PŘÍLIŠ VODY, PŘÍLIŠ SUCHA, PŘÍLIŠ ZIMY, PŘÍLIŠ TEPLA

7.4.2016 8:36 | Autor: Jan Horák

Únor 2016 se stal, v globálním měřítku, nejteplejším měsícem vůbec, a to v rámci satelitního zaznamenávání teplot (od roku 1978). Jeho odchylka činila +0,83 °C. Hned následující měsíc, tj. březen 2016, rovněž exceloval – s odchylkou +0,73 °C se umístil na třetím místě, a to za dubnem 1998, jehož odchýlení od statistik činilo +0,74 °C. Nicméně, ve smyslu třetího měsíce se letošní březen dostal na první pozici – se svými +0,73 °C zastínil březen 2010, který byl do letošního roku nejteplejším březnem (+0,52 °C). Řečeno jasně a stručně: Prostě je teplo.

Teplotní nadprůměrnost se v předešlých dnech skloňovala také u nás, a to hlavně v úterý 5. dubna, kdy bylo na východě republiky zaznamenáno 27 °C, což začátkem dubna příliš normální není (otázkou by v tomto ohledu mohlo být, co je vlastně dnes normální?). Vůbec nejtepleji bylo v Bohumíně, Ostravě a Karviné, denní maxima zde odpovídala 27,0 až 27,3 °C. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech, která je situována v poněkud odlišném podnebném pásu než Česko, se úterní teploty zastavily na 27,8 °C. Při srovnání se Slezskem tedy pouze o 0,5 °C méně. Evropské srdce bylo dokonce rozpálenější než Kuba, například město Varadero registrovalo v maximu 26,6 °C. V Praze-Libuši přitom v maximu 25,6 °C čili pouze o 1 °C méně. Zkrátka bylo teplo.

Kombinace veder a nedostatku srážek aneb léto 2015 v České republice. Teploty nad hranicí 35 °C a kolabující stromy ve střední Evropy v březnu a dubnu nehrozí, jinde však ano. Konkrétně na jihu Asie, přesněji v Indii a na poloostrově Západní Indie, kde se mimo jiné nachází turisticky vyhledávané Thajsko. To se dočkalo nejhoršího sucha za posledních několik desítek let, a to především na severu. Mnoho vodních nádrží se dostalo pod 50 % své kapacity, v jedné byl dokonce pozorován pokles k 1 %. Thajsko tak muselo začít brát vodu s veletoku jménem Mekong, který tvoří laosko-thajskou státní hranici. Nedaleký Vietnam se dočkal největšího sucha za posledních sto let, v ostatních přilehlých státech situace obdobná. K tomu vysoké teploty – také ve středu 6. dubna provázely tuto část světa maxima povětšinou kolem 35 až 43 °C, dříve, obzvláště v Indii, až přes 45 °C.

Na východě a severovýchodě Spojených států amerických naopak v polovině tohoto pracovního týdne pokračovala arktická vlna, která do metropolitního Concordu (New Hampshire) přinesla další rekord. Úterních -15,6 °C, nové totální dubnové minimum, překonáno nebylo, avšak záznam vztahující se na 6. duben už přepsán byl. Dne 6. 4. 1943 naměřil Concord rovných -10,0 °C, následujících sedmdesát dva 6. dubnů tuto hodnotu pokořit nedokázalo. Až tomu letošnímu, sedmdesátému třetímu, se to povedlo – středeční den poslal do Concordu až -11,7 °C. Útoky ze strany zimy se pro severovýchod Spojených států amerických rýsují také na další dny.

A nakonec ta voda – u nás prší málo, kdežto někde až moc. V současnosti se hovoří hlavně o Pákistánu a Etiopii, což je opodstatněné. Záplavy v těchto státech jsou totiž agresivnějšího rázu a působí nemalé obtíže, jak v obecném, tak i individuálním smyslu. Velká voda ale zasáhla taktéž Argentinu, viz. následující video z města La Paz (provincie Entre Ríos): https://www.youtube.com/watch?v=nd_u9bjlh2M

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...


NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

DVAADVACETISTUPŇOVÁ PREMIÉRA V TOKIU

Většinu japonského vzdušného prostoru ve čtvrtek 15. 3....


VÍKEND BUDE LEDOVÝ

VÍKEND BUDE LEDOVÝ

Víkend přinese výrazné ochlazení – od východu až severovýchodu k...

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

VÍKEND PŘINESE VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ

V sobotu bude zataženo až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky....

REKORDY NA 17. BŘEZNA

REKORDY NA 17. BŘEZNA

Na sobotu připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...