POST-TROPICKÁ CYKLÓNA, ŽIVÁ NOČNÍ SPOLEČNICE

10.10.2016 8:42 | Autor: Jan Horák

Jiný den rovná se jiný příběh. Ale i jiná noc rovná se jiná historka. Norfolk, spolu s aglomerací více než jednaapůlmilionové městečko mající trvalý pobyt na území jihovýchodní Virginie, by s tímto tvrzením mohl více než souhlasit – o druhém víkendu října 2016 rozhodně.

Od pátečního večera do sobotního rána provázelo Norfolk poměrně příjemné podzimní počasí – povětšinou skoro jasno až polojasno, k tomu nanejvýš mírný vítr o rychlosti do 25 km/h a teploty s ohledem na čas permanentně tropické – v minimu 22,8 °C. Jinými slovy ideální troposférické podmínky pro pobyt venku, ať už na zahradě u grilu či kdekoliv jinde. To by však na obzoru nesměl být jeden v uvozovkách menší problém – Matthew, slábnoucí, avšak i tak stále silný hurikán.

Ten se v neděli v 10 hodin SELČ svým středem nacházel právě u Norfolku, přesněji u severokarolínského mysu Hatteras a jeho přilehlého okolí. Hurikán, tedy vlastně správně řečeno post-tropická cyklóna Matthew přitom produkovala vítr o rychlosti okolo 120 km/h, z pohledu Saffir-Simpsonovy stupnice byla tím pádem někde na pomezí hurikánu a tropické bouře.

Během sobotního jitra v Norfolku začala rychle přibývat oblačnost – Matthew přichází. Krátce na to se kvapně rozpohybovaly anemometry. Od sobotního večera do nedělního rána bylo v Norfolku zataženo, ale především velmi větrno a deštivo.

V období od 8. 10. 2016 17:00 do 9. 10. 2016 5:00 (tj. za 12 hodin) zde napršelo úctyhodných takřka 230 mm srážek, což odpovídá přibližně 5,5násobku toho, co obdržela Praha-Libuš za celý týden, konkrétně od 3. 10. 2016 0:00 do 9. 10. 2015 15:00. A co se větru týče, ten dosahoval v nárazech rychlosti až okolo 100 km/h, povětšinou ale 75 až 90 km/h.

Matthew samozřejmě v noci ze soboty na neděli doprovázel také řadu jiných míst, nicméně právě Norfolk patřil k těm jeho v uvozovkách nejoblíbenějším – například v oblasti tisícového společenství Wattsville (cca 150 km severovýchodně od Norfolku) byly poryvy větru v průměru o 30 km/h mírnější s tím, že množství dodané dešťové vody bylo při srovnání s Norfolkem zhruba poloviční. Podíváme-li se třeba na údobí od 8. 10. 2016 14:00 do 8. 10. 2016 20:00, zjistíme, že norfolkský úhrn srážek činil 100 mm, kdežto ten wattsvillský pouze 28 mm.

Východní pobřeží Spojených států, které o denní světlo postrádající polovině víkendu čelilo post-tropické cyklóně Matthew, zaznamenalo nejčastěji 50 až 150 mm srážek, přičemž tempo nárazů větru se motalo v sousedství 50 až 90 km/h.

Zároveň je vidno, že tropické cyklóny jsou opravdu špatně čitelné – původně se zdálo, že Matthew bude zatlačen zpět nad slané vody Atlantiku mezi Jižní a Severní Karolínou a Bahamskými ostrovy. Nakonec tedy zvolil trochu jinou cestu. Do Evropy by jakožto pozůstalá tlaková níže ale stejně dorazit neměl…

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

VE STŘEDU ODPOLEDNE SLUNEČNO

Středa nás opět přivítala mrazivým ránem a také novou sněhovou...

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

LETOŠNÍ PRVNÍ TROPICKÁ NOC V TALLAHASSEE

Začátkem tohoto roku se noční Tallahassee tvářilo poněkud nevyrovnaně,...

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

ÚTERNÍ BULHARSKO BULHARSKEM DVOU TVÁŘÍ

Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března...


REKORDY NA 22. BŘEZEN

REKORDY NA 22. BŘEZEN

Na čtvrtek 22. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno,...

REKORDY NA 21. BŘEZEN

REKORDY NA 21. BŘEZEN

Na středu 21. března připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


45 °C V ROEBOURNE

45 °C V ROEBOURNE

V pondělí 19. 3. 2018 bylo v Roebourne, malinkém...

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

NÍZKOST DENNÍCH MAXIM

Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal...

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

FOTOGRAFIE: SILNÝ VÍTR ZPŮSOBIL NA MORAVĚ ZNAČNÉ ŠKODY

Meteorologická prognóza se vyplnila, víkendové počasí mělo opravdu mnoho...