PLAVECKÝ BAZÉN V HÖFNU JE TÉŽ POD PRŮMĚREM

12.8.2015 9:10 | Autor: Jan Horák

V Česku bude letošní léto cokoliv, jen ne teplotně podprůměrné a zvláště to pak asi bude platit pro srpen (za předpokladu, že ve své poslední fázi nevstoupí do těžkého podnormálu). Za nějakou tu chladnější vlnu by asi po dlouhých supertropických dnech byl leckterý Čech velice rád, v tomto ohledu to však zatím moc dobře nevypadá. Ochlazení společně se srážkami by měl nabídnout víkend, jak moc výrazné a dlouhé bude je ale momentálně nejisté. Jistotu méně vyhřátého počasí nabízí třeba Island, který na rozdíl od České republiky hlásí teplotně slabé léto.

V Akureyri, největším městě severního Islandu, bylo léto 2014 tím nejteplejším za posledních více než 65 let. O to více by asi jen málokdo předpokládal, že se letošní letní sezóna ponese ve zcela opačném duchu – je nejmírnější od roku 1981. V období od 1. června do 10. srpna roku 2015 činila průměrná teplota vzduchu v Akureyri necelých 9°C (maximum 20.5°C, minimum 0.5°C), loni to ve shodném časovém úseku bylo 12°C (maximum 21.5°C, minimum 3.0°C). Denní teplotní strop o alespoň 20.0°C byl v Akureyri mezi 1. červnem až 10. srpnem letopočtu 2014 zaznamenán celkem 5 krát a denní maximum činicí 18.0 až 19.9°C bylo naměřeno dohromady 13 krát. V tomto roce se v Akureyri v periodě od 1. června do 10. srpna objevilo maximum o nejméně 20.0°C pouze 1 krát (v pátek 26. června až 20.5°C) a nejvyšší denní hodnota nacházející se v rozpětí 18.0 až 19.9°C byla hlášena jen 2 krát, takže oproti ročníku 2014 znatelný rozdíl.

V jihovýchodní části ostrovního Islandu lze nalézt město zvané Höfn, ve kterém trvale pobývá něco kolem 2 000 Islanďanů. Přestože tato lokalita není zrovna největší, tak místním i turistům nabízí poměrně pěkný a kvalitní prostor k plavání, a to i s tobogány – velký plavecký bazén je dlouhý 25 metrů. Stejně jako ostatní islandské nezastřešené vodní plochy je i tato termální, takže je možné v ní pobývat také při chumelenicích (pro nejedno Středoevropana jde o velmi nevšední zážitek).

Zatímco voda v bazénu má teplotu stálou, tak vzduch už nikoliv. Meteorologické léto 2014 jako celek doneslo ke koupališti v Höfnu v součtu 11°C s tím, že do 10. srpna to bylo 12°C. Letošní kalendářní léto si během svých prvních 71 dnů připsalo podobně jako v Akureyri 9°C, takže rovněž v této části Islandu je větší zima než před rokem.

Nejteplejším dnem v epoše začínající v neděli 1. června a končící v neděli 10. srpna 2014 byla středa 18. června, která Islanďanům i návštěvníkům z cizích zemí dopřála až 18.5°C (ve čtvrtek 18. června 2015 zavítala rtuť teploměru až k 16°C), naopak tím nejméně teplým dnem (ve smyslu nejnižších hodnot) byla sobota 2. srpna, jež slevila až na 4.8°C (v neděli 2. srpna 2015 se konal pokles na 8.0°C).

Nejvíce příjemnou čtyřiadvacetihodinovkou éry počínající v pondělí 1. června a finišující v pondělí 10. srpna 2015 byla kromě citovaného čtvrtka 18. června středa 5. srpna, neboť přinesla až 15.0°C.

V nejbližších dnech bylo mělo plavecký bazén v Höfnu i okolí provázet hodně oblačnosti s příležitostným deštěm a nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat okolo skromných 9 až 12°C.

Kamil SOJKA

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí zde: ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

VÍKEND VE ZNAMENÍ ZIMY

Třetí lednový víkend přinese pravý zimní charakter počasí – počítejte...

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ FLORIDY CÍLEM OSOBITÉHO MRAZU

Zápornějším teplotám se do Česka pořád nechce a ani...

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

BOLUNGARVÍKOVA PŮLMETROVÁ POKRÝVKA

Tlaková níže, která v průběhu včerejšího dne cupitala z...


REKORDY NA 20. LEDEN

REKORDY NA 20. LEDEN

Na sobotu 20. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude oblačno až zataženo,...

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

ČESKO ZASÁHL SILNÝ VÍTR A INTENZIVNÍ SNĚŽENÍ

Vydatné sněžení a silný vítr, takové počasí nás...


TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

TAKÉ NOVÝ ZÉLAND SE UMÍ ROZŽHAVIT, VIZ. DUNEDIN

Mezi tlakovou níží a tlakovou výší, doslova. Toť jasně...

REKORDY NA 19. LEDEN

REKORDY NA 19. LEDEN

Na pátek 19. ledna připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

NA RÉUNION I MAURICIUS UDEŘÍ CYKLÓN BERGUITA

Na konci minulého pracovního týdne, tj. v pátek 12....