PHOENIX: ROK SE S ROKEM SEŠEL, DOSLOVA, NA 100 %

21.6.2017 6:05 | Autor: Kamil Sojka

Dáváte přednost meteorologickému, anebo astronomického pojetí ročních období? Třeba toto pondělí v České republice nabídlo tropy, kupříkladu v Plzni se rtuť teploměru vyšplhala až na čistokrevně letních 31,7 °C – z pohledu astronomie se přitom jednalo o jarní den. A parný byl rozhodně i včerejšek, však už v 9 hodin bylo leckde k vidění 23 až 25 °C, ojediněle 26 °C – namátkou ve Frýdlantu. Takže jak – upřednostňujete meteorologickou, nebo astronomickou definici ročních období? A co takový 19. prosinec – berete tento den jako zimní, či stále ještě jako podzimní?

Dálkový vlak s kódovým označením EC 277 Slovan v rané fázi úterního dopoledne opustil pražské hlavní nádraží a vydal se směr Split – v největším městě u Jadranu má výše zmíněná otázka bytí/nebytí o trochu menší význam než u nás, poněvadž zimy ve Splitu moc drsné nebývají – příkladem zima 2016/2017 se přímo ve Splitu jako celek prezentovala cca 8,2 °C s tím, že nejchladněji bylo v sobotu 7. ledna, kdy se ochladilo až na -7,2 °C, a že naopak v pátek 23. prosince rtuť teploměru tečovala až 16,9 °C. Ale na ještě jižnějších zeměpisných šířkách se už samozřejmě tímto problémem zaobírat nemusejí. Phoenix?

Hlavní (a jako obvykle také největší) město Arizony se předevčírem poohlédlo po hranici nám naštěstí zcela neznámých 50 °C, když v odpoledním čase naměřilo až 47,8 °C. Být při této teplotě na přímém slunci, v centru města, daleko od klimatizace – zkušenost k nezaplacení. Nicméně podstatné je to, že pondělních 48 °C vyrovnalo legendu jménem neděle 19. června 2016 – nejžhavější 19. červen veškerých (z)monitorovaných časů (1895 – současnost). Čili přesně po roce zase 47,8 °C.

Phoenix občas stoprocentně konkuruje rozpálenému Blízkému východu – v rámci června byl v tomto ohledu nejúspěšnější v úterý 26. června 1990, kdy registroval 50,0 °C. Padesát stupňů Celsia, ve velkoměstě čítajícím o pár set tisíc obyvatel více než Praha – dokážete si představit 50 °C v české metropoli? To by byl nejen konec tramvajových fírů ve středních Čechách.

Teď zase trochu vážně: Podoba zim a lét ve Phoenixu?

Zima 2016/2017: v průměru cca 14,6 °C, v minimu 1,7 °C, v maximu 28,3 °C

Léto 2016: v průměru cca 35,0 °C, v minimu 21,1 °C, v maximu 47,8 °C

Zima 2015/2016: v průměru cca 14,8 °C, v minimu 1,1 °C, v maximu 32,2 °C

Léto 2015: v průměru cca 35,1 °C, v minimu 21,7 °C, v maximu 47,2 °C

To by asi stačilo, ne? Prostě vedro jako v p… Phoenixu. Ve Phoenixu. Ne tam. Očividné jest, že phoenixský lid vášnivé debaty na téma klasifikace ročních období vést nemusí, v zásadě zná jen jednu sezónu – letní. V chladnější části roku sice nejnižší denní teploty čas od času flirtují s bodem mrazu, avšak pouze na základě bezoblačných, bezvětrných apod. nocí. Přes den navíc poměrně teplo.

Závěrem jen pro zajímavost: Francouzsko-italská stanice Concordia v Antarktidě v úterý ve 14 hodin informovala o -82,2 °C, z čehož vyplývá, že tady bylo o necelých 130 °C chladněji než v Mezopotamské nížině a dalších. Otázka tím pádem zní: Brali byste raději -82 °C, nebo +48 °C…?

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 19. ÚNORA

REKORDY NA 19. ÚNORA

Na pondělí připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

ČEKÁ NÁS DALŠÍ ZIMNÍ TÝDEN

V pondělí bude oblačno až polojasno, během dne od severozápadu...

REKORDY NA 18. ÚNORA

REKORDY NA 18. ÚNORA

Na neděli připadají z měření Praha-Klementinum následující historické teplotní...


NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

NEZLOMNÁ CHICAGSKÁ DEVÍTKA

Co mají společného Chicago a Skopje? Odlehlost od...

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

EXTRÉMNOST I ZBRKLOST VE SPRINGFIELDU

Obyvatelé missourijského stosedmdesátitisícového Springfieldu se nedávno (teď ve...

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

VÍKEND BUDE ZIMNÍ

Snad jste v pátek nebyli překvapeni novou sněhovou pokrývkou, kterou...


POVALENTÝNSKÉ MRAZY

POVALENTÝNSKÉ MRAZY

Meteorologická stanice mezinárodního letiště Jože...

REKORDY NA 17. ÚNOR

REKORDY NA 17. ÚNOR

Na sobotu 17. února připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ

VÝHLED POČASÍ NA 14 DNŮ V sobotu bude zpočátku většinou polojasno...