PŘEKVAPENÍ SE PŘEKVAPENÍ NEDOČKALO

2.5.2015 7:49 | Autor: redakce

 

 

Při pohybu směrem na jihovýchod od česko-slovenské hranice lze po přibližně patnácti tisících a několika stech kilometrech (vzduchem) dorazit do Francie, resp. jejího zámořského území zvaného Nová Kaledonie (fran. Nouvelle-Calédonie). To je z drtivé většiny tvořeno stejnojmenným hlavním ostrovem, který rozlohově odpovídá zhruba třem Ústeckým krajům. Společně s přilehlými ostrůvky pak celá Nová Kaledonie čítá něco kolem dvě stě sedmdesáti tisíc obyvatel, což je více méně rovno jedné třetině populačního aspektu Ústeckého kraje.

Mezi vedlejšími kusy suché novokaledonské půdy lze kromě mnoha jiných nalézt také Překvapení, malý neobydlený atol ležící asi dvě stě kilometrů severozápadně od Nové Kaledonie (fran. île Surprise). Je cca sedm set metrů dlouhý, plus mínus čtyři sta metrů široký a s plnou rozlohou okolo tři sta tisíc metrů čtverečních je odhadem osmašedesátmilionkrát větší než hokejový puk na Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji.

Letošní první máj v tomto koutě světa nijak nešokoval, Překvapení se tím pádem žádného překvapení nedočkalo. Teplota vzduchu se v maximech pohybovala až okolo 31°C (stanice na atolu, WMO ID 91570), v ranních hodinách klesla nejníže k 24°C a v pozdním večerním čase to bylo letních 26°C. Na obloze bylo jako obvykle (a stejně jako v Česku) k vidění hodně oblačnosti, v tomto případě však bez významnějších srážek. Ani tlak vzduchu nebyl nikterak neobvyklý, v součtu se držel někde u 1013 hPa.

Loňský úvodní den měsíce května se na île Surprise choval v podstatě identicky – v popoledním čase se hodnoty nacházely nanejvýš poblíž 31°C, v jiterním sektoru prvokvětnové čtyřiadvacetihodinovky se nicméně vzduch zchladil až na 23°C a před půlnocí (mezi 22. až 24. hodinou) setrvala rtuť teploměru v sousedství 24°C. Vítr byl jen slabý do 2 m/s (7 km/h).

V roce 2013 tady poslední třetina severského meteorologického jara odstartovala o něco mírněji, teplota vzduchu totiž po 12. hodině považovala za strop 29°C. Největší „zima“ panovala kolem 6. hodiny ranní, když byl proces výdeje tepla ukončen na 24°C. Večer nabídl normálních 25°C. Tlak vzduchu byl v tomto případě téměř totožný s tím o 1. května 2015 – v souhrnu 1012 hPa. Průměrná relativní vlhkost vzduchu tohoto dne činila 74%.

Od začátku tohoto letopočtu až do svátečního pátečního dne se francouzské Překvapení dočkalo dohromady 28.0°C (v předešlém roce to ve stejném období bylo 27.5°C), nejrozpálenějším dnem byla středa 4. března, a to díky svým poobědovým 35°C (po ránu ne méně než 28°C), do opačné situace se dostalo úterý 13. ledna, které vlivem bouřky v podvečerním čase spadlo k 22°C a největrnějším dnem byla sobota 11. dubna, neboť se zde objevila tropická bouře Solo, která proudění vzduchu urychlila až na 23 m/s (83 km/h).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...


NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...