PŘES ZÁPADNÍ AUSTRÁLII PŘEJDE BOUŘE OLWYN

11.3.2015 20:41 | Autor: redakce

 

Druhá březnová středa byla v České republice ve znamení přechodu studené fronty, za níž k nám pronikl chladnější vzduch od severozápadu / severu s tím, že dále se proudění stočí k severovýchodu. Ochlazení se nicméně týkalo i našich německých (a i jiných) sousedů, například v takových Drážďanech se ještě v úterý dočkali až 13°C, o den později už se ale odpolední teploty držely jen okolo 4°C. U nás byl pokles teplot rovněž citelný – zatímco úterní pravé poledne nabídlo na většině území více jak 10°C (nanejvýš 12 až 14°C), to středeční se vešlo nejčastěji do 5°C, nejpříjemněji pak bylo na Plzeňsku, v Ústeckém kraji a v Polabí, kde teplota vzduchu sahala až k 7°C. Na druhé straně planety si sice Australané i obyvatelé sousedních tichooceánských ostrovů v polovině pracovního týdne užívali o dost vyšších hodnot, nicméně „menším“ problémem byly a v nejbližších desítkách hodin i budou tropické cyklóny.

Nejhůře je na tom Vanuatu, ke kterému směřuje sílící cyklón Pam – je reálné, že bude čelit cyklónu 5. kategorie. Formace rotující oblačnosti, byť slabší, pak očekává i Austrálie, zejména pak její spolková země Západní Austrálie. Přes její západní část totiž přejde Olwyn, vyspělejší tropická cyklóna, která severně od západoaustralské pevniny nad vodami Indického oceánu získala status tropické bouře.

Olwyn produkoval v raných středečních odpoledních hodinách SEČ vítr o rychlosti kolem 85 km/h (tou dobou se nacházel cca 200 km od západoaustralského pobřeží), ještě před vstupem nad vyprahlou australskou suchou zem by ale měl trochu zesílit a rychlost větru by se mohla zvednout nad 118 km/h, tj. na intenzitu cyklónu 1. kategorie. V předpokládané trase Olwyna, která zahrnuje samotný západ Západní Austrálie, se nacházejí města Dampier (cca 1 500 obyvatel), Carnarvon (cca 5 000 obyvatel), Geraldton (cca 40 000 obyvatel) a pak také metropolitní Perth (bezmála 2 000 000 obyvatel), který ale díky své vzdálenosti plnou sílu Olwyna nikdy nepocítí.

V severozápadní oblasti největšího australského státu (tj. území mezi Severozápadním mysem a městem Dampier) by situace měla být nejhorší – tady se očekávají poryvy o rychlosti až přes 120 km/h a k tomu vydatné srážky, které by půdě měly dodat desítky litů vody, s postupem na jih pak bude vliv bouře postupně menší.

Druhá tropická cyklóna byla u protinožců k vidění v Queenslandu, konkrétně u nepříliš hustě osídleného Yorského poloostrova. Ta stejně jako Olwyn dosáhla na status tropické bouře a získala jméno Nathan. Queenslandská tropická bouře by ale prozatím nad australský kontinent vyrazit neměla, v nejbližší budoucnosti by se měla zdržovat v severozápadní zóně Korálové moře a postupně zde nabírat na síle – předpokladem je dosažení cyklónu 2. kategorie. Oblačnost spojená s Nathanem byla ve středu večer východoaustralského času pozorovatelná nad celým Yorským poloostrovem včetně „velkoměsta“ Cairns (přes 160 000 obyvatel), hlavní část mohutnějícího systému ale byla a nadále i být měla nad otevřeným mořem.

Čtvrtá bouře pak ve středu sídlila na východě Karolín – odsud by měla pokračovat na severozápad.

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ČERVEN

REKORDY NA 19. ČERVEN

Na úterý 19. června připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 19)

Osmý tropický den v Doksanech – poprvé minimálně od poloviny...

REKORDY NA 18. ČERVEN

REKORDY NA 18. ČERVEN

Na pondělí 18. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude polojasno až oblačno,...

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

LETEM SVĚTEM (ČÍSLO 18)

„Feferonková“ Ukrajina Nad Černým mořem se v pátek...

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

KDYŽ STOCKHOLM „KLÁTÍ“ ČECHY (ZBYLÉ DUO NIKOLI)

Zesnulý pracovní týden k (ne)libosti mnohých zprostředkoval...


REKORDY NA 17. ČERVEN

REKORDY NA 17. ČERVEN

Na neděli 17. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

REKORDY NA 16. ČERVEN

REKORDY NA 16. ČERVEN

Na sobotu 16. června připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

MRAZOMILNÁ ARGENTINA

Advekce chladonosného vzduchu z jižnějších zeměpisných šířek, jež nastala...