PO REKORDU ZA 60 MINUT PROPAD O 12 °C (SYDNEY)

1.2.2017 10:52 | Autor: Jan Horák

Meteorologové a meteoroložky měli pravdu – jak s tím, že se někde v Česku navzdory teplotám hlouběji pod bodem mrazu budou namísto sněhových vloček konat dešťové kapky, tak také v tom, že Sydney, největší město Austrálie (a Nového Jižního Walesu), na sklonku první dvanáctiny tohoto letopočtu s velkou pravděpodobností překoná denní teplotní rekord ze 70. let 20. století.

Před příchodem února se velkoměstské Sydney ocitlo v podstatě na rozhraní třech tlakových útvarů. Jednoduše řečeno šlo o brázdu nízkého tlaku vzduchu vklíněnou mezi dvě oblasti vysokého tlaku vzduchu. Možná tedy nepřekvapí, že směr větru byl poněkud roztěkaný, jinak řečeno proměnlivý. To hlavní a tím pádem i nejzajímavější se odehrálo okolo oběda, přesněji mezi 10:00 až 12:00.

Úterní dopoledne se v Sydney neslo v duchu západního až severozápadního proudění, o což se postarala vzájemná spolupráce přední strany brázdy nízkého tlaku vzduchu a zadní strany oblasti vysokého tlaku vzduchu. Do metropole Nového Jižního Walesu tak proudil teplý a suchý kontinentální vzduch ze sousedního Queenslandu. Aby se ale do Sydney dostal, musel samozřejmě přelézt Velké předělové pohoří. Přelezl. A hned poté, co podal meteodějiny přepisující výkon, ho vystřídalo vlažnější jižní až jihovýchodní oceánské proudění spjaté s druhou oblastí vysoké tlaku vzduchu, resp. s jejím výběžkem. To místním i turistům dopřálo decentní teplotní šok.

Teorie za námi, teď k praxi:

Někdy ve 3 hodiny a 30 minut se v Sydney zrodila nejnižší teplota letošní poslední lednové noci, činila tropických 25,4 °C (takto teplá noc z 30. 1. na 31. 1. se dosud nekonala).

V 8 hodin sydneyský teploměr hovořil o 33,2 °C a o 60 minut později už informoval o 36,6 °C – v tuto chvíli již bylo tak nějak jasné, že stávající totální maximum závěrečné lednové čtyřiadvacetihodinovky nepřežije.

V 11 hodin bylo v Sydney 38,5 °C – dosud památných (rekordních) 36,8 °C ze středy 31. 1. 1973 upadlo do zapomnění.

O nejvyšší denní teplotu úterý 31. 1. 2017 se nicméně nekonalo, v sousedství 11. hodiny totiž sydneyská teplotní křivka kulminovala až na 39,4 °C. Předchozí nejlepší výkon 62. dne australského léta byl tak vylepšen (překonán) o 2,6 °C.

Po dosažení 39,4 °C se vítr kvůli anticyklonálnímu výběžku přicházejícímu od jihozápadu začal stáčet k jihu až jihovýchodu, díky čemuž se začalo velmi rychle ochlazovat – cca 3 600 sekund po naměření rekordních 39,4 °C se rtuť teploměru nalézala na 27,5 °C. Čili za nějakou hodinu pokles o 11,9 °C.

Kamil Sojka

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

REKORDY NA 23. ŘÍJEN

Na pondělí 23. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pondělí bude oblačno až zataženo,...

ZIMA NA SEVERU EVROPY

ZIMA NA SEVERU EVROPY

Severní a severovýchodní Evropa se včera tvářila zimně, nejvíce...


REKORDY NA 22. ŘÍJEN

REKORDY NA 22. ŘÍJEN

Na neděli 22. října připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O VÍKENDU UŽ S DEŠNÍKEM

O víkendu už začneme sluneční brýle vyměňovat za deštníky. Počasí...

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

POTŘETÍ LÉTO V SEGEDÍNĚ

Včera, předevčírem i předpředevčírem se v maďarském Segedíně, jehož...


REKORDY NA 21. ŘÍJEN

REKORDY NA 21. ŘÍJEN

Na sobotu 21. října připadají z měření Praha-Klementinum následující...

PROMOČENÝ BUNDABERG

PROMOČENÝ BUNDABERG

Střední úhrn srážek za měsíc říjen je v Bundabergu...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V pátek bude jasno až polojasno,...