POBLÍŽ ITALSKÉ FLORENCIE NAPADLO TROCHU SNĚHU

30.11.2016 8:06 | Autor: redakce

V italské Florencii (plus mínus 40 m n. m.) se kolem úterní 7. hodiny dočkali narození nejnižší denní teploty v podobě skromných 3,2 °C. O zhruba 1 500 m výše (tj. v hladině 850 hPa) bylo, alespoň dle odhadů modelu GFS, o nějakých 8 °C chladněji. Nulová izoterma k tomu měla být někde v okruhu 500 m n. m. Pokud by za těchto teplotních podmínek do Florencie dorazily vydatné srážky, s nejvyšší pravděpodobností by byly ryze sněhové. Tak tomu ale samozřejmě nebylo, ani nemohlo – v tlakové výši obvykle moc srážek k vidění nebývá.

V horách ležících severně od Florencie už ale sněžení hlášeno bylo. Tím se dostáváme k tvrzení, že poblíž italské Florencie napadlo trochu sněhu. Ano, řeč je o hoře Mt. Cimone nacházející se v severní partii protáhlých italských Apenin.

V úterý v 9 hodin tady barometr hovořil o 777 hPa (jsme v nadmořské výšce přes 2 000 m n. m.) s tím, že teplota vzduchu odpovídala -8 °C a že byla trochu mlha, což bylo možné vyčíst i ze záběrů z družice Meteosat. Na zemi k tomu ležely 3 cm sněhu – o nějakých 12 hodin dříve tu nebylo nic.

Sněhánka se na Mt. Cimone uskutečnila v pondělí večer při teplotách kolem -5 °C. Srážkoměr poinformoval o tom, že celkový srážkový úhrn činil 3 mm. V tomto případě zdá se platilo, že 1 mm srážek = 1 cm sněhu.

Loňský 29. listopad na tomto vrcholu Itálie možná tak mrazivý jako letos nebyl (v minimu -2,4 °C, v maximu 1,4 °C), na druhou stranu se však mohl chlubit větším množstvím sněhu – ráno až 7 cm. Přes den ho následně kvůli decentně kladným teplotám pár desítek mm ubylo.

V sobotu 29. listopadu 2014 byla hora Mt. Cimone zimou neposkvrněna. Denní minimum odpovídalo 2,6 °C, nešlo tím pádem ani o den mrazový. Denní maximum pak bylo rovno 4,2 °C. Srážky žádné, sníh rovněž nikde, zato celodenní přítomnost nevysoké oblačnosti a s tím související mlhy byla nepřehlédnutelná. Proto asi nepřekvapí relativní vlhkost vzduchu, která se zdržovala u 100 %.

Zmínka o zmiňovaných nově napadlých 3 cm sněhu může na první pohled zavánět tím, že šlo o zdejší první závan nadcházející zimy. Ne nešlo. Popravdě se nejednalo o nic zvláštního. Počasí je ale zajímavé i když neláme historii, tak proč se jen tak pro zajímavost nezmínit?

Prozatímním (asi i finálním) sněžným maximem na Mt. Cimone (ve smyslu období od 1. září do 30. listopadu) je 15 cm z konce první poloviny poslední třetiny meteorologického podzimu 2016. Loni to tu bylo horší, výška sněhu se tehdy zastavila už někde na 8 cm (22. listopad). V podstatě to samé platilo také předloni, když tu v období od 1. září do 30. listopadu neleželo více než 10 cm sněhu. A předpředloni to naopak bylo lepší, v posledním listopadovém týdnu zde leželo čtvrt metru sněhu.

Kamil Sojka
Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

PÁTÝ TEPLOTNÍ REKORD V DNĚPROPETROVSKU

Střední Evropa v čele s Českou republikou se...

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

HOUSTON: ROK 2017 BUDE NEJDEŠTIVĚJŠÍM V HISTORII

Roční úhrny srážek jsou v texaském Houstonu se...

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

REKORDY NA 22. ZÁŘÍ

Na pátek 22. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


VÍKEND PROPRŠÍ

VÍKEND PROPRŠÍ

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Na severovýchodě...

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

VE STŘEDU POČÍTEJTE S ROZDÍLY

Počítejte s obrovskými rozdíly v počasí nad Evropou. Západ Evropy...

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

REKORDY NA 21. ZÁŘÍ

Na čtvrtek 21. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

NEKLID V POINTE-À-PITRE (GUADELOUPE, FRANCIE)

Průměrný úhrn srážek v září je v Pointe-à-Pitre...

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

KARLOVARSKÁ TEPLOTNÍ KŘIVKA SLÉTLA POD 0,7 °C

V sestupném smyslu – hranice 0,7 °C byla...

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...