PODZIM SE OZÝVÁ

22.9.2016 9:04 | Autor: redakce

 

 

V noci z úterý na středu ve střední Evropě (i jinde) pokračoval příliv chladnějšího vzduchu od severovýchodu, a to především zásluhou tlakové výše se středem nad Skandinávií. Středeční jitro tak bylo stejně jako to úterní více osvěžující, alespoň vůči ránům předchozím.

21. září se v Česku vlastně postaralo o vůbec nejnižší teplotu první třetiny podzimu – řeč je nyní samozřejmě o neděli 21. září 1997, nikoliv o středě 21. září 2016. Také tehdy počasí ovlivňovala paní anticyklóna, jen byla orientována trochu jinak – přímo nad Českem. A předtím, než se přesunula nad jediný česky hovořící národ Evropy, stihla vyexpedovat méně teplý vzduch od severozápadu.

Šumavská Horská Kvilda tenkrát vychladla až na -10,5 °C, čímž mimo jiné překonala totální zářijové minimum ruské Moskvy (-8,5 °C, 29. září 1881). Ještě větší zima však byla na šumavské Jizerní slati, zde rtuť teploměru poklesla až na -11,8 °C. V Moskvě se vskutku svěží 21. září odehrálo v roce 1881 v podobě -4,5 °C. Pravdou nicméně, že mezi nížinatou metropolí Ruska a mrazy oblíbenými zákoutími Šumavy je poněkud rozdíl.

-5 °C, tak vypadal jeden z nejzářivějších výsledků této středy. Opět se jednalo o pohoří obohacené o Lipenskou přehradu, jmenovitě o Březník. Nebyl ale sám, na úroveň -5 °C se dostala také nedaleká Modrava. Úterní ráno tu přitom vůbec mrazivé nebylo, Březník zůstal na či nad 5 °C, Modrava taktéž. Rozdíl tedy nějakých 10 °C. A to už je znát. Lednice by mohly být protikladem, vždyť se tu vstup do poloviny tohoto pracovního týdne prezentoval teplotami okolo 12 až 13 °C (v úterý pokles na 10 °C).

Nejvyšší bod Česka – Sněžka – byl na startu středy o poznání teplejší. Vzhledem ke 100% relativní vlhkosti vzduchu, viditelnosti pod 100 m a dešťovým kapkám se tomu ale asi nelze moc divit – po ránu okolo 3 °C. O 24 hodin dříve tu mrzlo – v minimu -0,7 °C, dopoledne následně až -1,4 °C.

Siedlce aneb cca osmdesátitisícové město ležící v nížinách (cca 150 m n. m.) na východě Polska (plus mínus 90 km východně od Varšavy). Tady byl v úterý pozorován první závan podzimu – teplota vzduchu slétla až na -0,4 °C. Jednalo se dokonce o nejchladnější 20. září třetího tisíciletí, na 2. místo bylo sesazeno úterý 20. září 2005 a jeho 0,7 °C. Poslední mrazový den se tu odehrál v sobotu 23. dubna v podobě minimálních -2,2 °C.

Středeční Tmin byla v Siedlcích již vyšší, byla totiž rovna 1,8 °C. Avšak i tak šlo o nejstudenější 21. září právě probíhajícího milénia, na 2. příčku díky tomu sestoupil pátek 21. září 2012 a jeho 2,0 °C.

21. září možná ne, ale 20. září Siedlce v rámci teplotního dna překonaly i samotný sever kontinentálního Ruska, kterým je Čeljuskinův mys – ten při mrholení a západním větru s nárazy o rychlosti přes 70 km/h nešel pod 1 °C, po většinu noci a jitra setrval na 2 °C a více. Loni byla situace opačná, Čeljuskinův mys zvítězil v poměru -3,7 °C ku 9,2 °C.

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

O SLOVO SE ZAČNE HLÁSIT JARO

V pondělí bude oblačno až zataženo, ojediněle sněhové přeháňky. Jen...

REKORDY NA 19. BŘEZNA

REKORDY NA 19. BŘEZNA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

V SEVŘENÍ ZIMY

V SEVŘENÍ ZIMY

Pomineme-li prvních 60 minut dne, tak ani v...


DRAUPNER 1995

DRAUPNER 1995

Psal se pátek 12. května 1972, když v...

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

VAŠE FOTOGRAFIE: V ČESKU NASNĚŽILO, PODÍVEJTE SE!

Teploty pod bodem mrazu, nová sněhová pokrývka a místy...

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

VÍKENDOVÉ POČASÍ: SILNÝ VÍTR, SNÍH A SNĚHOVÉ JAZYKY.

Zatím co minulý týden šplhaly teploty přes +15°C, dnes...


NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

NEJPOZDNĚJŠÍCH 0,6 °C VE FLORIDSKÉM VERO BEACH

Na jihu floridského východního pobřeží, asi 110 km...

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

NEJ(NE)VYDAŘENĚJŠÍ KONCE ZIMNÍCH SEZÓN

V úterý 20. 3. 2018 okolo 17:15 nastane...

REKORDY NA 18. BŘEZNA

REKORDY NA 18. BŘEZNA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...