PŘEDNÍ STRANA TLAKOVÉ VÝŠE SMÁZLA 12. 11. 1971

13.11.2016 9:04 | Autor: redakce

 

 

V Česku? Ne. Na Slovensku? Ne. Jinde v Evropě? Ne. Za Atlantickým oceánem? Ne. Kdesi v Africe? Ne. V Rusku? Ne. V některé další zemi s přídomkem asijská? Ne. V Oceánii? Ne. Tak v Austrálii? Ano.

Ano, potřetí (a už naposledy) v relativně krátkém časovém období se vydáme do hlavního města australského státu, který je přibližně 33,5krát větší než Česká republika, díky čemuž ukrajuje plus mínus 34 % z celkové rozlohy nejmenšího kontinentu na planetě Zemi. Nejdříve ale ještě jedna malá japonská sněžná vsuvka:

Velkoměstské Sapporo ležící na jihozápadě ostrova Hokkaidó bylo o první víkend listopadu 2016 terčem tlakové níže postupující dále na severovýchod. Nedaleko severovýchodně od této cyklóny se nacházela další oblast nižšího tlaku vzduchu s tím, že nad sousední východní kontinentální Asií seděla tlaková výše. Pro Sapporo to ve výsledku znamenalo příliv chladnějšího vzduchu od severu. Když se k tomu přidala zmiňovaná tlaková níže, bylo výsledkem intenzivní sněžení. A to tak moc, že se zapsalo do dějin – 6. listopad 2016 se díky souvislé sněhové pokrývce o výšce 23 cm stal tím nejzasněženějším dnem raného stádia poslední třetiny meteorologického podzimu. Ladovská zima tu nicméně moc dlouho nevydržela, například už úterý 8. listopadu nabídlo jak déšť, tak i 11 °C v maximu.

Poznámka ze země vycházejícího slunce za námi a teď přímo k věci:

V noci z pátku 11. listopadu na sobotu se nad Indickým oceánem nalézala anticyklóna, která byla dosti otylá – zabírala prostor mezi cca 50 až 130° v. d. a cca 15 až 38° j. š. Vhodnějším vyjádřením jejích proporcí bude zřejmě to, že by k jejímu vyplnění nestačilo ani 100 Českých republik.

Jak už lze ze zeměpisných souřadnic vyvodit, její přední strana zasahovala až nad Západní Austrálii a tím i její metropoli. Perth byl kvůli tomuto rozložení tlakových útvarů během noci od jihozápadu omýván chladnějším oceánským vzduchem s tím, že oblačnosti bylo velmi poskrovnu (převážně skoro jasno) a vítr byl nevýrazný. Vše vyústilo v teplotní rekord:

12. listopadu 2016 v 5:00 hlásil Perth skromných 5,3 °C – v tuto chvíli bylo vyrovnáno stávající totální minimum této čtyřiadvacetihodinovky, jež se zrodilo v sezóně 1971, takže před 45 lety.

Nakonec ale bylo možné říci, že se letošní 12. listopad v rámci Tmin stal tím nejchladnějším 12. listopadem všech sledovaných dob (perthský meteodeník započal psát svůj příběh v roce 1944), a to z toho důvodu, že finální podoba sobotní nejnižší denní teploty činila 5,1 °C.

Odpoledne bylo příjemné – rtuť teploměru dosáhla až na 23,6 °C. O pokoření 39,5 °C z roku 2007 ale mohla pouze a jen snít, stejně jako o překonání 16,5 °C z letopočtu 1976 (nejnižší nejvyšší denní teplota perthského 12. listopadu).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...