PONDĚLNÍ CYKLONÁLNÍ DIKTATURA

25.7.2017 5:55 | Autor: Kamil Sojka

Húsafell na západě Islandu (cca 70 km východně od Atlantiku) včera ve 13:00 hlásil 23 °C, zatímco Praha-Libuš pouze 19 °C. Dále například v kaňonu zvaném Ásbyrgi (cca 2 660 km severozápadně od Brna) bylo ve 14:00 naměřeno 22 °C, kdežto třeba v Čáslavi jen 17 °C. Metropole Moravy, jmenovitě část zvaná Tuřany, nějakých 120 minut po pondělním poledni hovořila o 22 °C, přesněji o 22,1 °C, takže disponovala fakticky identickými teplotními podmínkami jako jihovýchodní okolí severského Akureyri, kde teploměr taktéž informoval o 22 °C, konkrétněji o 21,9 °C. Avšak kdyby jenom Island, taková severoruská Vorkuta například v 15:00 zaznamenala 29,3 °C – o těchto hodnotách bylo v Česku kvůli cyklonální diktatuře možné leda tak snít. Pro někoho bohužel, pro jiného bohudík – zkrátka podle počasového gusta.

Děkujeme, cyklóno, že i v tom Skotsku se lidé měli lépe (hůře) než v České republice.

Ne, nyní už o teplotách řeč není, teď se pro změnu bavíme o oblačnosti a s ní souvisejících srážkách. Nejsevernější země Spojeného království je proslulá svými (možná až přehnanými) sympatiemi k „ocelovému“ nádechu oblohy a dešťovým kapkám. Nicméně čas od času se i to skotské zákoutí troposféry rozhodne pro zdánlivě nekonečné modré moře obohacené o zlatavý třpyt (tj. jasno až skoro jasno).

A právě na startu tohoto týdne tomu takto bylo – zatímco většina Skotska (a Irska, Severního Irska a Walesu) nabízela nanejvýš slunné počasí a o „srážkovou činnost“ se starali jen přeplnění opeřenci, v evropském srdci bylo od Aše až po Karvinou oblačno až zataženo, spíše to druhé. A pršelo, někde více, jinde méně.

Příkladem v 17:00 naše radary říkaly, že prší na cca 80 % území. Samozřejmě, jako obvykle, ne všude, kde byla na radarových odrazech modrá či zelená barva, byly potřeba deštníky. Přesto mnoho deštěm nepoznaných oblastí nebylo. Poměrně dost štědrý srážkový úhrn byl mezi 0:00 až 17:00 evidován v Novohradských horách – v Pohorské Vsi 44 mm, ve Starých Hutích 38 mm. A nedaleká plus mínus osmitisícová Třeboň se v prvních sedmnácti hodinách pondělního dne dočkala 35 mm. Skotské úhrny srážek byly zcela překvapivě nulové, takže kdo toužil po slunci, mohl trochu paradoxně vyrazit právě do Skotska. Ale ne do toho (severo)východního, kde se ve velkém prosazovala oblačnost nevysokých pater.

 

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...


NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...