POČASÍ V ROCE 2014

5.1.2014 16:09 | Autor: redakce

Počasí v roce 2014

Ani v 21. století neumíme „předpovědět“ počasí na delší časové období delší než je několik dnů či týdnů. Navíc úspěšnost předpovědí na delší časové období než je 10 dnů rychle klesá.
To, jaké počasí přinese rok 2014, zda plné teplotních extrémů, nebezpečných meteorologických jevů nebo naopak bez větších výkyvů, povodní, orkánů, to opravdu nikdo neví. Počasí podle pranostik:
Naši předci se často upínali k pranostikám, které jim pomáhaly plánovat zemědělské práce, na kterých byli závislí.
Leden až březen – nejchladnější období roku – náledí, ledovka, zmrazky, nebezpečí na silnicích
O období od 4. do 7. ledna hovořili naši předci jako o Tříkrálovém oteplení, které letos lze potvrdit – první lednový víkend přinese v odpoledních maximech až +9 °C. Zřejmě nás čeká teplý charakter počasí až do poloviny ledna.

Období od 19.-29. ledna se nazývá tzv. Fabiánskou zimou, kdy s pravděpodobností až 65 % přichází krutá zima. Následuje Hromniční obleva na přelomu ledna a února, která je spojena s výraznějším prodlužováním dne. Zimní charakter počasí se pak ještě vrací před sv. Valentýnem v období od 5. do 14. února. Ta na krátko pomíjí tzv. Matějskou oblevou na konci února a poslední záchvěv zimy naši předci označili jako Řehořská zima v období druhé a třetí březnové dekády.

Duben až červen – proměnlivé počasí, hodně srážek, ranní mrazíky
Dubnové počasí je zasvěcené aprílovému charakteru počasí – tj. rychle se střídání slunečných a zatažených dnů se srážkami, teplejšími a chladnějšími dny. Chladnější dny přichází zejména na počátku dubna. Typicky jarním měsícem je květen, kdy bývají teplé dny přerušeny pouze tzv. ledovými muži (10.-14.5.), kteří se v Evropě střední vyskytují až s 75% úspěšností a přinášejí ochlazení a většinou i vydatnější srážky.
Měsíc červen je hojně spojen s bouřkovou činností a po sv. Medardovi tj. 8. června, který je spojen s tzv. Vítskými dešti v období od 6.6. -18.6. nastupuje do konce měsíce sušší charakter počasí.
Červenec až září – období bohaté na bouřky, přívalové deště, krupobití
Také první polovina července bývá poměrně deštivá, ve znamení tzv. Prokopských dešťů, jako stabilní a horké období je označeno období Anenského tepla od 24.7.-2.8., další slunečný a stabilní úsek prázdnin následuje v jeho závěru tj. od 19.srpna a je nazýváno Bartolomějským létem.
Jilské ochlazení na počátku září dává tušit, že je skoro po létě, to se ještě přechodně vrací kolem svátku sv. Marie tj. 12.9. Konec září je spojován se svátkem sv. Václava a babím létem, tedy slunečnými dny, které se vyznačují velkými teplotními rozdíly v ranních minimech a odpoledních maximech.
Říjen až prosinec – období babího léta, první sněhové vločky
Začátek října je spojen s Havelským ochlazením, které plynně přechází v Šimonská chladna v jeho druhé polovině.
Také listopad se vyznačuje svými nejchladnějšími úseky tzv. Martinsko-Kateřinskými chladny v období od 10.-27. listopadu. To se už většinou první sněžení vyskytuje i v nížinách a na silnicích se vyskytují první nebezpečné jevy v podobě náledí, zmrazků a sněhových jazyků.
Zimní ráz počasí střídá Ondřejsko-Mikulášská obleva od 28.11.-7. prosince a sněžení se mění v déšť. Po chladnějším rázu počasí ve druhé prosincové dekádě ale většinou nastupuje předvánoční obleva v období od 22. – 28.12. a zima se vrací až v úplném závěru roku.
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 26. DUBEN

Na čtvrtek 26. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující...

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

„VODNÍ“ SOPKA UNZEN

Instalovat meteorologickou stanici přímo na úbočí (nebo dokonce vrchol)...

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

SNÍH MILUJÍCÍ BILLINGS

Přestože poloha rtutí teploměrů jaro trochu připomínala, až půlmetr...


VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

VYDATNĚJŠÍ DÉŠŤ V KOREJI

V první polovině úterý 24. 4. 2018 se nad...

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

TEPLOMILNÍ CHORVATÉ

O Balkánský poloostrov se pondělní studená fronta, jež sama...

REKORDY NA 25. DUBEN

REKORDY NA 25. DUBEN

Na středu 25. dubna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...


VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ Ve středu bude polojasno až skoro...

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

PONDĚLÍ ZAHROZÍ BOUŘKAMI

Počasí u nás bude během pondělí ovlivňovat studená fronta,...

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

HOREČKA NEDĚLNÍHO JITRA

Česko má vskutku dobrý smysl pro meteorologický humor –...