PRŮMĚR 1,4 MM, REKORD 36,6 MM, LETOS 35,0 MM

26.12.2016 11:42 | Autor: Jan Horák

Nedávno padla zmínka o dvou cyklónách, které si za svůj cíl vybraly Západní Austrálii a jejího souseda jménem Severní teritorium. Ta s dodatkem tropická nakonec dle očekávání k výjimečnému stavu nevedla, ta druhá vnitrozemská už však málem zápis do australských meteodějin učinila. Tak se na to pojďme v rychlosti podívat.

Na samotě u lesa – i takto nějak lze popsat pracoviště některých meteorologů. Za Česko je možné zmínit například meteorologickou stanici na Churáňově, rovněž v Západní Austrálii se ale dají nalézt některé samotářky, jež nabízejí samotu u lesa. Až na ten les. Narážka nyní směřuje na osamělou meteorologickou stanici Giles nacházející se v trochu vyprahlé krajině na východě citované nejrozlehlejší spolkové země australského světa. Právě zde se to událo.

24. prosince tady byla k vidění velká oblačnost spojená se zmíněnou tlakovou níží. Nejdůležitější však bylo to, že byla vodonosná, a to dosti – pršelo prakticky po celý sobotní den. Ve skutečnosti, což může na první pohled působit poněkud paradoxně, tu bylo vlhčeji než v celé České republice, která se na Štědrý den dočkala nanejvýš 10 mm srážek (Deštné v Orlických horách). Pěkné, ale co takhle už konečně jít k věci?

Meteorologická stanice Giles sleduje počasí už od r. 1956, čili nějakých 60 let. Na dešťové kapky nejbohatší 24. prosinec byl spatřen v sezóně 2009, kdy tu napršelo 36,6 mm srážek. Průměrný srážkový úhrn této prosincové čtyřiadvacetihodinovky přitom činí 1,4 mm.

Prvotní srážky spjaté s onou oblastí nižšího tlaku vzduchu se na Giles začaly snášet ve večerních hodinách 23. prosince, když srážkoměr v čase od 21:30 do 22:00 zachytil 0,2 mm. V sobotu v termínu od 0:00 do 6:00 přibylo dalších 8,4 mm. Mezi 6:00 až 12:00 si déšť dopřál menší pauzu, jelikož za celou dobu napršelo 2,2 mm, byť i to už byl nadprůměr. Po ranně-dopolední siestě však následovalo rychlé tempo – v čase od 12:00 do 18:00 z oblaků vykapalo 6,2 l vody na m² a v údobí od 18:00 do 24:00 následovalo úctyhodných 18,2 l vody na m². Z toho vyplývá, že 24hodinový úhrn srážek odpovídal přesně 35,0 mm. To taktéž znamená, že pouze 1,7 mm scházelo k zastínění záznamu z 24. prosince 2009. Abnormální srážková činnost se ale konala, o tom žádná.

Mimo jiné: Členové Australského hydrometeorologického ústavu spravující meteostanici Giles se o první den svátečního víkendu dočkali menšího dárku v podobě teplotního rekordu – teplotní křivka kulminovala už na 26,2 °C, což je na zdejší poměry velmi málo (průměrnou nejvyšší denní teplotou je 36,2 °C). Vlastně se jednalo o nejnižší denní maximum všech dob. Ve věci denního minima se nic zvláštního nestalo, poněvadž 21,7 °C opravdu nestačilo na atak 16,6 °C z r. 1969.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...


VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...

REKORDY NA 16. ÚNOR

REKORDY NA 16. ÚNOR

Na pátek 16. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

SNĚHOVÝ RÁJ OGULIN

Zeměpisné souřadnice: 45° s. š., 15° v. d. Vzdálenost...