PŘED 37 LETY BYLO V LAS VEGAS 46°C

31.7.2015 7:22 | Autor: redakce

 

 

Červenec roku 1984 se v nevadském Las Vegas, v ráji těch, co nevědí co s bankovkami a mincemi, stal jedním z historicky nejmokřejších – za všech jeho 744 hodin vykapalo z oblaků něco málo přes 60 000 ml vody (63 litrů, z toho 35 litrů napršelo jen za jeden den). Dlouhodobou srážkovou normou pro lasvegasský sedmý měsíc je plus mínus 10 litrů deště, většinou ale prší méně – třeba v letošním červenci svlažilo Las Vegas celkem 5 litrů vody (do 30.7.) a taková loňská druhá třetina kalendářního léta donesla do Las Vegas dohromady necelých 6 litrů vody. Například červenec roku 1940 nechal největší město Nevady zcela na suchu.

Las Vegas obecně nijak zvlášť vlhké není (tento fakt se nevztahuje na slzní žlázy smolařů ve zdejších kasinech apod.), neboť je situováno v pouštním podnebí. Tato skutečnost je dobře patrná také na relativní vlhkosti vzduchu – v ročním průměru jde o 31%, v rámci léta (červen – srpen) pak o 21%. V periodě od 1. června do 30. července 2015 činila průměrná relativní vlhkost vzduchu 17%, před rokem to ve shodném časovém úseku bylo 16% a před 10 lety se stejně jako letos jednalo o 17%, přičte-li se však k tomu zbylých 32 dnů, tj. 31. červenec až 31. srpen 2005, tak bylo průměrnou relativní vlhkostí vzduchu neabnormálních 21%.

Počet čtyřiadvacetihodinovek, ve kterých lze zpozorovat dešťovou kapku, se v ročním součtu motá okolo 40, drtivá většina roku tím pádem bývá naprosto suchá (až na vzácné a ojedinělé výjimky spíše celý rok vzhledem k zanedbatelnosti srážek). Sem tam se v Las Vegas zjeví i mlha – v rámci dvanáctiměsíčního průměru jde o 4 dny.

Ve středu 17. prosince letopočtu 2008 se české nejvyšší odpolední teploty pohybovaly povětšinou kolem 4 až 8°C a mnohdy také slabě zapršelo – v nížinách nebylo po sněhu ani památky (ani v horských oblastech nebyla situace zrovna dvakrát růžová). V subtropicko-pouštním Las Vegas, které je pravda z českého pohledu umístěno ve středních až vyšších polohách (± 600 m.n.m.), na tom byli o něco lépe – teplota vzduchu se po celý den držela mezi 0 až 4°C a k tomu byly hlášeny srážky – celkový úhrn činil bezmála 19 mm. Teploty sice nebyly záporné, avšak zásluhou intenzity srážek se v Las Vegas dokázala dočasně utvořit souvislá sněhová pokrývka, která v maximech sahala k 5 až 7 cm. V roce 1909 ale prý v Las Vegas leželo až 30 cm sněhu.

V přítomné době této lokalitě invaze sněhových vloček rozhodně nehrozí – v noci ze středy 28. července na čtvrtek 30. července neklesla lasvegasská rtuť teploměru pod 30°C a v polovině pracovního týdne bylo naměřeno až 40.0°C (osmá Celsiova čtyřicítka tohoto července).

V pátek očekává několikasettisícové Las Vegas nanejvýš 38 až 41°C, neměl by tak být ohrožen 31. červenec z ročníku 1978, který nabídl až 46.1°C. Rekord v té době padl i o den dříve, když se v neděli 30.7.1978 vzduch prohřál až na 45.6°C. Stejný rok se poté ještě zapsal do historie 6. srpna (45.6°C) a 8. srpna (45.6°C).

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...


KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...