | Autor: redakce

 

 

Přibližně 1 000 km severně od rovníku leží v jižní části vnitrozemského afrického státu Čad stotisícové město jménem Sarh. Celá země pak společně se Sarhem čítá něco kolem 10 300 000 obyvatel, populačně je tak někde na úrovni České republiky, akorát s tím rozdílem, že oproti Česku je Čad asi 16 krát větší. Většina Čadu – zejména severní polovina – spadá pod Saharskou poušť, majorita Čaďanů proto pobývá v jeho jižním sektoru, kam částečně zasahuje období dešťů.

Samotný Sarh (asi 350 m.n.m.) se nachází na rozhraní podnebí sezónního tropického a polopuštního, i když se tu tedy střídá sušší období s tím mokřejším, příděl přírodní dešťové vody není nikterak veliký – dlouhodobý roční srážkový úhrn odpovídá velmi skromným 100 až 130 mm s tím, že téměř vše připadá na květen až říjen (nejvíce však prší v létě, tj. od června do srpna – v průměru „až“ 80 litrů vody). Zbytek roku pak nabízí srážky jen sporadicky nebo vůbec.

Díky rozložení dešťů a samotné zeměpisné poloze Sarhu je místním největší horko během našich zimních a hlavně jarních měsíců. V dlouholetém součtu zde na časový úsek od prosince do února připadá 27°C, březen tu vlastní 31°C, duben 32°C, květen 31°C, červen 28°C, červenec až říjen 27°C a listopad 28°C.

Od pondělí 1. prosince do pondělí 2. února zaznamenal Sarh dohromady 25.9°C, nejchladněji bylo v neděli 11. ledna, kdy se minimum dostalo až k 11°C a naopak největší horko sem zavítalo v sobotu 24. ledna, v pondělí 26. ledna, v úterý 27. ledna, ve středu 28. ledna a v neděli 1. února – v těchto 5 dnech naměřil Sarh v odpoledních hodinách 40 až 41°C. V pondělí 2. února se pak Sahr dočkal prvních 42°C. Souhrnná relativní vlhkost vzduchu vycházela čistě z přírodních poměrů – dělala 25%. Suchý vzduch tak alespoň trochu zmírňoval vedra.

Loni / předloni tady ve stejné periodě bylo celkem 26.4°C, nejvyšší hodnota padla v sobotu 1. února, a to 41°C, nejpříjemnější chvíle se uskutečnila 20. prosince a 2. ledna – v obou případech zavítala teplota vzduchu k pohodovým 12°C. Relativní vlhkost vzduchu se vešla do 40% a povětšinou panovalo bezvětří (průměrná rychlost větru odpovídala 1 m/s, tj. 4 km/h).

Celý rok 2014 přinesl do Sarhu jako celek 28°C, k nejrozpálenějším dnům patřil 18. březen s popoledními 42.6°C nebo také 30. březen se svými 42.1°C, k nejmírnějším jitrům patřilo to v úterý 18. února, kdy rtuť teploměru poklesla na 13°C (po dvanácté hodině až 37.2°C), průměrná relativní vlhkost vzduchu byla rovna 55%, k tomu dominovalo bezvětří či vánek (tj. vítr o tempu do 5 km/h) a co se tlaku vzduchu týče, ten se držel někde v rozmezí od 1000 do 1032 hPa.

Slunečné počasí s nulovými srážkami a nejvyššími odpoledními teplotami okolo 38 až 40°C by mělo Sarh provázet také v nejbližších dnech.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 22. LISTOPAD

REKORDY NA 22. LISTOPAD

Na středu 22. listopadu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude oblačno až polojasno,...

DO SEVEROBULHARSKÝCH NÍŽIN DORAZIL SNÍH

DO SEVEROBULHARSKÝCH NÍŽIN DORAZIL SNÍH

Blesková záležitost, ale přesto – v severobulharských nížinách se...


LETEM NEDÁVNÝM TROPOSFÉRICKÝM SVĚTEM

LETEM NEDÁVNÝM TROPOSFÉRICKÝM SVĚTEM

Troposféra, de facto zaměstnavatel všech meteorologů, je „vysoká“ přibližně...

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

PADESÁTISTUPŇOVÉ MRAZY V GRÓNSKU

Grónská vnitrozemská meteorologická stanice Summit v neděli 19....

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

PONDĚLÍ BUDE ZIMNÍ

Pondělí začíná ještě studeným severozápadním až severním prouděním, které se...


REKORDY NA 21. LISTOPADU

REKORDY NA 21. LISTOPADU

Na úterý připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

DÁLNOVÝCHODNÍ VÝLEV CHLADNÉHO VZDUCHU

Netřeba propadat depresím kvůli tomu, že numerické modely někdy...

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

„MEDICANE“ NUMA VS. JIŽNÍ CÍP ITALSKÉ APULIE

Meteorologie je mimo jiné bohatá na mnohdy až exotické...