PŘEDBĚŽNĚ O TEPLU V USA

22.2.2018 8:09 | Autor: Kamil Sojka

Věděli jste, že na půdě Spojených států amerických kromě mnoha jiných žije počasolog-rekordman? V budoucnosti se za ním zkusíme vydat a poptat se co a jak. Nyní k tématu.

Kde byste hledali město zvané Syrakusy?

A) v Chorvatsku

B) v Itálii

C) v Řecku

Takzvaná zlatá střední cesta je i tentokrát správnou odpovědí. Současně je však zavádějící. Syrakusy totiž sídlí také za oceánem, jmenovitě ve středním New Yorku. Byly pojmenovány právě po italských Syrakusech a stejně jako ony jsou domovem pro plus mínus 130 000 lidí (americké jsou o něco lidnatější). Zatímco na východě Sicílie se v kontextu počasovém nic zvláštního neudálo, nedaleko jezera Ontario bodoval jihozápadní vítr.

Newyorské Syrakusy vedou záznamy o projevech troposféry již od letopočtu 1902, takže necelých 120 let. Dosti dlouho platilo, že absolutní maximum 20. února činí 65 stupňů Fahrenheita (18,3 stupně Celsia). Stanoveno bylo v roce 1930, loni tím pádem završilo sedmaosmdesátý rok svého působení. Z toho dále vyplývá, že předevčírem mělo oslavit své osmaosmdesáté narozeniny. Mělo, neoslavilo, milost neznající vítr vanoucí od jihozápadu mu zlomil vaz. Teď vážněji:

Dne 20. 2. 2018 se stát New York ocitl mezi tlakovou níží se středem nad západními Velkými jezery, jež postupovala severovýchodním směrem, a majestátně vzhlížející tlakovou výší s centrem nad Atlantickým oceánem. Svou zadní partií však spravovala vzdušný prostor Floridy, Mississippi, Tennessee a dalších. Právě ona sehrála klíčovou roli v tom, že až k hranicím státu Maine doputoval teplý vzduch pocházející z Karibiku. Pokud bysme, pardon – pokud bychom žili na americkém východním pobřeží, pánové v oblecích majících za sebou synoptické mapy a spol. by nás důkladně zaškolili o tom, že tam i támhle evidovali nový teplotní rekord. Netřeba dodávat, že rekord zcela nekorespondující se zimou (podrobněji později – kvůli časovému posunu).

Středonewyorské Syrakusy by o tom mohly vyprávět, vždyť před 48 hodinami čelily až 69 stupňům Fahrenheita, z našeho úhlu pohledu 21 stupňům Celsia, zásluhou čehož bylo bez debat pokořeno 65 stupňů Fahrenheita (18 stupňů Celsia) z počátku 30. let minulého století.

Závěrem:

Noc z úterý na středu v Syrakusech nešla pod 15,6 °C, přesto 7,2 °C z roku 1997 (nejvyšší denní minimum pro 21. únor) zdoláno nebylo. Proč? Změna vzdušných mas – v 10 hodin 21,7 °C, ve 13 hodin 6,7 °C. Ale pozor, protože teplota vzduchu tečovala až 23,9 °C, padlo 18,3 °C ze sezóny 1997.

Extrémně teplo bylo i v New York City – ve 13 hodin 23,3 °C, 20,0 °C z ročníku 1953 nemělo šanci.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...

REKORDY NA 20. BŘEZEN

REKORDY NA 20. BŘEZEN

Na úterý 20. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V úterý bude oblačno až zataženo,...


O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...