PŘEDBĚŽNĚ: JAKÝ BYL LETOŠNÍ SRPEN?

3.9.2012 20:00 | Autor: redakce

Po vyhodnocení 34 profesionálních stanic ČHMÚ byl letošní srpen na našem území teplotně dosti nadprůměrný, srážkově průměrný a doba slunečního svitu byla slabě nadprůměrná. 

Průměrná srpnová měsíční teplota 18,4°C. byla o +2°C. vyšší než je dlouhodobý srpnový normál. Ovšem jak místní tak i rozdíly v jednotlivých obdobích byly značné. Na příklad v Brně byla průměrná srpnová měsíční teplota nad normálem o +3,3°C, a v Liberci jen +1,5°C. V této oblasti severních Čech měli dokonce v období od 8.8. do 15.8. po celý týden podzim, neboť průměrná denní teplota (za 24 hod.) se pohybovala od 11,2°C. do 14,7°C., což jsou hodnoty vyloženě podzimní. Naopak ve Strážnici na JV Moravě měli v srpnu 13 tropických dnů s teplotou nad30°C., při čemž tu normálně bývají jen 3 až4 aza celé teplé období jich tam mívají9. Anesmíme zapomenout na opravdu historickou událost. 20. srpen byl absolutně nejteplejším dnem od začátku měření teploty vzduchu na našem území. V Dobřichovicích naměřili kolem 16. hodiny našeho letního středoevropského času maximální teplotu 40,4°C., čím byl o 0,2°C. překonán rekord z konce července v roce 1983, kdy v Uhříněvsi naměřili maximum 40,2°C. Hodnotu slabě přes40°C. naměřili i na několika dalších  místech a teplotní rekordy k tomuto datu padly na většině meteorologických stanic, včetně pražského Klementina, s téměř dvě stě padesátiletou teplotní řadou! Tam naměřili přes36°C. a tím byl překonán rekord 34,6°C. z roku 1943. 

V srpnu u nás spadlo v průměru asi85 mmsrážek, což je asi od 9% více, než je dlouhodobý normál. Bylo to ale pouze zásluhou bouřek v prvním srpnovém týdnu a asi čtyř dnů v poslední srpnové dekádě.  Na příklad v Ondřejově naměřili dne 2.8.64 mma v Liberci dne 30.8.56 mmsrážek. V šestnácti dnech pak u nás spadlo vždy je pár mm a v sedmi dnech pak ani nekáplo, zejména uprostřed měsíce.

Slunce u nás v srpnu svítilo v průměru asi 240 hodin, tedy téměř 7 ¾ hodiny denně, což je 112% normálu. V devíti dnech byla průměrná doba svitu větší než 10 hodin denně a pouze v posledním srpnovém dni se slunce ani neukázalo!

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...


KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...


ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

ČTVRTEČNÍ PROLOMENÍ KVĚTNOVÝCH LIMITŮ (°C)

Předevčírem bylo ve východoasijském Ulan-Ude naměřeno 30,8 °C –...

BUDETE TOMU VĚŘIT?

BUDETE TOMU VĚŘIT?

V medicínských kruzích se poslední dobou objevuje nové téma...

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

STŘEDEČNÍ VYLETNĚNÝ ANGLICKÝ LONDÝN

Hlavním režisérem středečního počasí byla tlaková výše – jak...