Prší, prší, jen se leje

1. 9. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 1.9.2018 17:38
ǀ
Kamil Sojka

První smysluplné srážky doprovázející současné vlnící se frontální rozhraní se do České republiky začaly vkrádat někdy po páteční 13. hodině. V následujících desítkách minut se srážkové pásmo rozprostřelo prakticky po celých Čechách, kterým se věnovalo fakticky po celý zbytek dne. Na Moravě a ve Slezsku se žádné plošné zalévání nekonalo, došlo pouze na několik místních přeháněk. Nicméně přestože bylo na radarových odrazech co sledovat, na pozemní srážkoměrné síti se kdovíjaké astronomické hodnoty neutvářely. Výjimkou byla jen střední Šumava, jejíž Borová Lada (898 m n. m.) byla obdařena 30 l vody na m², jinými slovy v jejím srážkoměru našlo příbytek 30 mm srážek.

 

 

Že se dešťové kapky věnují v podstatě jen Čechám, to vyplývalo i z charakteru teplot:

 

 

Jižní Morava vystřídala Šumavu

V úvodních 6 hodinách dnešního dne se srážky zaměřily hlavně na jih České republiky, to znamená na Jihočeský kraj, Vysočinu, Jihomoravský kraj a Zlínský kraj. Povětšinou se jednalo o 3 až 8 mm srážek, sem tam ale byla jejich akumulace rovna 9 až 13 mm, v ojedinělých, opravdu ojedinělých případech tento rozsah převyšovala. Hodil by se nějaký příklad, že? Nuže nechť je jím například Husinec u Prachatic, který mezi půlnocí a 6. hodinou zaznamenal celkem 14 mm srážek, stejně jako Tisovka ležící o necelých 20 km jihovýchodněji.

 

 

Jak tak sobota postupně stárla, srážkové pásmo začalo svou pozornost směřovat na Moravu, obzvláště její jižní partie. Neprůstřelným důkazním materiálem je kupříkladu suma srážek za dalších 6 hodin, jinými slovy kolik vody napršelo v čase 6:00 až 12:00. Odpověď? Na přibližně 55 % území České republiky z oblačnosti vykapaly přinejmenším 3 mm srážek, avšak na Vysočině a v sousedním Jihomoravském kraji srážkoměry hovořily o 10 až 20 mm srážek. Nejvíce vyčnívaly Kuchařovice, které již spadají pod Jihomoravský kraj a tím pádem Moravu, neboť mezi 6. hodinou a polednem inkasovaly 20 mm srážek.

 

 

A opět – z údajů poskytnutých teploměry bylo možné vyčíst, že prší, prší, jen se leje skoro všude:

 

 

Měl pravdu ten chlapec

K 15. hodině (počínaje půlnocí), kdy byly srážky v jakémsi útlumu, bylo alespoň měřitelné množství srážek (v tomto případě 0,5 mm a více) hlášeno na 367 srážkoměrech, jinou měrou na 90 % pozemní srážkoměrné sítě. Lze tedy říci, že v prvních 15 hodinách dnešního dne bylo přinejmenším skropeno 90 % české půdy. Naopak třeba Cheb anebo Jeseník mluvily o čisté nule. Přesto dobrá práce, ne?

 

 

GFS (a samozřejmě nejen on) počítal s tím, že rovněž v evropském srdci se víkend představí srážkovými úhrny v řádech desítek mm. Taktéž se domníval, že v určitých alpských oblastech bude k mání až více než 80 mm srážek. I v tomto ohledu možno hovořit o stoprocentním úspěchu. Proč? Vydáme-li se ze země české, zjistíme, že mezi Švýcarskem a Rakouskem, přesně v lichtenštejnském hlavním městě, jímž je Vaduz, mezi páteční a sobotní 8. hodinou, to jest za 24 hodin, nasrážkovalo dohromady 81 mm srážek. Je to hodně? No ovšem! Střední zářijový úhrn srážek je ve Vaduzu roven plus minus 100 mm, srpnový odpovídá cca 140 mm. Neuškodí ale upřesnit, že většina tohoto silně nadprůměrného srážkového úhrnu se odehrála mezi páteční 20. hodinou a sobotní 8. hodinou – za 12 hodin napršelo 65 mm srážek.

 

Sledujeme živě

Živě
AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,REPORT ǀ 13.8.2018

Přes Česko přešla studená fronta, podívejte se na záznam online reportu.

Živě
BOUŘKY,REPORT,SRÁŽKY ǀ 10.8.2018

Přes Česko prošla studená fronta: výrazně se ochladilo, u Jablůnkova napršelo 57.7

Živě
AKTUÁLNĚ,REPORT ǀ 8.8.2018

Silné čtvrteční bouřky: Lokální povodně na Mohelnicku a 43 mm v Praze.

Mohlo by vás zajímat

BOUŘKY ǀ 19.9.2018

Rozhovor: lovec bouřek Miloslav Roháček (4. díl)

AKTUÁLNĚ,PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 19.9.2018

Předpověď počasí: Čeká nás výrazné ochlazení, přes Česko přejde studená fronta

BOUŘKY ǀ 17.9.2018

Rozhovor: lovec bouřek Miloslav Roháček (3. díl)

FOTOGRAFIE ǀ 17.9.2018

Získejte meteorologický kalendář na rok 2019!