PŘEDNÍ STRANA TLAKOVÉ VÝŠE SMÁZLA 12. 11. 1971

13.11.2016 9:04 | Autor: redakce

 

 

V Česku? Ne. Na Slovensku? Ne. Jinde v Evropě? Ne. Za Atlantickým oceánem? Ne. Kdesi v Africe? Ne. V Rusku? Ne. V některé další zemi s přídomkem asijská? Ne. V Oceánii? Ne. Tak v Austrálii? Ano.

Ano, potřetí (a už naposledy) v relativně krátkém časovém období se vydáme do hlavního města australského státu, který je přibližně 33,5krát větší než Česká republika, díky čemuž ukrajuje plus mínus 34 % z celkové rozlohy nejmenšího kontinentu na planetě Zemi. Nejdříve ale ještě jedna malá japonská sněžná vsuvka:

Velkoměstské Sapporo ležící na jihozápadě ostrova Hokkaidó bylo o první víkend listopadu 2016 terčem tlakové níže postupující dále na severovýchod. Nedaleko severovýchodně od této cyklóny se nacházela další oblast nižšího tlaku vzduchu s tím, že nad sousední východní kontinentální Asií seděla tlaková výše. Pro Sapporo to ve výsledku znamenalo příliv chladnějšího vzduchu od severu. Když se k tomu přidala zmiňovaná tlaková níže, bylo výsledkem intenzivní sněžení. A to tak moc, že se zapsalo do dějin – 6. listopad 2016 se díky souvislé sněhové pokrývce o výšce 23 cm stal tím nejzasněženějším dnem raného stádia poslední třetiny meteorologického podzimu. Ladovská zima tu nicméně moc dlouho nevydržela, například už úterý 8. listopadu nabídlo jak déšť, tak i 11 °C v maximu.

Poznámka ze země vycházejícího slunce za námi a teď přímo k věci:

V noci z pátku 11. listopadu na sobotu se nad Indickým oceánem nalézala anticyklóna, která byla dosti otylá – zabírala prostor mezi cca 50 až 130° v. d. a cca 15 až 38° j. š. Vhodnějším vyjádřením jejích proporcí bude zřejmě to, že by k jejímu vyplnění nestačilo ani 100 Českých republik.

Jak už lze ze zeměpisných souřadnic vyvodit, její přední strana zasahovala až nad Západní Austrálii a tím i její metropoli. Perth byl kvůli tomuto rozložení tlakových útvarů během noci od jihozápadu omýván chladnějším oceánským vzduchem s tím, že oblačnosti bylo velmi poskrovnu (převážně skoro jasno) a vítr byl nevýrazný. Vše vyústilo v teplotní rekord:

12. listopadu 2016 v 5:00 hlásil Perth skromných 5,3 °C – v tuto chvíli bylo vyrovnáno stávající totální minimum této čtyřiadvacetihodinovky, jež se zrodilo v sezóně 1971, takže před 45 lety.

Nakonec ale bylo možné říci, že se letošní 12. listopad v rámci Tmin stal tím nejchladnějším 12. listopadem všech sledovaných dob (perthský meteodeník započal psát svůj příběh v roce 1944), a to z toho důvodu, že finální podoba sobotní nejnižší denní teploty činila 5,1 °C.

Odpoledne bylo příjemné – rtuť teploměru dosáhla až na 23,6 °C. O pokoření 39,5 °C z roku 2007 ale mohla pouze a jen snít, stejně jako o překonání 16,5 °C z letopočtu 1976 (nejnižší nejvyšší denní teplota perthského 12. listopadu).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

INSPIRACE PRO ZAHRÁDKÁŘE

Buď jste je ještě neviděli, nebo jste...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (2/2)

Pokračování rozhovoru s Torgeirem Mørkem, profesionálním meteorologem, který žije...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude zataženo, na většině...


REKORDY NA 28. DUBNA

REKORDY NA 28. DUBNA

Na pátek 28. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

STŘEDA A ČTVRTEK PROPRŠÍ

Konec pracovního týdne proprší - počasí v Česku bude...

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

ROZHOVOR: METEOROLOG T. MØRK, ŠPICBERKY (1/2)

Protentokrát je naším hostem pan Torgeir Mørk, profesionální meteorolog,...


REKORDY NA 27. DUBNA

REKORDY NA 27. DUBNA

Na čtvrtek 27. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

KAM NA DOVOLENOU

KAM NA DOVOLENOU

Je pravda, že dnes je éra velkých dobrodružných objevů...

REKORDY NA 26. DUBEN

REKORDY NA 26. DUBEN

Na středu 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...